Jump to content
Sign in to follow this  
andreivlad

Volan Stramb Matiz

Recommended Posts

Salut am o intrebare am un matiz din 2005 am facut unghiurile asta toamna cu cauciucuri 155/65/13 dupa ce am schimbat o bieleta si capat de bara acum am pus 165/65/13 iar cand am iesit pe europeana azi am observat ca volanul sta foarte putin intr-o parte dar mentionez ca nu trage stanga sau dreapta ...poate fi de la cauciucuri??sau trebuie sa fac geometria din nou??multumesc

Edited by andreivlad

Share this post


Link to post

E de la geometria directiei. Cand ti s-a reglat nu au pus volanul drept inainte sa faca reglajele. Daca nu te deranjeaza poti circula asa, nu afecteaza rularea masinii.

Share this post


Link to post

Pe mine m-ar deranja, nu la condus, ci sa-l vad ca sta aiurea si as cere atentie sporita in ce priveste pozitia volanului la alinierea directiei.

Share this post


Link to post

a fost pus bine atunci cred ca si-a dat drumu din caseta dar daca nu trage stanga dreapta eu zic ca nu se fac cauciucurile aiurea nu

? multumesc

Share this post


Link to post

Din caseta nu are voie sa "isi dea drumu'". Mai mult ca sigur e cum a zis Danutza, cand au facut reglajele nu au tinut cont de pozitia volanului. Reglajele se fac din insurubarea, desurubarea capetelor de bara, montate pe bieleta casetei de directie. Normal este cand nu "trage" in nici o parte cand lasi volanul liber in mers (nerecomandat pe drum cu denivelari, aglomerat, etc.) si sa revina volanul singur dupa efectuarea unui viraj. La viteze mici cand brachezi maxim dr. sau stg. si lasi de volan, vei vedea cum isi revine volanul. La viteze mari nu cred ca mi apuci sa vezi nimic, ori intri pe aratura ori te rastorni (la virajul maxim al volanului).

Daca au reglat unghiurile corect si esti atent sa nu "servesti" vre-o groapa "zdravana", cauzand dereglarea unghiului/unghiurilor, atunci cauciucurile, umflate, echilibrate corespunzator, nu se vor uza prematur si/sau neuniform.

Edited by Tonyus

Share this post


Link to post

Poti sa ti-l reglezi si singur, daca te pricepi cat de cat, fara nici o scula speciala, din bielete cate un sfert de tura simetric pe ambele parti, tinand cont de sensul filetelor.

Share this post


Link to post

(...) cand am iesit pe europeana azi am observat ca volanul sta foarte putin intr-o parte dar mentionez ca nu trage stanga sau dreapta (...)

 

Inca o chestie, pe drumuri cu inclinatie mai accentuata poate "sta" volanul putin mai stramb pentru a merge drept. Daca lasi de volan, dupa o perioada incepe sa traga spre dreapta (sau stanga daca drumul e inclinat spre stanga). Experienta personala cu masina de tonaj mare (TIR) pe drum drept dar cu incinatie (mai mare) spre marginea drumului. Din instinct corectezi traiectoria masinii, tinand de el putin spre stg. Posibil si la masini mai mici la fel.

Share this post


Link to post

Salut am o intrebare am un matiz din 2005 am facut unghiurile asta toamna cu cauciucuri 155/65/13 dupa ce am schimbat o bieleta si capat de bara acum am pus 165/65/13 iar cand am iesit pe europeana azi am observat ca volanul sta foarte putin intr-o parte dar mentionez ca nu trage stanga sau dreapta ...poate fi de la cauciucuri??sau trebuie sa fac geometria din nou??multumesc

 

Ori ai observat abia acum, ori e de la cauciucuri, ori ai umblat si la altceva.

Ideal ar fi ca dupa orice interventie pe traseul dintre volan si asfalt sa verifici unghiurile.

Deci si dupa schimbarea cauciucurilor, mai ales ca au alte dimensiuni.

Share this post


Link to post

Ori ai observat abia acum, ori e de la cauciucuri, ori ai umblat si la altceva.

Ideal ar fi ca dupa orice interventie pe traseul dintre volan si asfalt sa verifici unghiurile.

Deci si dupa schimbarea cauciucurilor, mai ales ca au alte dimensiuni.

 

Parerea mea este ca daca nu trage aiurea masina ...poti sa il muti pe caneluri volanul pana se indreapta. Nu stiu cat e de corect dar eu asa am facut. intr-o parcare mare am desfacut surubul de la volan ...am miscat stg -dr de el si in acelasi timp si trageam de el si a iesit dupa caneluri ...dupa l-am pus pe caneluri relativ drept ...am rulat incet cu masina drept...am opritt am scos volanul l-am pus centrat...pus saiba ..strans piulita ...strambat saiba peste piulita si aia a fost.Chiar nu am avut nici un fel de probleme. Dar daca ai spus ca sa umblat pe la directie ar fi bine sa mergi si sa pui problema cu tipul de la directie...poate el e mai priceput ca mine...Eu doar ti-am dat o solutie cum sa reusesti sa pui volanul centrat .Spor

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...