Jump to content
Sign in to follow this  
basti77

Ce Tip De Subwoofer Merge Pe Cielo ?

Recommended Posts

Care tip este mai bun, tub, incinta compresie, incinta bas reflex ???

 

Am un tub Pioneer Free Air de 30 diametru, 300 W nominal, dau in el cu un Alpine de 150 nominal, am dat si discoteca cu el de zornaiau geamurile la un camin cultural, in Oltcit, care era o masina break in 2 volume se auzea super bine, dar in Cielo care este in 3 volume in masina nu se aude mai deloc basul, dar cum apas pe buton si deschid porbagajul rupe masina, deci concluzie . . .

 

CARE TIP DE INCINTA MERGE CEL MAI BINE ? ASTEPT PROPUNERI

Share this post


Link to post

HA HA HA ,la fel patesc si eu cum deschid capota la portbagaj rupe ,cum inchid liniste ,solutia este o incinta trapezoidala .

Share this post


Link to post

:-? "Iexista o iexplicatie":Ati vazut din ce material sunt facute banchetele spate la Cielo/Espero? Este ditamai stratul gros de cativa cm buni (aproximativ 10cm) de spuma ... material care are proprietati foarte bune de antifonare... asa ca jucariile astea nu merg... decat puse pe bancheta din spate sau in locul acesteia =)) ... sau solutia lui BogdanG. Decat sa va chinuiti cu solutii de genul asta, mai bine puneti niste difuzoare cu 3 cai (4 bucati) si sa fie de calitate.

Share this post


Link to post

da asa este, incinta de compresie este solutia, dar am difuzorul de tip free air cu membrana foarte rigida care nu ar merge in compresie, deci teapa,

Am una de compresie dar de 25cm si e Sony Xplod, naspa, nu face fata la statie.

 

Dar una trapez cu bas refres ar merge ?

Share this post


Link to post

Mai bine pe spate difuzoare normale de 16-17 cm filtrat numai bass pe ele... si facute special... pana acum am gasit numai DLS dar mai caut.

 

Oricum mai am timp pana fac rost de bani.

 

N-am auzit o astfel de solutie dar imi dau cu parerea!

Share this post


Link to post

eu cand am pus acum subwoofer am acoperit toate partile metalice din porbagaj cu dynamat. da din aia de 1.000.000 folia :thumbl:

bass tare subwoofer trapezoidal... klar. si stat vreo zi la reglat statia si iese belea

Share this post


Link to post

Ai incercat cu tubul dat tare sa scoti difuzoarele de pe spate? In fine, cu difozoarele scoase sa dai bass?

 

Basu' nu e directional si avand incinta inchisa in spate ma gandesc ca ar putea sufla prin alea. Daca merge mai bine poti da doua gauri langa cele originale, dar numai in tabla si in carpele alea, sa lasi mocheta intreaga, eventual perforata sa nu lasi gauri.

 

Eventual o incinta speciala cu gura de evacuare in dreptul gaurii. Un dulapior cu avea bunicu pe dacie, pentry scule, doar ca cu bassu pe fata si suflu in sus, in habitaclu.

Share this post


Link to post

Este o idee sa dai niste gauri in spate, dar ai vazut ce tabla dubla are, am mai dat eu gauri la o dacie berlina in spate in tabla cu pendularul fara sa dau geamul jos, si mi-am blestemat zilele, nu cred ca o sa ii fac asta cu gaurirea, o sa incerc cu o incinta de compresie sau eventual cu niste difuzoare tepene in spate cu o statie, si o sa vad cum se aude.

Share this post


Link to post

daca pui difuzoarele din spate prin statie in momentul ala fata nu mai exista...si e cam naspha sunetul venit din spate

Share this post


Link to post

Vlad, am inteles sa pun unul trapezoidal, de compresie sau bas reflex, tu ce difozor ai si ce dimensiuni cutia ?

Share this post


Link to post

bass reflex cu difuzorul de 25cm

Share this post


Link to post

OK mersi, dar ce marca ai difuzorul ? incinta cam ce dimensiuni are ?

Share this post


Link to post

incinta habar nu am si nici nu am la mine carticica aia a lui cu dimensiuni. firma e HERTZ cu statie audison. :thumbl:

Share this post


Link to post

Vlad, ai oglinzi incalzite ??? :o si electrice ? de la ce masina ? ce modificari ai facut ?

Share this post


Link to post

electrice? de unde? doar incalzite...si eu tot de pe forum am aflat unde sa mi le fac..daca te intereseaza PM!

