Jump to content
Sign in to follow this  
Wolfman

Alarma Pt. Garaj. De Care?

Recommended Posts

Tocmai am terminat de construit garajul si avand in vedere ca saptamana trecuta s-au spart in zona vreo trei garaje din care s-au furat niste scutere si altele, intentionez sa-mi montez un sistem de alarma, nu foarte scump. Acum, unii zic ca-i suficienta o goarna de alarma montata dupa un releu temporizator actionata de un senzor la usa, altii spun ca-i mai buna o alarma care sa sune in casa (aprox 50 m distanta). Un tip scolit prin puscarie mi-a zis ca goarna care sa sune in garaj nu-i o idee buna ci trebuie ceva care sa sune doar in apartament. Si-a montat cineva asa ceva, ceva preturi (max 150 EURO, dar poa' sa fie si mai putin ) eventual site-uri specializate.

Thanks!

Share this post


Link to post

Multumita lui mr. Claz :osanale: am ajuns deja la o solutie pe cat de simpla pe ata de ieftina: un telefon Dect simplu-Medion LT9974 (700.000 ROL) al carui buton de pager sa fie comandat de microintrerupatorul de la usa si sa sune in casa... Restul sunt doar detalii.

Edited by Wolfman

Share this post


Link to post

Solutie si mai simpla ,sonerie fara fir ,costa 400.000 lei in metro :thumbl:

Share this post


Link to post

Soneria fara fir a fost prima optiune pentru Wolfman, insa nu este un produs din clasa care sa-i ofere un minim de siguranta. Daca la o sonerie este acceptat sa nu functioneze cateodata, la un un sistem este alarma este inacceptabil.

Share this post


Link to post

Pai da mai dar si daca vorbesti in timpul ala la tel? Degeaba se activeaza butonul de pager... Plus ca montajul poate fi defectuos, in timp s-ar putea sa nu mai functioneze, etc.

 

Io mi-as pune, in locul tau, o alarma completa in casa si un senzor in plus in garaj. senzorul se poate pune pe partitie separata, sa fie armat separat sau pe zona cu detectorii de geam spart, astfel incat sa fie activat si cand sunteti acasa (noapte).

Daca te hotarasti la o astfel de solutie, recomand DSC - The Best.

Share this post


Link to post

De acord, solutia cu alarma de locuinta este cea mai buna, insa deocamdata constructia garajului mi-a cam golit pusculita si cautam o solutie temporara. Cine vinde DSC?

Share this post


Link to post

Secpral CJ & Bucuresti si MacDouglas.

Dar ar trebui sa verifici si alte magazine/firme de sisteme de securitate.

 

Nu te infige la cei de la DigitalWorld... Astea sunt chestii serioase, nu mp3-uri portabile dupa care sa nu suferi de ce se buleste in 3 zile. Eu am avut experiente cu DW si garantia lor asa ca nu iti recomand. Au preturi bune dar calitatea e sub ele.

 

vezi www.secpral.ro www.dsc.ro . Astea sunt canadiene de la mama lor (cel putin centralele) si se folosesc in cele mai periculoase locatii. O centrala 585 e vreo 80 de dolari, la care mai adaugi niste senzori (depinde de locatie), 1 acc, o sirena, cablu. Nu ar trebui sa depaseasca 300 de dolari pt un apartament. Dar e solutia sfanta, nu intra nimeni in casa fara sa urle, nu se compara cu gratii, usa de metal etc

Share this post


Link to post
Daca te hotarasti la o astfel de solutie, recomand DSC - The Best.

 

Din intamplare mi-am montat la casa un model DSC (mai vechi, ce-i drept) insa nu m-a costat nimic, fiind din ...recuperari, sa zic asa (demontata de la un sediu de banca dezafectat, la care am lucrat pt. mutarea infrastructurii IT); am mai cumparat doi senzori radio, unul de fum si am inlocuit acumulatorii ; acum am rezolvat si problema garajului (pe care-l voi construi vara asta), mai pun un senzor radio pe o zona (am doua zone libere, din 6). Cea mai faina chestie mi se pare apelatorul telefonic (l-am programat sa sune la 4 numere, dintre care doi prieteni din vecini) si codurile de utilizator (poti vedea cand au venit copii acasa, fiecare avand codul lui de dezarmare). Nu am pus senzori de geam spart (am patit cu unii sa se se activeze de la diverse frecvente audio apropiate), oricum senzorii PIR acopera toate geamurile si usile.

Share this post


Link to post

Alarma pentru garaj?! Garajul nu e in curte?!

Si chiar daca ar fi deschis direct spre strada, daca montezi usa speciala pentru garaj ai 2 sisteme de siguranta(din standard) plus ca mai poti adapta diverse chestii si deci alarme si sirene pot deveni nefolositoare :mrgreen:

Share this post


Link to post

DSC e ok, dar nu e "the best". The best e Paradox.

 

Wolfman, vezi ca la senzorii de fum trebuie "intretinere", ca sa zic asa, mi se pare ca la cei cu substanta activa o data la 2 ani trebuie schimbati ca expira substanta aia. Daca sunt optici, nu ai treaba.

Share this post


Link to post

Exact, cei de fum se schimba, de aia nu l-am folosit pe ala vechi. Al meu are doua componente, una optica si o sonda cu substanta activa. Deasemenea, senzorii sunt "antimasking", adica intra in alarma daca sunt mascati cu un paravan.

@mike: alarma la garaj merita pentru cand suntem plecati in concediu, degeaba ai casa protejata daca-ti pleaca cu masina de naveta... :)

Edited by Wolfman

Share this post


Link to post

Mda, la asta nu m-am gandit niciodata pentru ca la mine intotdeauna ramane cineva acasa :)

Oricum, usile de garaj(alea de se ridica in sus) se pot bloca pe interior mai mult decat a fost gandit de producator si deja dai de furca hotului.

 

E chiar asa zona de se sparg locuinte/garaje?! Eu stau intr-un cartier unde 1/2 sunt cu tenul brun si n-am avut probleme. Singurul meu avantaj fiind ca stau in "centru" vizavii de unii cu tenul brun mai smecheri cu care ma inteleg perfect :D

Edited by mike.omega

Share this post


Link to post

S-a spart o casa a unor cunoscuti intr-un alt cartier (la 8-9 km distanta) saptamana trecuta; la mine in zona nu am auzit pana acum, insa better safe than sorry...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...