Jump to content
Sign in to follow this  
VAXXi

Muzica pe Cielo/Espero/Leganza/Nubira

Recommended Posts

Merci.

 

Inca o intrebare , intre 6 X 9 si cele de 16.5 cm , sunt chiar atat de bune ovalele in comparatie cu rotundele? Nu de alta , dar as lua de 16.5 si as scapa mult mai usor daca as sti ca nu sunt mult mai slabe. Faza e ca am probat o pereche de sony xplod de 16.5 si sunt groaznice chiar si incomparatie cu stifturile 6 X 9 care le am acum.

Share this post


Link to post

Deci, nu e IMENSA diferenta, ea se simte mai ales daca le montezi corect cum te-am sfatuit la profunzimea basului si... le poti da mai tare. Daca ma intrebi pe mine merita ( inteleg ca acum ai gauri ovale nu ?? ). Deasemenea daca e sa dai cam tot suma aia, fa un mic efort si ia-ti Dieci / Hertz. Au SPL-ul mai mare decat cam tot ce e pe piata . PE romaneste au sensibilitate mare si se aud mai bine, sunt mai usor de miscat. Ma repet... daca vrei , oricand ne putem intalnii oriunde in Bucuresti sa iti arat cum se aude cu ce am descris aici ( http://www.daewooclub.ro/forum/index.php?s...mp;#entry203961 ) avand doar casetofon pe masina ( si mai e si Komosonik )

Share this post


Link to post

Am gauri de ovale, dar sunt taiate un pic aiurea, deci mai trebuie prelucrate. Problema e ca am butelia de GPL si e f greu de dat gauri si umblat acolo. Oricum iau DCX, ziceam de Sony ca le am deja si stau in dulap, sunt prea varza, Domotecurile 6X9 se aud de 10 ori mai bine.

 

Oricum mai am de asteptat, difuzoarele nu sunt pe stoc min 2 saptamani.

Edited by Esperatul

Share this post


Link to post

Foarte greu nu inseamna imposibil, mai ales ca si daca e sa iti pui 16,5 tot trebuie sa dai niste gauri prin care sa prinzi MDFul de tabala portbagajului si asta este partea grea , gaurit din masina si nu din portbagaj. Taiestura se face din masina fara probleme, am facut-o eu, si eu NU sunt meserias

Share this post


Link to post

@cumnatu: sensibilitate" e o traducere proasta, SPL e cu totul altceva, mai mult decibeli inseamna ca se aud mai tare, nu mai bine.

 

Montarea unui inel din MDF, nu numai ca nu strica, dar avantajeaza sunetul cu mult.

 

Ca nu v-au montat voua la Tottal, e altceva, nu s-au agitat ei sa vi le taie pt inca 30-40 de ron. E o treaba generala la Tottal, recomanda folosirea inelelor, dar de montat nu le monteaza.

Share this post


Link to post

Dan, am retinut de prima data, ai o aversiune fata de mana de lucru de la Tottal.

In caul meu = irelevant, pentru ca eu mi le-am pus singur asa ca ... iar traducerea SPLului a fost dupa cum am scri aproximativa. Daca stai sa te gandesti intr-un anume fel mai tare poate insemna mai bine, adica daca nu se misca membrana evindent ca sesizezi ca si cum ar fi mai prost sunetul, e vorba de puncte de vedere

Share this post


Link to post

Tin sa va anunt in primul rand ca am folosit functia "search" si nu am gasit informatiile pe care le caut!

 

Prin urmare, rog pe cei care stiu intr-adevar cu ce boxe se pot inlocui boxele din spate ale unei Leganza (dimensiuni, sistem de prindere etc. - am inteles de ex. ca boxele trebuie sa fie pe 4 Ohm), sa imi impartaseasca din experienta lor!

Cred ca boxele mele erau cam "coapte" de la soare si cum ascult cam tare, una din ele s-a cam dus (caraie ingrozitor, ma calca pe nervi! X( ).

Mentionez ca am un cd Sony (daca are importanta) mai batraior, dar care isi face treaba bine.

Multumesc!

 

P.S. scuze, nu aparuse inca subiectul mutat aici - chiar "imi iesisem din pepeni" ca mi-a fost sters!!!

 

:)

Edited by EVF

Share this post


Link to post

Va rog sa-mi spuneti unde gasesc de cumparat un adaptor Daewoo-ISO, asa cum apare in poza de la pagina 17 a acestei rubrici.

Forumistul numit JMu nu a precizat din pacate unde se gaseste o astfel de adaptare.

Please help ! [-O<

Edited by zava

Share this post


Link to post

In sfarsit am schimbat si io muzica din Cielo.

