Jump to content
Sign in to follow this  
nluncasu

Aveo - Temporizare Variabila Stergatoare

Recommended Posts

Vreau sa stiu parerea cunoscatorilor despre subiect.A mai fost tratat pe undeva, in legatura cu Kalos,dar configuratia sistemului de comanda a stergatoarelor e diferita la Aveo,asa cum se vede din manualul de reparatie.

Share this post


Link to post

Vreau sa stiu parerea cunoscatorilor despre subiect.A mai fost tratat pe undeva, in legatura cu Kalos,dar configuratia sistemului de comanda a stergatoarelor e diferita la Aveo,asa cum se vede din manualul de reparatie.

 

Pentru aveo sau kalos? la un coleg la aveo din an 2006 am vazut temporizatorul pentru stergatoare,este ascusn exact sub panoul de sigurante cel din stanga,la usa de sofer,este acolo am umblat la el ,nu are buton de reglat in exetriorul bordului.dar se poate modifica fara probleme.usoara gaura in dreptul lui plus conectat buton cu prelungire flexibila.ca sa va faceti o idee unde este exact...el se afla in stanga la 1-2 cm de clapeta desghidere capota. eu am umblat si am vazut ca se pot regla de la 3,5 sec minim pana la 10-11sec,nu mai tin minte exact.am cautat si la mine un aveo din 2008 dar nu am gasit acel temporizator.sper ca m-am facut inteles

Share this post


Link to post

La Aveo 2006-2008 temporizatorul este inclus in controller-ul multifunctional din spatele tabloului de sigurante din interior.Insa este nereglabil,temporizarea fiind fixa.Aveo incepand cu 2009 are temporizatorul tot acolo,insa este reglabil din rozeta manetei stergatoarelor.

Share this post


Link to post

La Aveo 2006-2008 temporizatorul este inclus in controller-ul multifunctional din spatele tabloului de sigurante din interior.Insa este nereglabil,temporizarea fiind fixa.Aveo incepand cu 2009 are temporizatorul tot acolo,insa este reglabil din rozeta manetei stergatoarelor.

 

cum afirmi ca este nereglabil?daca eu asta am facut?maine sunt de servici si ii fac poze sa vezi.daca eu am invartit de el si se schimba timpul de functionare?

Edited by miron_gabriel03

Share this post


Link to post

Nu te ambala fara rost.Nu m-am lamurit daca vorbesti de Aveo,sau de Kalos.Aveo este cel pe care-l ai si pe care-l am si eu,tot din 2008.Eu n-am umblat inca acolo,am asteptat interventia altora care,eventual,ar fi umblat,dar am manualul de reparatie care spune clar :Aveo 2006-2008 nu are sistem de reglaj.De altfel,ai spus singur ca nu l-ai gasit.Poate vorbesti de Kalos,care parca s-a mai vandut si in 2006,un timp.Daca este Kalos si are intr-adevar sistem de reglaj ascuns,nu inteleg rostul a asa ceva,pentru ca reglajul se pune ca sa-l ai la indemana,nu sa-l cauti pe sub bord.

Si,mai exista o posibilitate:cineva sa fi introdus potentiometrul,ceea ce devine chiar interesant si merita a fi lamurit.

Share this post


Link to post

Nu te ambala fara rost.Nu m-am lamurit daca vorbesti de Aveo,sau de Kalos.Aveo este cel pe care-l ai si pe care-l am si eu,tot din 2008.Eu n-am umblat inca acolo,am asteptat interventia altora care,eventual,ar fi umblat,dar am manualul de reparatie care spune clar :Aveo 2006-2008 nu are sistem de reglaj.De altfel,ai spus singur ca nu l-ai gasit.Poate vorbesti de Kalos,care parca s-a mai vandut si in 2006,un timp.Daca este Kalos si are intr-adevar sistem de reglaj ascuns,nu inteleg rostul a asa ceva,pentru ca reglajul se pune ca sa-l ai la indemana,nu sa-l cauti pe sub bord.

Si,mai exista o posibilitate:cineva sa fi introdus potentiometrul,ceea ce devine chiar interesant si merita a fi lamurit.

