Jump to content
Sign in to follow this  
stefannnnn

masina se balbaie,merge in 3,toba înroșită

Recommended Posts

Salut astazi dupa un drum de 11 km,am oprit la un magazin sa cumpăr ceva,cand am observat fum in masina si un miros de ars, ieșea si mult "fum" de sub capotă (pana la urma mi am dat seama ca era abur),din cauza că toba se înroșise foarte rau,mergea in 3 pistoane,cu o seară inainte schimbasem bujiile,cu bujii Bosch,iar astăzi am schimbat bobina de inducție si fișele pana cand am descoperit cilindrul cu probleme,cand scoatem fișa mersul motorului nu se schimba,dar avea scânteie,am incercat si cu alte bujii ,dar degeaba.Cu 1-2 săptămâni inainte am fost la un mecanic sa imi curețe injectoarele, parca mergea mai bine ,dar asta a durat cateva zile.Mi am dat seama ca este de la injector,dar mai e o problemă,face acest lcuru atat pe gaz cât si pe benzina,injectoarele de benzină baga si gazul sau cum?

 Am vrut sa scot mufa injectorului sa vad daca ceva se schimbă dar nu am putut,o sa pun manometrul in loc de bujie și îi dau asa,cam cat ar trebui sa fie valoarea obținută,compresia?

Mai am o întrebare pot fi aceste simptome si de la un oring al injectorului ciupit, să tragă aer fals pe acolo?

Share this post


Link to post

Compresia trebuie sa fie peste 10, ideal peste 12, sub 10 e de reparat. Daca ar fi sa ghicesc, ai supapa de evacuare arsa pe cilindrul ala, cel mai probabil de la gaz reglat prost "sa consume putin" 🙂

Share this post


Link to post
10 hours ago, Dj_Dark said:

Compresia trebuie sa fie peste 10, ideal peste 12, sub 10 e de reparat. Daca ar fi sa ghicesc, ai supapa de evacuare arsa pe cilindrul ala, cel mai probabil de la gaz reglat prost "sa consume putin" 🙂

vezi ca mai are un topic cu cateva detalii in plus... f posibil sa aiba garnitura de chiulasa pocnita, ii dispare antigelul dupa episodul "toba inrosita" (banuiesc ca se refera la precatalizator, cel de pe galerie)

Share this post


Link to post

Sa fi ajuns tragaciu la remat? Avem efect, constatare, cauza. Nu sesizez constatarea! Corect si frumos ar fi sa si oferim nu doar sa cerem! Deci ...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...