Jump to content
Sign in to follow this  
Shenck

Reparatii minore - Infractiune?

Recommended Posts

Legea spune ca orice reparatie trebuei "aprobata" de politie.

 

Adica daca ma duc sa scot un pct de rugina intr-o zona frecventata de politie risc sa am probleme sau sa trebuiasca sa dau spaga?

 

Daca ma duc la politie sa imi i-au aprobare o sa se cracaneze aia de ris.

Share this post


Link to post

Eu mi-am zburat toamna trecuta oglinzile reciporc cu un Aro pe Fundeni si m-am dus sa iau dovada de la politie. O zis tablagiu de la sectia 9 ca nu sunt intreg la minte sa-mi iau dovada pt oglinda daca suntem amindoi de vina si mi-a dat pasi (dupa ce mi-a sugerat ca daca nu ma car imi iau si amenda pt lipsa de conduita preventiva &stuff)

Share this post


Link to post
Eu mi-am zburat toamna trecuta oglinzile reciporc cu un Aro pe Fundeni si m-am dus sa iau dovada de la politie. O zis tablagiu de la sectia 9 ca nu sunt intreg la minte sa-mi iau dovada pt oglinda daca suntem amindoi de vina si mi-a dat pasi (dupa ce mi-a sugerat ca daca nu ma car imi iau si amenda pt lipsa de conduita preventiva &stuff)

 

Cind mi-am gasit tico cu oglinda sparta in parcarea de la mall dupa ce

m-au plimbat din sectie in sectie mi-au spus: du-te si tu la un atelier de gemuri si am plecat fara dovada.

 

De fapt intii m-au intrebat daca vreau sa-l fac pe casco si dupa aia m-au trimis la geamgerie, pt ca am spus ca nu il fac pe casco.

 

 

Dar la faza cu reparatiile, daca gasesti unu capos, cred ca o incaltzi.

Share this post


Link to post

Orice reparatie care presupune indepartarea efectelor unui accident trebuie vizata de Politie; lucrarile de intretinere, categorie in care intra indepartarea ruginei, nu presupun prezentarea la Politie.

 

iuzar, odata prezentat la Politie pentru un accident, "organul" e obligat sa stabileasca vinovatia, deoarece intr-un accident sigur un protagonist e mai vinovat decit celalalt ... daca mergeai si spuneai ca ai gasit-o cu oglinda rupta in parcare si omul cu Aro spunea la fel, vi se elibera adeverinta de constatare pentru Casco.

Share this post


Link to post

n-am Casco si oglinda de Espero e 1.800 mii toata iar organul e obligat sa @$#%$#^@%$&$@% (na ca am reusit sa ma cenzurez destul de bine)

Share this post


Link to post

Organul era obligat sa stabileasca vinovatia si probabil tu erai de vina ... (fiindca te-a amenintat cu amenda!) ... in cazul asta, incasai si amenda, pe linga costul oglinzii tale ... curios e ca n-a facut git ala cu Aro, ca el isi repara oglinda pe RCA-ul tau ... incurcate sint caile Domnului ... daca nu erai de vina, mergei cu el de git pina in pinzele albe, fiindca citez: "o oglinda de Espero costa 1.8 milioane!!!!!".

Share this post


Link to post

legea spune:

Repararea autovehiculelor având urme de accident,

fara autorizatia eliberata de politie, se pedepseste cu închi-

soare de la 3 luni la 2 ani sau cu amenda;.

 

Daca totusi dai de un tablagiu care vrea spaga si apre in momentul in care sa zicem vopsesti poti sa-i demonstrezi ca nu efectuezi reparatii

provenite in urma unui accident?

Share this post


Link to post

Cand am vrut sa-l scot pe ala vinovat (am incercat) a sunat la seful de autobaza (era un ARO Petrom) si in doua minute a sunat seriful inapoi ca are doi martori care cica erau intr-un alt ARO in spate care au vazut ca cica eu i-am taiat fata Aro-ului si daca fac scandal ma da si in judecata... no comment anymore...