 

se pare ca nu ai fost atent la ce am spus.am gasit temporizator pe un aveo din 2006 daca nu ma insel.am cautat si la mine aveo model 2008 si nu am gasit in acel loc temporizatorul(nu am gasit,probabil ca nu are,nu te contrazic,doarafirm ca aveoul din 06 are asa ceva) maine fac poze si iti arat

Share this post


Link to post

Astept in continuare pozele alea.Si,fa una si masinii,sa ma lamuresc despre ce vorbim.Pana atunci,azi,am facut niste verificari si-ti pot spune ca la masina pe care o ai,Aveo din 2008(ca si a mea),situatia este exact ca in manual, si anume, total diferita de Kalos.Asa ca, nu te mai lua dupa cei care se baga in vorba fara rost,facand pe desteptii.Eu am deja un temporizator universal Hella pe care l-as putea instala imediat,dar astept pana voi avea timp sa scot tot ansamblul controller-ului ca sa identific locul unde trebuie conectat potentiometrul de reglaj,dupa sistemul Aveo incepand cu 2009.Nu este chiar simplu,pentru ca,desi s-a pastrat principiul de dinainte de 2009,nu exista un punct exterior controller-ului la care sa te conectezi.Iar schema interna a controller-ului nu este in manual.Nu coincid nici conexiunile in numeroasele prize de pe acolo.Asa ca,tin temporizatorul pe care-l am ca o ultima solutie.Sper sa lamuresc luna asta situatia.

Edited by nluncasu

Share this post


Link to post

Astept in continuare pozele alea.Si,fa una si masinii,sa ma lamuresc despre ce vorbim.Pana atunci,azi,am facut niste verificari si-ti pot spune ca la masina pe care o ai,Aveo din 2008(ca si a mea),situatia este exact ca in manual, si anume, total diferita de Kalos.Asa ca, nu te mai lua dupa cei care se baga in vorba fara rost,facand pe desteptii.Eu am deja un temporizator universal Hella pe care l-as putea instala imediat,dar astept pana voi avea timp sa scot tot ansamblul controller-ului ca sa identific locul unde trebuie conectat potentiometrul de reglaj,dupa sistemul Aveo incepand cu 2009.Nu este chiar simplu,pentru ca,desi s-a pastrat principiul de dinainte de 2009,nu exista un punct exterior controller-ului la care sa te conectezi.Iar schema interna a controller-ului nu este in manual.Nu coincid nici conexiunile in numeroasele prize de pe acolo.Asa ca,tin temporizatorul pe care-l am ca o ultima solutie.Sper sa lamuresc luna asta situatia.

 

ah ok.am fost de servici dar am uitat aparatul foto acasa.eu mai sunt de lucru luni si ii fac atunci.am vrut sa fac cu telefonul dar nu scotea bine.vreau sa fac si un filmulet sa arat cum se regleaza.si la masina fac ,un aveo 2006 parca visiuniu

Edited by miron_gabriel03

Share this post


Link to post

De fapt,ce spui ma intereseaza numai ca sa stiu mai multe pentru ca,din punct de vedere al masinilor pe care le avem,nu prezinta niciun interes.Pana scot modulul nu pot sti cum se intervine asupra lui.Aveo incepand cu 2009 are un pin in plus la controller care este conectat la masa printr-un potentiometru in trepte.Va trebui sa gasesc un loc de conectare,lucru usor de facut.Greu este sa deconectezi totul si sa scoti tot ansamblul pentru analiza.Cineva a crezut ca,daca cumpara o maneta de tip nou si o conecteaza,va avea temporizare variabila.A cumparat-o degeaba.Eu am ambele scheme si sunt multe schimbari pe acolo.Totusi,vreau sa vad pozele.

Share this post


Link to post

Cu placere se rezolva pozele numai ca am uitat aparatul foto.asa este pe noi nu ne intereseaza ca avem alt model , am ramas suprins ca el avea temporizator si eu nu.deja aveam in gand montarea butonului de reglaj.dupa cum am spus reusisem lui un reglaj de la 13sec parca la 3 si ceva,destul de bun decat de loc.oricum colegl asta al meu nu vrea modoficarea pt ca este un tip ffffoarte conservator,cred ca stii tipul acesta de persoane.luni sunt de servici si marrti incarc pozele pe forum sau la trimit pe yahoo am acelasi id ca aici

De fapt,ce spui ma intereseaza numai ca sa stiu mai multe pentru ca,din punct de vedere al masinilor pe care le avem,nu prezinta niciun interes.Pana scot modulul nu pot sti cum se intervine asupra lui.Aveo incepand cu 2009 are un pin in plus la controller care este conectat la masa printr-un potentiometru in trepte.Va trebui sa gasesc un loc de conectare,lucru usor de facut.Greu este sa deconectezi totul si sa scoti tot ansamblul pentru analiza.Cineva a crezut ca,daca cumpara o maneta de tip nou si o conecteaza,va avea temporizare variabila.A cumparat-o degeaba.Eu am ambele scheme si sunt multe schimbari pe acolo.Totusi,vreau sa vad pozele.

