Jump to content
Sign in to follow this  
tribunul

Valva Pcv A Schimbat-o Cineva

Recommended Posts

Am tot citit o sumedenie de mesaje referitoare la nebunia asta de valva PCV.

Exista la Tico fara injectie, daca da, a schimbat-o cineva?

Share this post


Link to post

Am schimbat minunea de valva, cea veche parea ca functioneaza, masina are 62.000 km, nu sesizez diferente. Am luat-o cu 120.000 lei din magazinul de la Belu.

Se schimba in 2 minute.

Share this post


Link to post

o sa sesizezi la consum !Eu o skimb la fiecare schmb de ulei (5000Km) si se cunoaste la consum - adica SCADE) din pacate in max 1000 de km consumul revine la normal !!! :wallbanger:

Share this post


Link to post

eu am 120k km si nu am schimbat-o... am sa o schimb sa vad ce diferente is...

Share this post


Link to post

Din topic-ul dedicat valvei, am inteles ca ea ar trebui skimbata cand masina "iti da in nas" la frana de motor. A mea nu are nici pe dracu la mers, da nu a fost skimbata niciodata in 60k km. O avea rost s-o skimb?

Share this post


Link to post

:D Zgomot de la valva PCV defecta :D La fiecare franare, sau schimbare de viteza se auzea un Klonc destul de tare. :spumelagura:

Valva pe care tocmai o schimbasem, am pus-o in scrumiera, si se balanganea facand un zgomot superenervant :D

Nu am avut ce spuneati voi mai sus dar cand am curatat-o am vazut ca are arcul rupt!! :shock: am schimbat-o si nu e nici o diferenta. sigur are si alte efecte pe care nu le cunoastem!!

Share this post


Link to post

Sper sa nu ajungem la concluzia: "CONTEAZA IN CE POZITIE STAI IN MASINA", pai vezi de aia da in nas ca stai prea mult lasat pe spate cu scaunul si se schimba centrul de greutate care este invers proportional cu forta de franare si atunci intervine forta deflactoare asupra... etc.

 

Frate nu e mertzan sa mearga si la 70k la fel la 700 km, se mai uzeaza si ea.

Cred ca ar trebui inchis topicul, ca prea i se da atata importanta unei prostii de valve, daca ar stii unii ca TICO are vreao 5 sau 6 valve!

Share this post


Link to post

=D> ai dreptate! am mai spus nu am simtit nici o diferenta cu toate ca era defecta. o sa intreb un profesor

Share this post


Link to post

inteleg ca:

c-o schimbi ca nu

ca e buna sau nu

ca are arc sau nu

ca e aplecata ca nu...cred ca nu conteaza la tico

 

cu n-a contat nici schimbarea bujiilor

Share this post


Link to post

Eu am schimbat-o pe cea veche...am dat 17 ron pe asta noua...mi-a crescut consumul ...a inceput sa zornaie la turatii mari dupa doua zile..si motorul parca e diesel si pe gaz in acelasi timp...extraordinar de puturos... Asa ca:Conteaza!

Share this post


Link to post

Si eu am schimbat valva PVC, o saptamana a mers bine dupa care a inceput sa zornaie :( asa ca am curatat bine valva veche am bagat in ea la greu WD-40 si acum e ca noua.

Share this post


Link to post

eu n-am schimbat-o deloc , am 90k km si nu am simtit sa-mi faca figuri sau sa dea in nas...

Eu nu inteleg un lucru , de ce o schimbati cand merge ft bine ?

Share this post


Link to post

Pai nu iti dai seama ca mergea bine decat cand o pui la loc :D

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...