Jump to content
Sign in to follow this  
Leutzu

Coca Cola & Co

Recommended Posts

Tot navigand eu aiurea, asa cum fac de obicei am dat peste acest site, si dupa ce l-am citit m-au trecut niste fiori...hmm...mai bine cititi si voi:

 

http://www.cocacola.home.ro/

Share this post


Link to post

Right. Multe din chestiile de-acolo sunt legende urbane. Au fost la "Mythbusters", şi o parte din ele le-am testat şi eu :)

 

Le iau pe rând, şi scriu rezultatele la care au ajuns ei, plus ce-am testat şi eu.

 

Curăţă sângele -- aiurea. Curăţă sângele în aceeaşi măsură în care şi apa curăţă sângele.

 

Carnea -- am testat şi eu. Nu dizolvă nimic. Într-adevăr, după 2 zile arată groaznic carnea, dar nu o dizolvă deloc. În acid cu concentraţie mare, da; în cola, nu.

 

Toaletă -- nu merge. Un detergent are efecte mai bune.

 

Rugina -- culmea, da. Are rezultate mai bune decât unele produse comerciale de pe piaţă pentru curăţarea aluminiului :)

 

Coroziuni, şurub, dinte -- nu merge.

 

Curăţarea grăsimii - nu am testat, nu au testat.

 

Cui -- am testat eu (la Mythbusters nu a fost). NU dizolvă nimic !

 

Chestia cu hazardous material -- aşa este. Inclusiv la Pepsi, agentul principal al băuturii (care nu mai e de mult făcută după reţeta din 1900, aia cu caramel şi frunze de coca) este un praf negru (cei care îl manevrează poartă măşti de protecţie, cu filtre pentru respiraţie) şi ... toxic.

 

Curăţarea motorului - nu merge.

 

 

Băuturile gazoase sunt dăunătoare prin natura lor. Toate, nu doar cola în particular. Eu m-am lăsat de băut de aproape 2 ani (şi beam minim 2 litri pe zi), şi mă simt mult mai bine (în special senzaţii de greaţă, gust neplăcut). Prima săptămână a fost infernală (eram ca drogaţii în sevraj, mă durea permanent capul, eram obosit şi mă certam cu toată lumea), după aia a trecut.

 

 

Uite aici o groază de mituri despre cola: http://www.snopes.com/cokelore/cokelore.asp

Share this post


Link to post

In fabrica Pepsi din Bucuresti este un afis mare pe geamul laboratorului (vazut cu ochii mei): a nu se bea Lipton Ice Tea la mai putin de 4 ore de la data fabricatiei! :-S iar pe recipientele cu concentrati este intr-adevar semnul "Toxic".

Share this post


Link to post

Mai si exagereaza flacaul care a scris articolul , insa , o urma de adevar exista cu siguranta .

Pana acu' un an beam CEL PUTIN 2L de Coca Cola pe zi . Pepsi nu-mi placea . de ce zic cel putin , pt. ca aia era bautura care o aveam acasa , in loc de apa. colele baute in oras nu se mai puneau .

Exact acu' un an pe vremea asta , din cauza alimentatiei si a regimului de viata , am facut alergie la coloranti , conservanti si chimicale ...O alergie nenorocita , care daca mai stateam o luna eram cu picioarele inainte pana acu' .

m-am tratat si mi-am schimbat complet regimul de alimentatie. nu zic ca in prima luna de fara Cola eram ca drogatii aia.

Ideea este ca am inceput din nou sa simt gustul alimentelor si a bauturilor si ca m-am facut bine cu un tratament de 1 an.

Concluzia este ca mai trebuie sa si citim etichetele alimentelor inainte de a le consuma . de exemplu luati o cutie de icre Negro ( cu conservanti) care inainte mi se pareau divine si alta fara conservanti ( se gasesc la Carrefour) . sa vedeti diferenta !!

Eu in loc de Cola am dat-o pe Teddy :D , santal , nesTea( care e produsc Coca Cola dar n-are conservanti) si BRRC .