Share this post


Link to post

Ieri am ciupit un taximetrist parcat neregulamentar cu portiera drepta spate :(

 

A venit ala cu figuri , el n-avea nimic, eu o mica indoitura vroia spaga ca sa nu mergem la politie. I-am explica ca am ocolit o gropa si el era oprit la mai putin de 5 m de coltul intersectie (intrea in Agip Timpuri Noi).

Replica lui: "vrei sa dau prin statie ca am probleme"

Mi-a placut ca de la spaga a dat-o la intors.

 

I-am spus ca ma duc la polite ca am Casco si acum pretindea ca

sa-i paltesc cursa. I-am spus ca nu-i platesc nimic si ca daca nu vrea sa vina e spaga lui , eu ma duc el sa stea sa astepte.

A dat-o el in rugamintzi ca n-are sens ca nu se vede etc.

 

Am plecat , nu m-am dus la politie ca nu e mare indoitura.

Share this post


Link to post

Auzi Shenck, dar parca le cauti. Saptamana trecuta te alergau tuciurii prin parcare, acum asta, saptamana viitoare ce mai faci :D

Share this post


Link to post

Bunul samaritean Shenck isi face inca o data datoria ... clienti ca tine sa tot aiba asigurarile ... (scuza-ma, dar o sa te pisez la cap pina te inveti minte ... vezi si faza cu mecanicul ala "priceput").

Share this post


Link to post

...asa da-ti in el acum cu toztistati asa sa vin si eu !!...BEY DUPA CE CA E OMU' IN BELEA VOI II MAI DATI PUTZIN IN CAPUTZ ..HALAL FORUMISTI CE SA ZIC:!)))))Bey Shenck ia sa-mi dai si mie un tel sa vin cand mai ai din astea te rog frumos ...Macar sa fim doi care se plang p-aci! :) )))))

Share this post


Link to post
Bunul samaritean Shenck isi face inca o data datoria ... clienti ca tine sa tot aiba asigurarile ... (scuza-ma, dar o sa te pisez la cap pina te inveti minte ... vezi si faza cu mecanicul ala "priceput").

Pe bune, nu merita stresul - politie (vina comuna luam amindoi amenda)

-> Casco -> Service etc pt o mica indoitura (cum ai apsa cu cheia mai tare cam 15 cm) . Daca era singura de pe masina mai intelegeam dar mai sint si altele care le-am pimit mostenire. Si am altele pe cap acum, mai tare ma oftica faza cu frinele+rotile fatza intepenite, sper sa le rezolv cu Viper simbata la un mecanic pe bune.

Share this post


Link to post

Ideea e nu ca intri tu in vizorul politiei ci in prmul rand ala care-ti face rep[aratria fara sa aiba constatarea de la pol!!!..Deci poti sa te duci sa spui ca asa ai gasit-o in parcare ...Asta tuine stiu multi care au facut asa ca nu se putea duce la Pol in timpul ala de 48 de ore de la accident!!!

Share this post


Link to post

N-am ce sa repar la ea ca e mica indoitura. Si oricum e uniforma avind in vedere ca mai sint si altele. O las asa.

Share this post


Link to post

Bre, presupun ca asta se poate rezolva si daca dai jos interiorul de la usa si impingi nitzel in tabla...numai sa nu dai cu ciocanul ca se deformeaza si mai mult...

 

 

@S...nici asta nu-i caterinca, e un sfat

Share this post


Link to post

Organele sa !@#$% P#$a si sa @#%^@^@ @#^^ multa cu @#$^@#&^@ cu tot cu !@#$%^!@~!!!

 

Niste imputiti imbecili (daca e vreunul cu ruda politist NU imi cer scuze!!!)

