Jump to content
Sign in to follow this  
alx

Procesor Laptop, De Care?

Athlon XP-M 2800+ sau Celeron M 1.3Ghz?  

26 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Doresc sa-mi achizitionez un laptop nou si oscilez foarte mult...

 

La exact acelasi pret si dotari am de ales intre cele doua procesoare de mai sus.

 

Eu inclin catre Athlon datorita puterii mai mari si faptului ca este M deci nu se incalzeste asa tare ca si Athlonurile obisnuite...

Share this post


Link to post

Daca doar Proce e de votat atunci AMD! :D

Share this post


Link to post

Va rog frumos sa si argumentati, ca nu sunt de la Institutul National de Statistica...

Va multumesc.

Share this post


Link to post

In mod normal compari Duron/Sempron cu Celeron si Athlon cu P4, la modul general.

Athlonul e considerat mai bun decat un Celeron. In plus si viteza e mai mare in cazul Athlonului. Deci, AMD :banana: :thumbl:

Share this post


Link to post

Vrei viteza sau portabilitate?

Share this post


Link to post

Da detalii despre laptopuri si la ce vrei sa-l utilizezi. XP-ul e mai rapid, dar consuma de-l ia draci, se incalzeste(se mai si ard, dar rar, intel n-am vazut nici unu ars) si nu are o platforma deosebita. Celeronul ala are 1 Mega de cache, fata de 512 al athlonului iar Pentium M e unu din cele mai reusite procesoare Intel Ever. Probabil bateria va tine mult mai mult la intel. Deci, in lipsa de detalii Celeron M.

Edit: acu am vazut ca are 128 L2, da ala sigur nu e XP M , e un sempron sau ceva, in cazul asta e jalnic.

Edited by Wichedcoder

Share this post


Link to post

PS: eu am votat Celeron M 1.3 Ghz pentru ca asta mi-as lua. (consuma mai putin, este mai.. fiabil)

Share this post


Link to post

Eu vreau viteza portabila... Nu vreau sa lucrez cu el pe genunchi dar vreau sa pot sa-l iau cu mine in diferite locatii. Viata bateriei nu ma intereseaza.

Eu stiu ca XP - M nu se incalzeste ca si XP normal si consuma mai putin curent.

Pe de alta parte am lucrat fro 6 luni cu un compaq pentium 4 si se incingea o gramada.

Nu cumva faci vreo greseala comparand celeron cu p4?

Share this post


Link to post

Nu cred ca fac vreo greseala. Nu se compara seria M cu P4. Am lucrat in domeniu piese/laptopuri pana in 2004, apoi m-am lasat, cred ca am o oarecare experienta cu ele. Nu te sfaruiesc sa iei P4 (eu am P4 si nu-mi place). Pe de alta parte cache-ul e pentru mine mai important decat viteza procesorului pentru performantza. Inca odata la 128 cache ala nu e XP! Cu caldura , eu n-am vazut inca XP M care sa nu se incalzeasca substantial.

Share this post


Link to post

Celeron M.

Share this post


Link to post

Desi la desktop sunt fan inrait AMD, la laptop mi-am luat fara sa stau prea mult pe ganduri Celeron M. Este un Fujitsu Siemens Amilo L7300 la 1.5 Ghz si sunt f multumit de el. bateria tine excelent si este destul de rapid.

 

am prieteni care au laptoape cu procuri de la AMD si nu prea sunt multumiti ... acuma.. tu hotarasti.. dar eu recomand intel

Share this post


Link to post

Man, eu am Compaq Presario, cu AMD (M) in el...

Se incinge si crapa intr-o veselie.

 

Se pare ca la mine e problema cu heatsik-ul, care nu face fata (asa face la toate modelele din seria mea). In schimb, stiu lapuri cu AMD care merg f. bine... deci... eu Stan patitul, urmatorul lap care-l iau nici nu ma gandesc sa fie AMD...

 

am votat Celeron.

Share this post


Link to post

pai io vroiam sa-l iau pe fratele lu' al tau, pe haşpe pavilion dar daca zici ca si amd face figuri... so voi merge pe celeron...

 

Multam fain de raspunsuri si ,daca se poate, mai astept pareri intrucat dau comanda la sf lui iunie.

Share this post


Link to post

oh, nu! nu pavilionul, frate! ia un nc sau un nx!

Share this post


Link to post

Da' ce-are mah, Pavilionu? Ala al meu e naspa?

