Jump to content
Sign in to follow this  
andreiorga

Spark - Instalatie Gpl

Recommended Posts

Un prieten de-al meu se ganeste sa-si cumpere un Spark. Este indecis in privinta motorului 0.8 sau 1.0.

Daca stiti si sunteti posesori de Spark cu GPL sa-mi spuneti cum se prezinta masina. Uzeaza mult motorul ?

El face Pitesti-Bucuresti de 3 ori pe saptamana + plimbari de seara .

Inca o chestie...nu am gasit nici cat consuma pe benzina pe bune, nu in carte

Asteptam pareri. Multumim !

Share this post


Link to post

GPL nu uzeaza deloc motorul, sau cel putin nu o sa mergi tu atat cu masina incat sa observi o uzura. Teoretic, daca nu este reglata corect, pe undeva pe la 200.000 km te poti astepta la o interventie la scaunele supapelor. Ori inlocuire a supapelor in cazul cel mai rau, ori o rectificare a acestora. Pentru consum real de benzina, mai pune cel putin 1l peste carte, iar pentru GPL mai pune inca un litru.

Edited by smailmiami

Share this post


Link to post

La cel de 1 litru: +/- 9% in oras; +/- 6% afara.

Share this post


Link to post

Presupun ca vrea sa o ia sh, ca noua nu se mai prea gaseste, asa ca, daca vrea sa o aduca din afara, poate sa gaseasca cu gpl din fabrica, la noi nu s-a adus asa ceva.

Consum spark 0.8 benzina: oras 7-7.5 (minim 6.8, maxim 9 iarna in oras, dar dupa prima revizie, consumul a ramas sub 8, in orice conditii), extern cam 4.5 - 5 (minim 4.3 dar se poate si mai putin, maxim 6, pe transfagarasan). Ca zici de autostrada uite un exemplu: pe Sibiu-Bihor am scos 4.9 (550km, din care 100 autostrada, si ceva oras).

Edited by claud20012

Share this post


Link to post

Asa de mult mananca un prichindel de motor ???

mama...

si ca o concluzie ... ce ar merita mai mult ... un Matiz sau un Chevrolet?

lasand la o parte design.

Va cer o parere si sa luati in calcul doar :

Costuri intretinere si consum, calitatea pieselor si confort.

De mentionat ca nu este vitezoman, asadar diferenta de putere ( daca exista ) nu`l incanta.

 

Cu astea am incheiat mesajul asta si va multumesc , PE BUNE! Sunteti mai activi pe Chevrolet decat pe Daewoo.

 

P.S. Da! Chevrolet Spark Second Hand

Share this post


Link to post

Referitor la "ce merita", vezi topicurile din sectiunea Achizitii, si nu deriva subiectul acestui topic.

 

Noul Spark

Share this post


Link to post

Consumul din carte e 4.2 in afara si 6.9 in oras, pt motorul de 0.8, deci un consum de 4.5 in afara si 7.5 in oras mi se pare cat se poate de bun. Si sincer, in afara de fiat panda nu stiu daca mai gasesti benzinare in care sa intre totusi 4 oameni si care sa aibe consumul REAL de sub 8 in oras.

Eu am ales spark, pt ca era chiar mai ieftin decat un matiz, mai dotat, mai nou, si nu mai are o parte din problemele specifice matizului de craiova (tabla, amortizoare...)

Consumul declarat de axel pt motorul de 1l mi se pare si mie mare... e consum de logan.

Share this post


Link to post

Cum sa nu gasesti? Sunt tripletii, in care incap 4 persoane si care dau clasa matizului/sparkului la consum.

Share this post


Link to post

Cum sa nu gasesti? Sunt tripletii, in care incap 4 persoane si care dau clasa matizului/sparkului la consum.

...detaliaza...te rog

Share this post


Link to post

Peugeot 107, Citroen C1, Toyota Aygo. E cam mult spus ca dau clasa ...

Share this post


Link to post

"Dau clasa" ar insemna ca au un consum mai mic cu 1l/100 km, in oras, insa nu stiu cat de lejer stau 4 persoane in asa ceva, plus ca in portbagaj, nu e loc nici macar de un ghiozdan de fiecare

Share this post


Link to post

Asta ziceam si eu. Un prieten de-al meu are Aygo. Mie unul Matiz mi se pare mai masina decat aia, iar la consum nush daca era o diferenta asa mare. Omul era total nemultumit.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...