Jump to content
Sign in to follow this  
ches

Ambreiaj Chevrolet Epica

Recommended Posts

Am crea topicul pentru a-i ajuta pe colegii care doresc sa isi schimbe ambreiajul la Epica si nu stiu codurile pieselor si/sau la ce sa se astepte.

Masina la care am schimbat este un Chevrolet Epica 2.0 diesel, an 2007, 139000km.

 

Probleme gasite la cel vechi:

- volanta bimasica uzata, joc mare, de aici veneau zgomote suspecte, ca un harait

- discul de ambreiaj mai avea f putin si ajungea la nituri

 

Coduri piese:

Volanta: 96941104, pret aprox 2000lei
kit ambreiaj: 25194053, pret aprox 1600lei
rulment presiune (cu tot cu cilindru): 96961189, pret 370 lei
kit suruburi volanta: 94501908, pret aprox 60 lei
Total: aprox 4100lei
post-4287-0-88275300-1501229121_thumb.jpg
Daca luati piesele de la Valeo/LuK, sansele sa iesiti la jumatate de pret sunt relativ mari.
Edit: Am cautat dupa coduri la Radacini, voltanta LuK am gasit-o tot la 2000lei, kitul de ambreiaj Valeo l-am gasit la 800 lei. Rulmentul de presiune este 210 lei Valeo si 510 lei LuK. Deci un total de 3100lei cu tot cu suruburile de la volanta.
Edited by ches
  • Like 1

Share this post


Link to post

Salut,
Multumesc pentru informatie, am notat si eu codurile pieselor si ma apuc si eu de cautat se pare ca trebuie sa schimb si eu ambreiajul. 
La schimbul ambreiajului este necesar sa schimb si suruburile de la volanta?
Apropo de preturi, cele mai bune le-am gasit la cei de la AutoHut, sti ceva despre ei? sunt ok?
Că de cei cu Autopieseonline24 m-am lamurit... mare pierdere de vreme cu ei, zeci de mailuri trimise, o gramada de timp pierdut pana sa trimita piesa.
 

Share this post


Link to post

Este recomandat sa schimbi si suruburile volantei, la fel si cele de la placa de presiune.

Eu nu le-am schimbat pe niciunele la bmw 320d.

Share this post


Link to post

Sfatul meu sincer este sa iei piesele prin serviceul care ti le va montat atat timp cat nu isi pun un adaos nesimtit. In caz ca se intampla ceva, eviti ping-pongul intre service si magazinul de piese.

Autohut.ro sunt pe langa mine (piata Salajan), am vazut ca au piese la preturi OK, insa pana acum nu am cumparat nimic de la ei.

Share this post


Link to post

Cand anume avea haraitul? Exista si un mic soc la plecare si schimbat treapta 1 catre 2? Multumesc

Share this post


Link to post

Haraitul se auzea doar la relanti, cat am mai mers cu ea pana au venit piesele, adica <1000km nu s-a agravat. Deci probabil ca abia incepuse sa cedeze, am schimbat-o la primele semne. Nu am simtit nici o clipa ca nu trage sau ca agata la schimbarea treptelor.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...