Jump to content
Sign in to follow this  

Recommended Posts

Salutare tuturor,

 

Astazi, cu stupoare, am observat ca mocheta si buretele de pe partea soferului sunt pline de apa. Nu am varsat nimic in interior, asa ca sursa era din afara. Am turnat apa pe parbriz si am observat la interior ca apa se scurge in masina pe la imbinarea dintre sistemul de incalzire/racire si compartimentul motor (este acolo un element cred ca de amortizare din pasla, apa se scurge prin acesta). Astept cu interes orice idee, parere sau sugestie.

 

Multumesc anticipat

Share this post


Link to post

daca ai acces, incearca sa dai o pelicula de silicon si poate se rezolva problema.

Share this post


Link to post

Da, si dupa aceia fa-i testul cu pisica!

 

Orice masina are una sau mai multe gauri de scurgere aflate in zona pe unde intra aerul de afara in masina. Asta pentru ca acolo ajunge in mod normal apa de la ploaia. In timp, din cauza frunzelor, prafului etc, pe fundul acelei piese se creaza un mal care infunda orificiile de scurgere. Tot ce ai de facut este sa ajungi acolo, nu stiu cum e la Espero, dar presupun ca trebie demontata grila prin care ies stergatoarele si prin care intra aerul din exterior, cea de sub capota, in fata parbrizului. Mai departe identifici gaura/gaurile de scurgere, le cureti bine, faci testul cu apa si vezi daca mai trece in masina.

Share this post


Link to post

Nici macar. Se deschide capota si se baga mana in compartimentul ala de sub stergatoare. Are unul pe mijloc sigur si cred ca si pe laterale, cel din dreapta mai greu accesibil din cauza aerotermei.

Share this post


Link to post

Ambele sunt usor de accesat,cele de pe laterale,cel de pe centru,are un furtun,si e langa aeroterma,intra mana + degetu usor,baga apa cu presiune,daca ai aparat,daca nu baga furtunu :thumbl:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...