Daca incercati sa evitati putin si sa tineti cont de ce mancati si ce beti n-o sa va vina a crede ce gust deosebit o sa redescoperiti in alimentele si bauturile naturale !

Share this post


Link to post

Santal nu mai e de mult ceea ce pare. Singurele băuturi curate ar fi în momentul de faţă apa minerală/plată (dar să nu fie Bonaqva sau Izvorul Minunilor) şi sucul de fructe stors cu mâna personală (eventual cu storcătorul personal).

Share this post


Link to post

In Gima au suc de portocale stors in fata ta. Singura chestie e costul: 50 de mii/ juma de litru dar parca merita daca ai convingerea ca e natural. :-?

Share this post


Link to post

Si Danao este 'curat'. Din pacate este cam scump.

 

Daca storc o portocala ingrasata chimic, nu te ajuta cu nimic. Din pacate, majoritatea sunt umflate astfel.

Share this post


Link to post

Nu am mai atins apa de ani de zile. Minim 2l de cola, daca e frig , daca e cald nu-mi ajung 4l. Mi-e greu sa ma las, pot sa ma las doar daca o substitui cu alceva (tot suc). Santalul e exagrat de scump la cit as consuma , ca nu are nici acid.

Share this post


Link to post

si ma rog, in afara de acid fosforic care-s chimicalele din coca-cola ca stau cu eticheta in fata si nu vaz nimic suspect:

ingrediente:

apa (in galati s-a oprit imbutelierea coca cola tocmai din cauza calitatii necorespunzatoare a apei)

zahar (e la fel de otravitor ca cel din orice alte alimente/dulciuri; nu cred ca se baga in coca cola un zahar mai deosebit)

co2 - no comment, ca de aia e carbogazoasa

colorant caramel (sa fie asta ca se cheama colorant?)

acid fosforic- am zis mai sus

arome naturale - pai daca-s naturale, care-i baiul, ca doar n-or baga aroma de matraguna

cafeina - asta stiu ca pana la un anumit punct e energizant; ce-i prea mult strica; nu stiu proportia dar sunt convins ca o ceasca de cafea sau cana de ceai au mai multa cofeina decat o sticla de coca cola)

pai pe langa cate otravuri bagam in noi zi de zi vrand/nevrand, coca-cola pare un elixir; oare tot mapamondul e otravit in masa? (ca doar coca cola pana una alta e #1 )

Share this post


Link to post

OCEBE, problema e ca intr-o sticla de doi litri de cola sunt 200 de grame de zahar (cam mult, nu?).

Cu cofeina, nu stiu ce sa zic... Si mie mi se pare ca la aceeasi cantitate de lichid, ceaiul sau cafeaua au mai multa cofeina.

Aromele naturale: asta nu inseamna ca nu sunt extrase. Nu iti pune cafea sa dea gust de cafea, iti pune aroma identic naturala (reprodusa chimic substanta care da gustul) sau aroma extrasa din produse naturale. Din punctul meu de vedere, aroma natural=lapte praf. Adica mie imi sunt suspecte amandoua. Iar colorantul ala da culoarea caramelului, nu e caramel. Dar banuiesc ca stiai asta.

 

Ideea e ca nu e otravitoare in cantitati rezonabile, nu te omoara (desi cine stie, un regim de cola cu paine poate te omoara in cativa ani), dar daca bei doi-trei litri pe zi e prea mult. Tocmai din cauza zaharului, acidului fosforic si cafeinei. Parerea mea, care este.

Share this post


Link to post
Si Danao este 'curat'. Din pacate este cam scump.

 

Daca storc o portocala ingrasata chimic, nu te ajuta cu nimic. Din pacate, majoritatea sunt umflate astfel.