 

Intr-o seara ma intorc acasa, si cind sa intru pe straduta la mine, trebuia sa fac stinga. Dau prioritate la toti, ultimul o dacie care face dreapta si intra pe aceeasi straduta. Intru dupa el, numa ca vad ca pune frina. Opresc si eu, la cca 1m (UN METRU) in spatele lui. Boul baga in marsarier si da cu spatele. Eu claxoane, lumini (era intuneric afara!!!), ala nimic, se propteste in mine. Vita avea un cirlig d-ala de rulota, care mie mi-a intrat ezact cub bara, cam pe unde e gaura pt radiator, imi ridica putin masina de bot, plasticul ala se muleaza ca plastelina in jurul la cirligul ala, si in final ala se opreste in capota de la motor cu o bucata de fier ascutita care ii acoperea incuietoarea de la portbagaj pe post de antifurt. Dupa ce animalul trage putin in fata si se dezlipeste de mine, vine se uita si gaurica facuta in capota NU mai corespundea la nivel cu fierul lui, masca NU AVEA NICI PE DRACU. Si de aici nu, ca nu e de la el. L-am tirit la politie, unde organu #$^!#$&^&@!#$ dracului ma ia tot pe mine peste picior (desi ala a recunoscut ca a dat cu spatele si s-a proptit in mine, dar fara sa admita gaurica) si imi spune organu ca de unde stie el ca nu am de mai demult aia si incerc sa imi scot pirleala de la ala.

 

#$^@#^*@#$^(@#$*^@#*(!~!*~(%*@ celor 98.4% imecili cirnatari din politie!

 

PS: Nu m-a deranjat atit de mult paguba in sine, si acum am chestia, a si ruginit acum acolo, ci ma deranjeaza modul cum am fost tratat!

Share this post


Link to post
Bunul samaritean Shenck isi face inca o data datoria ... clienti ca tine sa tot aiba asigurarile.

Mai FLEX, lasa omu' in pace. Nici mie nu prea imi convine sa ma duc la CASCO pentru orice prostie, mai ales daca te gandesti ca inainte de asta trebuie sa treci pe la organ. Ultima mea patanie a fost cu janta indoita, cand am zis ma duc si eu la misto la CASCO s-o rezolv.

Pe scurt am dat intr-o seara intr-o groapa venind din Carrefour si am reusit sa indoi janta si sparg capacul pe stanga fata. Am descoperit de abia a 2a zi dimineata, of course, ca nu am stat la 10 noaptea sa vad exact, mai ales ca nu a fost f. tare lovitura. Ma duc la politie, dau peste un cap de creta care ma trimite sa caut numarul exact ca altfel nu poa sa scrie pe hartie, i-am si zis, ia unul la intamplare ca la cat de distrusa e strada se nimereste ceva. Bineinteles, ca nu s-a putut sa se uite la masina de prima data, si mi-a zis sa vin cu ea dupa ce gasesc numarul (eu stau in apropiere si am zis sa nu o mai bag si a 2a oara pe Dezrobirii, ca era jale).

Dupa ce m-a luat la misto ca de ce am venit asa tarziu, ca nu stiu ca trebuie sa ma prezint imediat, mi-a zis ca nu am completat hartia corect, ca n-am scris ca n-am mai reclamat si in alta parte si etc. guess what? completeaza acolo, ca vinovat sunt eu ca "in timpul conducerii a intrat in coliziune cu o groapa din carosabil". Mama, am zis ca-l alerg pe acolo prin biroul lui cand am vazut. Il intreb, ca de ce sunt eu vinovat? Imi raspune omu' candid, ca nu sunt chiar vinovat, dar asa e formularul, ca daca eram vinovat pe bune imi dadea si amenda si ca sa las intrebari din astea, ca se pricepe el ce sa scrie.

A 2a zi la CASCO s-a rezolvat repejor, dar nu prea, in sensul ca trebuie inlocuit doar 1 capac janta, la DAEWOO exista doar set de 4, asa ca i-am bagat undeva si merg si acum capacul ala stricat. Deci am pierdut si timpul si nici n-am rezolvat nimic.

