Jump to content
Sign in to follow this  
valy

Ulei - Motor

Recommended Posts

Singurul lucru pe care l-am observat de cand am pus duralube a fost consumul.

Edited by adostar

Share this post


Link to post

NU #-o mai folositi Dura Lube in motoare , va corodeaza motorul ! ...

Share this post


Link to post

un set de segmenti e 120 ron

un duralube 100 ron

___________________________

 

Acu alegeti voi!!!!!!!!!!!!!!11 :banana: :o fftopic:

Share this post


Link to post

Ma duc la a 2-a revizie cu Nubira II(13.000 Km, prima revizie la 9.000 Km dar a trecut timpul).Mi-au spus de la Radacini Ferdinand ca au ulei GM 5w30.Ce ziceti, e bun asta sau sa iau eu OMV syn-com 5w40? :-?

Share this post


Link to post

Depinde de pret si daca intradevar este GM.Ai grija sa nu fie daewoo.

Share this post


Link to post

Tocmai am schimbat si eu (personal) uleiul vechi (3000km, Texaco 10W40) cu unul mai bun (OMV 5W40), filtru MANN si motor flush 2+2. Pentru moment nici o diferenta.. :) Dar poate cel vechi (cu filtru HEXOL) nu s-ar fi comportat prea bine peste iarna.. deci l-am schimbat :) Pe asta o sa il schimb exact peste 1 an :)

 

LE: Filtru MANN de la AutoTotal (9RON), ulei de la OMV-ul de pe langa Udriste (102RON)

Edited by dobrescucris

Share this post


Link to post

Cat a costat uleiul OMV 5W40 ?Am inteles ca asta ar fi cel mai bun ulei nu?

Share this post


Link to post

Nu stiu daca cel mai bun.. :) Dar din toate cele scrise mai sus, se pare ca e cel mai potrivit si recomandat pentru Cielo. Am scris cat a costat, 102 RON (la orice benzinarie OMV).

Share this post


Link to post

Ai incercat GULF 5W-40 fully synthetyc eu zic ca-i foarte bun costa 109 ron, se aude frumos motorul am mers cu Castrol TXT pana acum nu spun ca nu era bun dar parca s-a schimbat ceva in bine la motor, oricum supraveghez indeaproape masina si daca apare ceva suspect legat de acest ulei va anunt, mi-a fost recomandat de mai multe persoane din cercul meu de cunostinte care au VW, BMW..si mi-au spus ca se comporta foarte bine unii zic ca au mers si 19000km cu acest tip ulei , zic eu...

 

Nu mai cita mesajul anterior!

Edited by ovi_jer

Share this post


Link to post

Daca ai fi citit subiectul ti-ai fi dat seama ce ulei trebuie sa folosesti.

Share this post


Link to post

Mi-am pus si eu OMV Light Sea Control (10W40). A fost doar 80 RON flaconu de 4L. Si data trecuta am dat 108 RON pe flaconul de Aral. De ce e a fost atat de ieftin OMV-ul asta? Ma asteptam sa fie MULT mai scump decat Aral-ul.

Share this post


Link to post

Am si eu cateva intrebari...Maine vreau sa schimb uleiul pt prima data la Cielo al meu, este cumva indicat ca odata cu uleiul sa schimb si filtrul de ulei, filtru de aer si bujiile (avand in vedere ca merg tot timpul pe GPL)

Cati litri de ulei intra la un schimb?

Mai trebuie facut ceva odata cu schimbul de ulei?

Share this post


Link to post

@M3K > nu te-ai lamurit ca pretul unui produs nu spune ceva ? Uleiul la motor nu se pune dupa criteriul pretului, doar dupa recomandarea producatorului de la motor, nici macar dupa recomandarea mecanicului.

Share this post


Link to post

@daniel21 - Normal ca trebuie sa schimbi si filtrul daca tii la motor.

"Maine vreau sa schimb uleiul pt prima data la Cielo al meu" !? :)

Filtrul de aer se schimba la 10mii km. Bujiile la 15..20mii km..depinde de model.

Share this post


Link to post

@adostar Prima data de cand am cumparat-o de la vechiul propietar.

Share this post


Link to post

@daniel21: Uite, in cazul in care nu ai manualul de Cielo, aici ai fiecare componenta ce trebuie schimbata/imlocuita la revizii.

 

 

 

Bafta.

Share this post


Link to post

Sa inteleg ca majoritatea care ati pus OMV SynCom 5W40 ati pus din cel cu eticheta argintie ? Adica de ala mai ieftin ? Intreb pt. ca am vazut ca cineva a pus din cel cu eticheta neagra.

Share this post


Link to post

Nu prea ai inteles.Cel scump este numai pentru motoare diesel.

Share this post


Link to post

Da. Am retinut ca cel mai scump si cu eticheta neagra e pt. Diesel. Implicit, cel ieftin si cu eticheta argintie, e pt. Otto. Dar am pus totusi intrebarea pt. ca mi s-a parut ca cineva a pus in Leganza lui ulei de diesel, cu eticheta neagra. Mai ales ca pe site la OMV Romania, ala cu eticheta argintie nu apare.

Share this post


Link to post

Ce e ciudat ca am umblat azi de mi-a venit rau peste tot sa gasesc Castrol 5/40. N-am gasit ( Augsburg e inchis ). Mi-am adus aminte de OMVul de mai sus si am tras la o benzinarie. Aici , stupoare. Intr-adevar mai ieftin decat Castrolul. DAR ! Observ ca este unul cu eticheta neagra pe care scrie clar diesel si altul cu eticheta argintie pe care nu scrie nimic ( implicit banuiesti ca e pentru benzina ). Pe eticheta de pe spate insa, la limbuta romana vad ca scrie ceva de genul : " ulei SEMIsintetic pentru motoare diesel " . Mai mult, pe bidon apareau 2 termene de valabilitate care nu aveau nimic in comul. Unul ( aptipildul aditional ) zicea : Expira la : 03.10.2006, altul ( stampila de pe eticheta spate ) ceva de genul exp. 2012.

 

N-am inteles nimic asa ca am amanat schimbul de ulei ( mai ales ca n-am gasit nicaieri filtru de Espero ) pana cand o sa deschida astia gen Augsburg si altii de profil .

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Foarte ciudat faptul ca nimeni nu citeste ce s-a discutat pe aici si anume faptul ca sunt cateva greseli pe eticheta in limba romana si termenul de expirare de pe bidoanele de ulei omv.

Share this post


Link to post

Ar merge un castrol 10w60 racing (total sintetic) pe un cielo 1997,uleiul avand eticheta made in Germany,nu facut in vreun garaj?Sau un Mobil sintetic 5w40 made in Belgium?Stiu de Omv sintetic,dar aveam niste bani pt ceva mai bun si nu stiam ce anume din acestea 2. Multumesc!

Share this post


Link to post

Am fost astaz la Amiauto, am schimbat ulei ( Castrol 5-40 ), filtru ulei, antigel. Pret final 2,6 mil. Din care 300 manopera de antigel ( cam multicel ). Manopera de ulei a fost inclusa in pretul uleiului ( cred ).

Inainte cica aveam Aral 15-40 in motor si se incalzea foarte greu. Acum trage mai bine si parca merge mai rotund motorul desi mi se pare ca aud tachetul ce bate si mai tare acum. Sper sa ma insel.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...