 

 

 

Ce faci mai aici !?! :P Danao zici!?! :P ...Prietenii stiu de ce !...Auzi, daca mi-ar fi spus cineva acum vreo zece ani ca o sa se ajunga sa se bea lapte cu suc de fructe m-as fi tavalit de ras...Am impresia ca astora de la renumita firma franceza nu le-a rezultat aia cu ACTIVIA si au inventat ceva mai purgativ ! :mrgreen: :mrgreen: :D ...Oricum fraieri cu reclamele la produsele astea cacatoare ...O sti pe aia cu "folosind ciocolax scaunele Dvs vor fi mai usoare!?!?" :banana: ..Super reclama prin 1935... =))

Share this post


Link to post

Eh, se intampla. Laptele da efecte 'placute' la unii... dar asta este. Eu ziceam ca e sanatos. Exista un mare DAR si nume: cum sunt transportate si depozitate de catre detailisti sau engrosistii...

Reclama nu o stiu, dar suna bine :) >-

Share this post


Link to post

si sa mai zicem si apa de la robinet..

poate atzi zice.. apa..

dar cate chimicale intra in ea sa ajunga potabila,... cat clor si cati agenti de limpezire si filtrare?

cea mai buna e apa minerala plata sau slab carbogazoasa..

cati mai stiu cat de bun ni se parea Lamaita sau Brifcoru'... nu as da pe nici'o bautura "moderna"

Share this post


Link to post
Eh, se intampla. Laptele da efecte 'placute' la unii... dar asta este. Eu ziceam ca e sanatos. Exista un mare DAR si nume: cum sunt transportate si depozitate de catre detailisti sau engrosistii...

Reclama nu o stiu, dar suna bine  :) >-

 

 

 

Pai era un tip slab vai mama lui care tinea in fiecare din maini cate un ditai scaunul asa ridicate peste cap..Si textul de mai sus!Mie mi s-a parut geniala!!

Share this post


Link to post
Singurele băuturi curate ar fi în momentul de faţă apa minerală/plată (dar să nu fie Bonaqva sau Izvorul Minunilor)

 

@-) de ce nu izvorul minciunilor?? mie mi se pare foarte gustoasa apa asta (io beau plata)

bonaqva intr'adevar, nu e o apa naturala, e extrasa din putzul de mare adancime de la fabrica de coci..

 

Nu am mai atins apa de ani de zile. Minim 2l de cola, daca e frig , daca e cald nu-mi ajung 4l. Mi-e greu sa ma las, pot sa ma las doar daca o substitui cu alceva (tot suc). Santalul e exagrat de scump la cit as consuma , ca nu are nici acid.

 

deci se pare ca intr'adevar eshti o persoana de baza..

daca bagi mult acid in tine te neutralizezi.. :tongue:

acuma serios.. ie nashpa rau, shenckule!!! 2-3 pachete de tzigari shi 2-4 litri de cola/ zi e un regim sinucigash.. traieshte clipa, dar nici chiar asha!.. [-X

Share this post


Link to post

nu fumez nu beau cafea ... bere ... de cand am carnet 7 luni nu cred ca am mai baut adunat una intreaga ...

 

dar conduc agresiv si beau multa cola ... adica tot 2 litrii pe zi minim si mananc fast food mult... sper sa nu mor din ultimele 2 ca din prima sunt sanse :lavolan:

Edited by steph

Share this post


Link to post

...in concluzie tot berea e mai sanatoasa.. ;) :D :D :drinkers: :lavolan:

Share this post


Link to post

"Nu am mai atins apa de ani de zile"

 

Nici eu si am inceput sa o simt, incet-incet.

 

Cu Coca Cola am alta chestie care ma irita. Pai nene, e apa cu ***. Imi aduc aminte dupa revolutie ca era cola aia misto rau. O importam din Germania si nu-mai-tiu. Apoi au facut-o aici. Nu rau. Apoi, cu anii, un pic cate un pic, s-a dus naibii.

 

Am crezut ca e vina mea. Pana cum vreo 2 luni, can a venit taica-miu de la aeroport de prin Germania sau Elvetia, nu mai stiu, cu o sticla de 0.5 bauta jumate. Hai sa dau si eu un gat ca eram pe fuga. Bai nene, mi-am adus aminte cum era ea (cola) pe la inceputuri. Complet alt gust. Credeti-ma.

 

Cat despre eticheta, stati voi linistiti. Cola are peste 100 de ingrediente, majoritatea secrete. Nu sunt pe eticheta. Sunt obligati sa le puna pe alea in cantitati mari, sau primele X. Nu toate. Si la cate nu sunt pot sa puna 25% din reziduu praf de scarpinat, ca n-o sa scrie.

