Jump to content
Sign in to follow this  
VAXXi

De unde vin numele maşinilor Daewoo

Recommended Posts

Eu stiam ca Daewoo in coreeana inseamna "cel ce se ridica la cer" :)

Sursa: revista Auto Pro din 2000 toamna :thumbl:

 

Nu mai citi prostii. Astia sunt aia care ziceau de Spark ca Lucitorul? =))

Share this post


Link to post

Numele masinilor Daewoo chiar au fost nostime mai ales Espero :) ) oare la ce sperau cei de la WOO ...chiar a fost un esec aceasta masina cred ca ARANOS era mai frumos :P

 

PS> cred ca Daewoo SATORI ar fii sunat frumos =))

Share this post


Link to post

In 1991 cand se fabrica espero tractoarele tale abeau erau la modelul B3.Eu te inteleg ca inca mai plangi dupa espero dar nici chiar asa :)

Share this post


Link to post

Nu eu plang OVI ,ci nevastamea ...si daca ea plange dupa Espero trebuie sa plang si eu :) )

PS> ea zice la fel ca nu poate sa conduca tractorul cu toti caluti tot nu se infige ca Espero :(

Edited by BogdanG

Share this post


Link to post

vai G4 sa nu fuga...mai ales al tau...haha :D

nevasta ta merita o bere :banana:

Share this post


Link to post

De aia te tot dai tu peste cap sa ii pui armasari si magari?!!! Ma intrebam eu de ce...

Share this post


Link to post

Exact :P

Problema cu G4 si nevasta este legata de jante si stilul ei de condus care este stilul apucat ,adica nu ocolesti nici o groapa ,baga piciorul pina la fund si-mi trantesete faze de genu :pai nu ai zis draga sa schimb la 3000 sa nu-ti stric turbina :(

Si tot vorbe de duh sunt si astea : Da ce te enervezi draga ,masina e un fier si se repara :wallbanger:

Edited by BogdanG

Share this post


Link to post

S-atunci ai hotarat sa te casatoresti... =)) Dar, ca sa nu fim offtopic total, pe cand un Daewoo Wife, huh?

Share this post


Link to post

Sau Daewoo Married, cu vitezometrul invizibil de pe scaunul din dreapta :D

Share this post


Link to post

Ha cita rautate :) )

Cindva in trecut se dorea un Matiz in familie dar acum o parte a familiei doreste 4x4 alta doreste tot 4x4 dar A6 :P

Share this post


Link to post

Deci o sa fie 4X4 :)

Share this post


Link to post

Ca idee, ciudate denumiri...CONCEPTCARZ

Share this post


Link to post

Daewoo Brougham alias Daewoo Super Saloon am in fata blocului :)

Share this post


Link to post

Din cate am gasit eu pe net, Leganza are urmatoarea explicatie: "Daewoo explained that the name Leganza originated from the combination of two Italian words - elegante (elegant) and forza (power)."

Share this post


Link to post
iar Lanos inseamna in romana "lânos" :machiavelic:

E tare faza :thumbl:

De ce nu ati bagat o poza si cu Racer sau cu camionetele acelea care le intalneai si pe strazile din Romania?

Share this post


Link to post

Iote ca am gasit si Nubira:

Beginning in late 1998, Daewoo Motor America sold three automobile models, the sub-compact Lanos, compact Nubira ("to go everywhere/anywhere" in Korean), and the midsize Leganza (Elegante and Forza [italian for power]).

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...