Share this post


Link to post

@NFS: Al tau e pui de closca :D d'aia nu e nasp[a :) )

@Alx: pune si preturile+restu', poate asa e mai clara comparatia

Share this post


Link to post

Man , daca poti ia-ti un Dell. Sunt unii din putinii care nu fac aparate de duzina. De la P2 pana la centrino, toate sunt gandite bine in interior, posibilitati de upgrade, displayuri foarte bune, m-au impresionat. Iti ziceam si ce sa nu-ti ei dar se supara posesorii de pe forum.

Share this post


Link to post

Daca vrei sa ai un laptop la care sa tina bateria o ora ia-ti AMD ,daca vrei un laptop care sa fie cu adevarat mobil ia-ti Intel Mobile indiferent daca e Celeron sau P4 ,am avut un IBM T41 cu P4 M 1400 1Mb L2 la care tinea bateria 7 ore in excel si word ,la un HP cu Athlon 64 3000+ care dupa 30 min de functionare devenea plita de gatit bateria tinea cam 1.30 ore ,asta cind era nou ,si frecventa de functionare nu depasea 700Mhz pt ca era Mobile deci sincer nu inteleg de ce se incingea asa tare .

Dpdv al performantei Intelul este net superior datorita L2 cache care este de 1Mb sau 2Mb la noul P4 Mobile .

 

PS> 1. pe laptop nu se joaca aproape nimeni deci cu AMD nu ai ce face

2. AMD a pierdut de mult in fata lui Intel piata Mobile

Share this post


Link to post
Man , daca poti ia-ti un Dell. Sunt unii din putinii care nu fac aparate de duzina.

Noi la firma avem Dell, din motive istorice. Din flota de vreo 50 de buc, diverse configuratii, lunar media e cam 1, care se duce la garantie. Fiind vorba despre locatie US, vine garantia la el, dar tot indisponibil e. La Dell parerea mea e cum ti-e norocul. Problema mare pe care o stiu eu la Dell este incarcatorul, care e cam varza, nu tine prea mult.

Share this post


Link to post

lol .. ibm thinkpad cu athlon nou.. asta gen mobile..are fratele meu si tine bateria mai mult decat la oricare cu p4.

povestea cu pentiumul mobile ca tine bateria mai mult ca la AMD e vrajeala

Share this post


Link to post

@Vlad Probabil n-ai inteles ca nu vorbim de P4. Oricum spune si noua cat tine bateria.

 

@cchrism te referi la acumulator sau incarcator ca nu am inteles? Adevarul e ca incarcatoarele de Dell sunt foarte ciudate, astfel incat daca nu folosesti unu original se pot praji destul de des. La service am vazut teancuri de Compaq, cateva Fujistu (ma refer la astea mai noi), Delluri vin doar cu contacte imperfecte la LCD sau prostii de astea

Share this post


Link to post

Tocmai, ca incarcatoarele originale crapa intr-o veselie. Noi avem in firma in RO 3 bucati (2 mai vechi si unul de vreo 2 luni), la alea vechi amandoua au schimbat incarcatoarele. In filiala din US, secretara are pus la loc de cinste telefonul de la Customer Care Dell si cutia de Fedex gata pentru a trimite laptopul. Si mi s-a comunicat de acolo ca in medie 1 pe luna da o tura cu Fedex-ul in service. Pe ce motive nu am mai intrebat, dar oricum, mi se pare o problema. Cei drept in US au preturile cele mai convenabile si de asta le cumpara firma.

Share this post


Link to post

De la munca am un HP NC8000 cu Celeron M 1.5 Mhz... n-a crapat niciodata, nu se incinge prea mult si are si o gramada de dracii pe el :banana:

Share this post


Link to post

MaI eu am mentionat ca nu ma intereseaza cat tine bateria...

Eu vreau sa fie FIABIL (vine din state - evident garantia = 0).

Si sa aiba un minimum de performante, sa fie utilizabil si dupa 3-4 ani...

Share this post


Link to post

AMD = incalzire excesiva, nu il poti tine pe picioare de caldura ( :o fftopic: am auzit ca nici nu e recomandat sa lucrezi cu lap-ul pe picioare, ca face rau la "mostenitori" :o fftopic: ), plus posibilitatea de a crapa de la caldura destul de des.

 

Intel = muuult mai rece, nu am auzit de lap-uri cu Intel care sa crape (cel putin nu de la caldura).

 

Orice iti alegi, sa ai bafta!

 

:o fftopic: Daca iti vine prin posta, ai grija cum "te porti" cu vamesul. Eu am primit din state un DVD-VCR player (max 60 USD cumparat acolo), care avea valoarea de catalog la vamuire 360 Euro :wallbanger: ... S-a rezolvat cu 300.000 la vames :drinkers: ...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...