 

Santalu nu mai e ce a fost. "Antioxidant" poate sa fie si vaselina.

 

Am zis c-o dau pe apa. Da, dupa ce au gasit aia reziduuri radioactive langa putul nu-stiu-care am zis ca innebunesc.

 

Ce dracu sa beau? Apa de la robinet e tulbure, si am filtru. Nu vezi prin pahar.

 

Am inteles ca Dorna ar fi mai rasarita. Da' ce sa mai crezi? O sa ajung sa beau apa de radiator. Macar aia e dublu rafinata. Si nici nu ingeht iarna.

 

O sa ajungem sa bem apa de fantana carata de tarani la oras.

Share this post


Link to post
nu fumez nu beau cafea ... bere ... de cand am carnet 7 luni nu cred ca am mai baut adunat una intreaga ...

 

dar conduc agresiv si beau multa cola ... adica tot 2 litrii pe zi minim si mananc fast food mult... sper sa nu mor din ultimele 2 ca din prima sunt sanse  :lavolan:

 

Eu zic sa te apuci de cafea si de bere ca-s mai sanatoase .

Apropos stiai ca aripioarele crocante de la fast food nu sunt chiar carnita de pui?

Intra pe getfit.ro daca vrei sa vezi alimentatie..

 

Baieti am mai zis dar vad ca nu-i nimeni de acord cu ideea mea : " teddy are pt.tine , multe fructe vitamine " . Incercati-o pe aia cu fructe de livada sa vedeti bunatate.. :D

Share this post


Link to post

teddy are pt.tine , multe fructe vitamine

teddy are pt.tine , muci, muste,intestine

:banana:

Share this post


Link to post

Apa din putz va aduc eu! Poate punem de-o afacere (mai tineti minte afacerea englezului aluia care vindea nisip din MareaBritanie in Arabia?)! Nu stiu ce naiba are apa de la putzul meu, dar dupa ce bei o cana îti vine sa mai bei una, atât este de dulce ... O fi având aspartam în ea!

Everest-Razvad dictionary: aspartam = substanta chimica care provoaca setea; o gasiti en-gros în produsele EuropeanDrinks :banana: !

Share this post


Link to post

"Colele" diferă clar, aia de vanilie am încercat-o întâi în afară (înainte să apară la noi) şi era atât de scârboasă încât am zis că-s tâmpiţi, nu are cum să prindă aşa ceva. Practic, parcă erau bomboane pisate dizolvate în apă. La noi e mult mai slab aromată/parfumată.

 

Şi un alt fapt demn de observat ... în supermarketurile din afară pe sticlele de Cola din rafturi era mai mereu praf > :)

Share this post


Link to post

Intrebarea este de ce afara e preferat mai mult Pepsi decat Coca Cola ?

Eu care eram consumator de min.2 L de coca Cola pe zi , Pepsi nu puteam sa-l inghit . mi se parea mai light ! Mai naspa!

 

App.tineti minte reclama cu copilul care se duce sa-si ia ceva de baut , erau doua automate ( Cola si Pepsi) unul langa altul , sew duce la ala de coca cola , baga fisa , ia cutia de cola si o pune pe jos , ca sa se urce pe ea sa ajunga sa bage fisa la ala de Pepsi .

Share this post


Link to post

Pepsi este mai dulce. That's all. Diferenta de gust a scazut pentru ca Cola a devenit din ce in ce mai dulce. Concursurile de degustat fara sa fie comunicat brandul au dovedit ca Pepsi este preferat. Coca Cola este 'mai buna' doar pentru ca crezi tu ca este mai buna. Imagine de brand dusa la extrem. Nu degeaba este cel mai scump brand si se lauda ca singurul angajat important pe care il au este marca.

Share this post


Link to post

din cauza ca astia au pus "coca" in coca cola , au creat dependenta..

si trebuie satisfacuta, si profitul creste..

e un drog "legal" vandut la sticla

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...