Jump to content
Sign in to follow this  
quantum

Probleme cu stergatoarele - Chevrolet Lacetti

Recommended Posts

Salut. 

Ieri, ianinte de a pleca de pe loc am incercat sa spal parbrizul. Stropitoarele au functionat, aruncad apa pe parbriz, dar stergatoarele nu s-au miscat de pe loc. Am verificat siguranta si nu era arsa.

Apoi am actionat maneta si am observat ca stergatoarele nu mai vor sa functioneze decat la viteza cea mai rapida, iar cand le opresc din maneta, nu mai revin la pozitia de repaus (la baza parbrizului). Asa ca trebuie sa pandesc momentul cand au ajuns jos si sa deconectez maneta fix atunci, altfel raman pozitionate aiurea pe parbriz. 😄 

Oare care sa fie motivul? Ma gandesc ca daca motorasul era ars, nu mai mergeau deloc, nici macar la viteza cea mai rapida. 

Aveti vreo parere? A mai trecut cineva prin asta?

Share this post


Link to post

Cel mai probabil placa electronica (de are) de pe motoras e dusa. Ori, rola pinion responsabila cu revenirea stergatoarelor pe potitia zero, la baza. Si astea uneori crapa ori se stirbeste partea dintata. Ar mai fi lamelele conductoare ce-s in contact cu rola pinion. Oricum, inclin a crede ca problema e in zona motorasului, piesele ce intra i contact cu acesta.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...