Jump to content
Sign in to follow this  
gabriel_v29

Daewoo - Service

Recommended Posts

Vin din service (si dati-mi voie sa nu spui care pt ca nu pot sa fac rau cuiva care imi vrea binele) si am avut o mare surpriza. Si anume ca ceea ce primim noi ca si " Carte tehnica" si " Manual de utilizare" sunt de florile marului .

 

DEAWOO CRAIOVA SCHIMBA PERIODIC ANUMITE PERIOADE DE GARANTIE.

 

Chestia este ca sunt anuntate doar serviceurile autorizate de ei. Iar in cartea masinii scrie ca posesorul unei masini daewoo are datoria sa tina legatura cu (???) un service pentru eventualele modificari. (am lasat cartea in service si nu stiu exact unde si cum suna in carte).

 

cum sa tii legatura cu ei ? suni in fiecare zi, dai fax si astepti raspuns ?...

 

sa va spun si efectele pe caz concret aratat pe hartie :

 

daewoo trimite la service un fax in care scrie ca cureaua "X" nu se mai schimba la 90.000 km si se schimba la 60.000 km.

 

un amarastean care stia din carte ca se schimba la 90.000 se duce la 80.000 cu ea la schimbat ca avea probleme ... ce se intampla... primeste urmatorul raspuns ...Ati pierdut garantia la curea si mai mult daca motorul are vreo problema nu mai este in garantie pentru ca nu ati schimbat cureau in termen si se putea deteriora de la treaba asta...

 

cate astfel de situatii exista oare ???

 

de ce oare DAEWOO.RO nu pune pe siteul lor oficial din RO aceasta carte tehnica cu garantiile si nu anunta periodic acolo aceste modificari ??? pentru ca asa nu mai trimit nici fax ... serviceurile se uita pe site si afla ce apare nou... noi cumparatorii suntem la zi cu modificarile de garantie ... ??????

Edited by gabriel_v29

Share this post


Link to post
Sper ca nu sunt off-topic, stie cineva un service bun pentru Tico in Brasov?

 

Vezi la capatul liniei 5 la iesirea spre Cristian.Se cheama D.V.R Invest (parca) si este service de LADA dar sint doi mecanici care au lucrat inainte la fostul Rolling .

Ei imi repara Cielo de 3 ani si sint multumit.

Share this post


Link to post

Gabriel, da-mi voie sa nu te cred. Daewoo nu schimba perioadele de garantie. Da-mi exemplu concret. Este posibil ca la o anumita perioada de garantie sa introduca in plus o operatie care trebuie executata. In plus, daca cumva intervin anumite operatii care trebuie efectuate inainte de garantie sigur tu vei fi sunat de service pentru a te prezenta cu masina. In concluzie ceea ce spui tu nu are acoperire.

Share this post


Link to post

Este de datoria service-ului (sau a reprezentantei, ma rog) sa-si instiinteze clientii despre eventualele schimbari in caietul de service. Atunci cand clientul urmeaza reviziile periodice, el poate fi instiintat in momentul prezentarii la revizie, de ex:"matale o sa schimbi cureaua peste 10k km, nu peste 30, pentru ca s-a stabilit ca ... blablabla". Pentru cei ce nu-si mai fac reviziile dupa iesirea din garantie, cei mai multi dintre noi, atunci e problema lor sa afle eventualele schimbari.

Teoretic service-ul trebuie sa-si anunte toti clientii despre aceste schimbari, pana la urma clientii au cumparat o masina cu care nu trebuie sa ramana in drum din cauza acestei neglijente.

Share this post


Link to post

Ce zice colegul de forum e partial adevarat (aceste modificari se aduc la cunostinta clientilor daca afecteaza garantia sau folosinta masinii ). oricum, in mod logic, daca o componenta se schimba mai devreme, te instiinteaza ei cind vine revizia (si la 60 si la 80 de mii oricum trebuie sa faci revizie ca sa mai ai garantie). Daca la revizia de 60 nu ti-au schimbat sau nu ti-au spus, e vina lor si nu pierzi garantia.

Asa s-a intimplat cu Leganza, la care o rola de la distributie, in Romania, s-a schimbat la 60 in loc de 90 de mii, cum zicea initial DW (datorita cantitatii mai mari de praf din atmosfera din Ro). Clientii au fost anuntati la revizia imediat urmatoare sau chiar la cea de 60 si nu au fost probleme.

Share this post


Link to post

partial aveti dreptate... firma anunta doar schimbarile mari ... si cheama pt revizii sau inlocuiri doar acolo unde sunt probleme mari... si nu uitati ca suntem in romania.. eu v-am povestit de ce am patit eu si avand o relatie un service mi-a cam spus cum merg lucrurile si comunicarea intre producator daewoo... service si clienti ... voi chiar credeti ca va vor chema sau anunta acasa pentru orice problema pe care o au sau modificare pe care o fac ??? sperati in continuare, eu nu vreau sa va conving de nimic.

 

si mai este un aspect , in cartea tehnica scrie ca - clientul va tine legatura cu service-ul - nu ca te cauta ei, mai ales ca service-ul se poate face la orice dealer autorizat din tara.

 

Am o intrebare ca exemplu :

Cum puteti explica faptul ca in cartea tehnica la uleiul folosit este o pagina cu explicatii si repere de caracteristici de ulei ... ca exista pe piata destui producatori seriosi, dar :

1. exista o circulara trimisa de daewoo catre service-uri in care este agreat doar uleiul daewoo.

2. ca asta inseamna monopol, pentru ca daca folosesti altceva o faci pe raspunderea ta sau a service-ului care il pune - deci esti la mana lor.

3. ca nici service-urile nu respecta aceasta circulara si pune fiecare ce ulei vrea.

 

Asta ca sa nu mai zic ca in cartea tehnica exista expresia " un ulei de o calitate superioara poate fi folosit" - si e perfect normal si logic.. dar ...

 

Mai sunt si altele... dar m-am resemnat dupa ce m-am luptat cu morile de vant... tot trepideaza la caldura ... am grija de ea dar tot 8.3-9% consuma in oras...

Share this post


Link to post

Gabriel, cunosc cazuri concrete de clienti care au fost sunati de service pentru a se prezenta la verificare.

Referitor la ulei, ce te deranjeaza uleiul folosit atata timp cat totul functioneaza corespunzator? Referitor la service-urile care folosesc alte tipuri de uleiuri, daca apare vreo defectiune si se constata ca a fost de vina uleiul folosit, atunci nu mai asigura Dw garantia, ci reparatia se face pe banii service-ului vinovat.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...