Jump to content
Sign in to follow this  
mr_

Budapesta-Lepsa

Recommended Posts

Care din cele 3 variante "clasice" e mai buna ca sa ajung dinspre Budapesta la Lepsa, cu trei zile dupa ce plecati voi de acolo de la intalnirea nationala?

 

Bors-Oradea-Cluj-Sighisoara-Brasov

Nadlac-Arad-Deva-Brasov

sau

Cenad-Timisoara-Lugoj-Deva-Brasov?

 

Pe unde e drumul mai bun, pe unde se pot ocoli orasele pe centura, pe unde sunt mai putine camioane?

 

Ultima oara cand am venit in Romania am facut Oradea-Semenic (cam 300km) in 10 ore. Toate orasele pe traseu erau blocate, pe drum au fost accidente si am stat ore intregi in camp, etc...

Share this post


Link to post

Eu as opta pentru varianta 1, avantajul ar fi in Ro A3-ul. Camioane putine, doar la sfirsit de saptamina cred.

 

Accidente-blocaje, cam la noroc. Si eu ultima oara cred, am stat 3 ore blocat undeva linga Arad.

Edited by Viktor

Share this post


Link to post

Clar prima varianta.Pe celelalte rute ai tronsonul Deva-Sibiu destul de aglomerat si cu blocaje frecvente in Sebes.

Share this post


Link to post

Si dupa Brasov trebuie sa ajungi pe Onesti-Adjud, asta daca nu vrei sa fii beta-tester pe drumul care iese direct la Lepsa.

Share this post


Link to post

Tirgu Secuiesc -Lepsa era varza anul asta. Mai bine ocolesti prin Onesti vorba lui Laur...

Am fost cu un amic , eu am luat-o spre Iasi prin Focsani, el se ducea sprea Brasov...

Eu ajunsesem la Marasesti el inca injura pe la Ojdula :)

Share this post


Link to post

clar varianta 1. varianta 2 e muuuult mai aglomerata desi e mai scurta.   

Share this post


Link to post

Dintre cele 3, pe prima variantă aş merge.

Share this post


Link to post

Prima varianta. Drumul este bun, sunt bucati cu 2 benzi pe sens, se poate merge mai repede decat pe varianta 2.

Share this post


Link to post

Diferenta de timp dintre v1 si v2 este de minim 1h in favoarea primei. De la Gilau intri pe A3 si ocolesti 3 orase aglomerate. In plus, fata de varianta 2, nu intalnesti borduri prin mijlocul drumului !

 

 

  • Like 1

Share this post


Link to post

Danke!

 

Am inteles ca la Sebes ar fi mai naspa, toata lumea spune ca e horror traficul in zona, ca sunt poduri lipsa si ca eventual trebuie cautate alternative drumului direct. Ceva informatii pe tema asta?

Share this post


Link to post

ca sunt poduri lipsa si ca eventual trebuie cautate alternative drumului direct.

 

Se pare ca de vreo 2 - 3 saptamini s-a redeschis podu' de la iesirea din Alba Iulia ... e vorba de podu' asta.

Edited by adrian_r5

Share this post


Link to post

Pana la urma am beta-testat drumul Targul Secuiesc-Lepsa, prin Odjula. Cineva mi-a soptit ca nu e chiar asa de rau. Si a avut dreptate, e o portiune de 5km naspa, plus cateva gropi insa adunate in grupuri unde dintr-un motiv sau altul nu a fost reparat (cam la fel e drumul si prin partea ailalta de fapt, te poti trezi in niste gropi desi in general e ok) , in rest e brici. Din pacate insa desi am mers cat am putut de repede am ratat intalnirea nationala de la Gresu cu cateva zile... si cand am ajuns eu se terminase si baieramul si se cam dusese si zapada... era o frumusete de toamna :D

post-1523-038080600 1293480778_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Ca tot e vorba de Lepsa, stie cineva care a fost mai recent pe acolo in ce stare e drumul de la Focsani la Lepsa??? Trebuie sa plec mai devreme ca sa ajung cand am eu nevoie sau e drunul bun si pot sa-i dau?

Share this post


Link to post

Sunt cateva portiuni scurte cu probleme, in rest e ok. Cateva transee in ultima parte.

Insa nu stiu cat poti sa-i dai, drumul e virajat si daca prinzi vre-un dubar care nu te lasa sa depasesti ai de mers multisor dupa el, cel putin cam ultimii 30km.

Share this post


Link to post

Aha, intrebam si eu, la un moment dat drumul arata destul de bine pe harta, fara curbe multe, dar spre final credd ca dau si de ele, multumesc pt info.

Share this post


Link to post

Am fost asta vara, exceptand ultimii km unde asfaltul lipseste cu desavarsire drumul arata ok, nu tin minte sa fi vazut vreun crater.

Curbe sunt destule, si nu un dubar ar fi cea mai mare problema, cat un camion cu lemne :)

Si sa nu uit, vezi daca ajungi noaptea sunt 1 sau 2 poduri parca la care se ocoleste si unul dintre ele cand am ajuns eu sigur nu era foarte bine semnalizat.

Edited by andrew

Share this post


Link to post

Multumesc, se zvoneste ca ajung pe zi. O sa fim atenti, am rezolvat problemele si nu mai suntem presati de timp sa ne grabim.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...