Un mp3 player JVC si boxe JBL pe spate. Super multumit de amandoua. Mai raman boxele pe fata

Astept recomandari.

post-3420-1160503335_thumb.jpg

post-3420-1160503347_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Va rog sa-mi spuneti unde gasesc de cumparat un adaptor Daewoo-ISO, asa cum apare in poza de la pagina 17 a acestei rubrici.

Se gaseste in general la magazinele de piese daewoo, costa undeva intre 20ron si 60 ron (Asa am gasit eu in Iasi).

Share this post


Link to post

Sau la magazinele de profil car-audio. Eu de ex. am gasit in Vitan la Autovit de unde am luat mai demult ceva. A fost 25 de RON. Nu stiu cat conteaza dar la Nubira e la fel ca la Matiz. Nu stiu cum arata pt. Cielo dar banuiesc ca f. asemanator.

Share this post


Link to post
Va rog sa-mi spuneti unde gasesc de cumparat un adaptor Daewoo-ISO, asa cum apare in poza de la pagina 17 a acestei rubrici.

Forumistul numit JMu nu a precizat din pacate unde se gaseste o astfel de adaptare.

Please help ! [-O<

http://www.seleniu.ro/sis.php?loc=Accesori...taj&tabel=1

 

 

L.E.

Pentru Cielo pe spate, din experienta ce recomandati: Pioneer TS-G1749 (TS-G1748) sau JBL CS2165 ? Multumesc.

Edited by valiman

Share this post


Link to post

Hertz / Dieci : DCX 165( mm ) 54.74 euro ( TVA inclus )

Share this post


Link to post

are sau a ascultat cineva hud-ul Sony CDX R6750, si daca da, cu ce boxe? :osanale:

pareri obiective?

Share this post


Link to post

Frati forumisti,

Cum aflu la difuzoarele spate originale de la Cielo, care este polaritatea (+/-).

Vreau sa schimb difuzoarele, dar cele originale Daewoo nu au inscriptionate pe ele care este plusul sau minusul.

Se strica cumva daca le pun la intamplare, caci am facut o proba scurta, si aparent merg indiferent de polaritate.

 

Stima si respect.

Share this post


Link to post

Salut,

 

Imi cer scuze de off topic dar nu prea am gasit problema mea pe aici si nu am stiut unde sa o incadrez.

Asadar, eu fac naveta Buc-Ploiesti. Pe masina am un MP3 player Alpine, boxele originale. Problema este ca pe parcursul drumului Buc-Pl se aude radioul cu intreruperi foarte scurte sau suprapuneri/repetari f scurte ale ultimelor 1-2 secunde emise de postul de radio.

 

La inceput, acum cateva luni, in Ploiesti nu aveam astfel de probleme dar acum au aparut si acolo. Mentionez ca nu toate posturile de radio imi fac probleme la fel de des. De ex Europa FM face cel mai rar iar cel mai des imi face DEEA, Kiss.

 

Ati experimentat astfel de probleme?

 

Multumesc.

Share this post


Link to post

Pai daca are AF-ul activat o sa ii tot sara in locurile unde semnalele emise de diferite emitatoare ale aceluiasi post de radio au puteri asemanatoare.

Share this post


Link to post

AF-ul este activat. Maine inainte sa plec spre Buc. o sa dau si DX SEEK si va tin la curent.

 

Va multumesc.

Share this post


Link to post

Salut,

 

Radioul era setat pe SEEK asa ca l-am setat pe DX SEEK. Problema a disparut in proportie de 99% iar dupa ce am dezactivat si AF-ul, parca a disparut de tot.

 

Oricum este muuuult mai bine acum si pe aceasta cale va multumesc pentru indicatii.

 

P.S. Sorry pt post dublu dar nu am putut edita. Era explicatia cu SEEK-ul si in manual dar cine sa il citeasca :D

Edited by bella

Share this post


Link to post

Salut,

 

Am schimbat Tank-ul cu un Pioneer DEH-30MP

Boxele originale spate cu Piomeer TS-G1749

Rezultatul: multumitor.

Ce ma enerveaza este ca, pe radio nu se mai aude asa de bine, prinde semnalul mai slab ca pe rasnita originala (am antena originala) si asta in Bucuresti, afara inca nu am iesit dar nici nu vreau sa ma gandesc ce rezultate o sa am.

Imi poate spune cineva ce pot sa fac in acest sens?

Pe mine ma bate gandul(in cazul in care nu reusesc sa ajung la un rezultat satifacator) sa montez si Tank-ul in locasul de jos si sa-l folosesc atunci cand vreau sa ascult un post de radio.

Share this post


Link to post

Cu MP3 player tie iti mai trebuie si radio ? Si mai este ceva, trebuie taiate mufele prin care se conecteaza boxele la MP3 player (daca deja nu le-ai taiat) ca sa poti lega si radioul.

 

PS. De unde l-ai luat ? Ma intereseaza si pe mine un Pioneer, dar alt model.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...