Share this post


Link to post

Problema cu SW la Espero se rezolva altfel ,se monteaza o buc pal ,capitonata cu mocheta , chiar in spatele banchetei dupa care se monteaza 2 buc difuzoare freeair orientate catre fata ,magnetul ramine la vedere in portbagaj ,de preferat sunt difuzoarele care au partea din spate nichelata (da bine de tot ) .

Dupa ce montez o sa pun poze ,ca tot weekendul trectut am montat si demontat tot felul de SW trapezoidale si tot nu se aude cum vreau eu ,dar oricum e mai bine decit cu tub de bass.

Share this post


Link to post

VLAD spune-mi si mie cum le faci incalzite te rog mult

Share this post


Link to post

Schimbat CD Sony Xplod cu CD-MP3 Alpine 9843 RM, Statie aceeai Alpine si SW acelasi Pionner, concluzie, se aude mai naspa ca inainte, De ce ?

 

Eliminand boxele care sunt originale si care nu fac fata, o sa le inlocuiesc curand, basul este mai slab, acest Alpine nu imi place cum suna, si nu stiu de ce, merge bine pana la un anumit volum dupa care SW se aude ca o tigaie, si este totusi un Pionner, basul clacheaza, se aude super naspa, nu stiu sa reglez tandemul CD-Statie (Alpine) sau SW Pionner este de vina ?

 

Va rog dati-mi o solutie, ce SW sa pun, ce difuzor sa faca fata la aceasta statie ? sau ce este gresit in acest lant audio ?

Share this post


Link to post

Ce statie ai (nu ma intereseaza firma ci modelul ) ce SW ai ?(tub /incinta)

Cind aveam Espero nu mergea SW decit incinta si nici ala nu se auzea bine .

Pe golf sau matiz/tico se aude mult mai bine .

In cazul tau incearca niste boxe mari se spate fara SW si punele pe statie ,o sa vezi o mare diferenta .

Share this post


Link to post

Am statie modelul T130 parca, are 2 x 50 w RMS si 1 x 130 w RMS in punte, SW este tub, tipul de la Alpine care are o Octavia mi-a spus sa pun unul incinta bas reflex ca o sa se auda mult mai bine, si el a patit la fel la masina lui.

 

Ma gandeam sa pun pe statie modelul de Pionner pe 3 cai , cele de 20 cm diametru si de 95 w RMS, ce parere ai ? Sunt 3.3 mil. dar nu stiu daca imi incap in spate, o sa le masor.

 

Ca difuzoare de 10 cm pentru bord c eimi puteti recomanda, cele de pe masina gajaie incepand de la jumate, si cu basul luat de tot

Share this post


Link to post

Eu am 2 boxe ALPINE pe spate de 16,5 cm cu twiter reglabil. 2.500.000 lei

Au 40 W pe canal asa ca daca stai pe canapea iti infunda urechile.

Au bas foarte cald si se merita.

Eu zic ca e suficent de mult bass din astea.

Pe fatza am boxele originale care sunt proaste rau dar am dat Faderul cu 2 puncte in plus pe spate si e beton acuma ca altfel gajaie nitel.

Am un Mp3 BLAUPUNKT. 6.350.000 (fata detasabila bineinteles)

Si eu m-am gandit la un subwoofer insa daca imi pun unul in portbagaj o sa ma cert cu Tata ca i-am ocupat lui din spatiu si nu mai are loc sa-si puna cumparaturile din piata. :)

Share this post


Link to post

Unde ai gasit tu Alpine de 2.500.000 ? Ce model sunt ?

Share this post


Link to post
Unde ai gasit tu Alpine de 2.500.000 ? Ce model sunt ?

 

 

Vezi ca au vis-a-vis de Politie pana in intersectia de la Liceul I L Caragiale pe dreapta la ALPINE.

Si-a luat si prietena mea pe SKODA FABIA de curand si s-au mai ieftinit.

Sunt 2.400.000 sau 2.300.000 nu mai stiu exact.

Share this post


Link to post

Legat de subwoofer - din ce-am vazut aici pe forum si daca am inteles corect la Nubira/Cielo subwoofer-ul daca-l pui in portbagaj nu se aude ... deci daca ar fi sa-l pui in habitaclul masinii - unde oare sa-l pui sa nu te deranjezesi ce fel de subwoofer ar trebui sa fie ? Deasemenea ce marca ?

Share this post


Link to post

http://www.caraudioshop.ro/

dar sunt boxe mult mai tari ca apline la aceeiasi bani. ia interesati-va voi.

 

@dinoc: marca ca marca, dar cum sa iti pui sub in habitaclu? ori vomiti tu de la bass ori te scoate din masina. sub iti pun frumos in portbagaj. bass reflex, sealed, depinde ce vrei tu sa auzi. si il amplifici, bineinteles.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...