Share this post


Link to post

Cunosc stilul,sunt multi oameni pe care nu-i intereseaza schimbarile,stau blocati in situatia existenta.Ma si mir ca ai putut sa umbli acolo,as fi curios,cu ce prilej.

Share this post


Link to post

Cunosc stilul,sunt multi oameni pe care nu-i intereseaza schimbarile,stau blocati in situatia existenta.Ma si mir ca ai putut sa umbli acolo,as fi curios,cu ce prilej.

 

Nu ii mergeau becurile de pozitie iluminare numar alea 2.si am vazut cum se chinuie el pe acolo 30 min (schimba becurile,foia sigurantele si nervi) asa m-am dus la el sa ved ce face (am obiceiul de avedea cum merg lucrurile,de aici demontez aproape tot,si ma uit si eu contacte in stare buna fire la lampi ok.stiam ca mai are o mufa ecxcact pe bratul porbagajului cand ma uit la aia un fir rupt,ating si se aprind.am scos papucul si prins din nou firul.in timp ce baga el lampile eu ma uitam la panoul de sigurante si am vazut un potentiometru.l-am intrebat pentru ce este poate stie ,na masina lui,a spus ca nu.eu i-am spus ca sunt stergatoarele,el nu sa nu umblu,cat infileta el suruburile eu am pus contact si am rotit- surpriza,are temporizator,cand i-am spus sa faca o gaura cu burghiul si sa puna un puton cu racord flexibil acolo a pus ca nu,se multumeste asa lui ii este bine... cam asta este povestea

Share this post


Link to post

Sunt multi de felul asta.Cum spuneam,pot oricand sa montez un temporizator variabil,are si comutator,inclus in potentiomertru.Asta ar insemna sa lucreze absolut independent de restul instalatiei,adica cu maneta pe oprit.Totusi,incurajat de faptul ca Aveo cele noi au si functia asta,pe pozitia intermitent,vreau sa pastrez principiul asta de functionare,adica activare din maneta si reglaj din potentiometru.Si asa am butonul ala fals in stanga comenzilor caldurii.Locul e numai bun pentru un potentiometru si e si la indemana.Poate am noroc sa gasesc chiar unul cu iluminare.

Share this post


Link to post

Hai ca am comis-o.nu am mai facut poze ,dar nu din cauza mea,m-am certat cu acel coleg si nu am mai putut face poze.povestea este asa..vreau sa iau un set de jante de la cineva si nu eram cu masina mea sa le probez,macar sa le pun asa langa roata sa vad cum ar veni si spun hai sa le punem langa masina colegului asta cu aveo...el de colo sare aprins si ma injura sa nu ma apropii si sa nu pun jantele la el...nu am spus nimic.am lasat omul care este limitat si uite asa nu am facut nici poze.faza dura este ca eu baiat gigel ii spun de kitul de revizie de la noi de pe forum ,ieftineala...si acum ca a fost taran si nesimtit, ii spun cu inima deschisa ca ii dau multa carne .nu il mai servesc cu nimic si vroiam sa ii cumpar eu sa ma deranjez cu posta cu colet cu tot dar cand este nesimit asa ...de... oameni si oameni.imi pare rau ca nu am adus pozele promise,stiu ca par un om fara cuvanta dar nu am avut ce face.singura posibilitate ar fi ca un coleg cu model din 2006 sa puna o poza cu panoul de sigurante vazut de sus ,inclinat si sa identific acea piesa.eu pun diseara o poza cu masina mea unde ar veni sa ne facem o idee.inca o data imi pare rau

Edited by miron_gabriel03

Share this post


Link to post

Eu ma cam mirasem ca te-a lasat sa umbli pe acolo,dar chiar la asta nu ma asteptam.Bine ca n-a sarit si la bataie.Nu-ti mai face griji,ma voi ocupa curand de asta si spun tuturor la ce solutie s-a ajuns.Mai am o luna de garantie si nu vreau sa umblu la ea,dar imediat dupa asta,trec la dezmembrat,mai am si altele de facut,cum ar fi montarea unui buton pentru actionarea inchiderii centralizate dintr-un loc mai convenabil.Vad eu cand desfac daca exista vreun potentiometru de setare pe placa.Bine ar fi,ca as rezolva problema imediat; simt lipsa acestui reglaj pe care l-am avut la toate masinile anterioare.Voi pune si un al doilea claxon ca ala singur suna tare prost. Cat despre amplasamentul placii,eu stiu unde este,dar se ajunge greu la ea,dar,pana la urma,voi demonta ce este necesar.

Edited by nluncasu

Share this post


Link to post

Abia astept modificarile tale.sa ne incanti cu ele.succes

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...