Share this post


Link to post

cchrism, asa este, pentru unele chestii minore nu are rost sa faci scandal, dar ... azi un pic, miine un pic, poimiine un pic ... se duce naibii masina ... nu sint deloc genul cusurgiu, sa urmaresc toate zgirieturile de pe usi si "umbrele" de pe hayon, dar daca eram baiat destept economiseam 3.000.000ROL apelind la CASCO ... (2x cauciucuri bulite) ... o comoditate de moment te ustura la buzunar serios cind o fi de vindut masina, de exemplu ...

Share this post


Link to post

FLEX, aici ai dreptate, cel mai misto ar fi daca poti aduna mai multe intamplari din astea si sa te duci o singura data la CASCO.

De exemplu, am gasit 2 mici locuri (cat un varf de pix) unde s-a dus vopseaua pe capota, cel mai probabil de la unul din fata care mi-a aruncat pietricele. Daca ma duc la CASCO ori imi da retus si nu iese ca lumea, ori ma iau la misto, ca de revopsit intreaga capota nu cred. Sa ma indur sa dau cu cheia pe capota, nu prea imi vine. De asta-i nasol cand patesti chestii f. mici. (ma rog, nici dauna totala nu suna bine) ca nu prea ai ce sa-i faci.

Eu stiu o faza antologica, cred pe daciaclub s-a povestit cu unul care l-a pleznit in spate pe altul cu masina de i-a ciobit tripla si putin infundat tablele. S-a dat ala jos tacticos si cu un ciocanel i-a facut tripla muci, de se uita ala din fata disperat. Omu' i-a zis ca "stai linisitit, ca stiu ce fac". Ala din fata i-a multumit ulterior, dupa ce a platit RCAu'.

Share this post


Link to post

Mie îmi place de voi, cum vă stresaţi să respectaţi atât legea, să fiţi corecţi, şi aşa mai departe. Uitaţi în ce ţară trăim ?

 

Atâta timp cât e la bunul simţ că reparaţia nu are cum să fie produsă din cauza unui accident (cum ar fi rugina sau zgârieturile), nu e nevoie de nici o dovadă. Dacă se lasă cu o capotă îndoită, o aripă înfundată - da.

Share this post


Link to post

Daca am cateva locuri unde am rugina (portiera, prag, capota) :o fftopic: ce pot sa fac sa nu se agraveze? Nu am bani sa ma duc la service ca ar trebuie revopsita fiecare bucata in parte. Se poate da cu un spray ceva?

Share this post


Link to post

Eu am niste gaurele mici in capota (vreo 4), pana acu am rezolvat doar una din ele pentru ca am zis sa nu ma bag sa le fac pe toate si sa vad dupa aia ca ies nashpa. Daca iesea nashpa pe celelalte le faceam pe CASCO si gata.

Cu chit (SINTO alb), glaspapir, o lama de cutter, niste acetona, scobitori si putina vopsea se rezolva. Costul initial este un pic cam mare sa zicem (200-300k) dar folosesti ceva de genul 2% din toate chestiile, si mai remediezi ulterior fara cheltuieli. Eu sunt relativ multumit de cum a iesit, avand in vedere ca e prima data cand fac asa ceva, acu' doar tre' sa mai imi fac curaj sa bag un polish (am materialul, chef inca nu) sa nu se mai vada chiar nimic. La deget nu se simte ca a fost pietricica pe acolo, iar de vazut, doar de foarte aproape, dar dupa polish sper ca va fi ca nou.

Share this post


Link to post

Am scos punctul de rugina. Ruginise datorita unei mici indoituri provocata

probabil de o pietricica.

 

Eu am dat si cu chit si cu spray. E ok, nu o sa rugineasca dar arat ca naiba.

 

E adevarat ca am aplicat fortza bruta la slefuirea chitului si nu rabdare.

La mai luat muierea la finisaj dar era prea tirziu :)

 

 

Poate o duc intr-un service sa o faca toata dar docamdata am alte prioritati si asta mai poate sa astepte.

Uite si niste poze cu operatiunea ...

vopsire2.jpg

vopsire.jpg

kit.jpg

PDRM1701.jpg

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...