Jump to content
Sign in to follow this  
nastasaflorin

Problema Ciudata Cu Cauciucurile

Recommended Posts

Cu ceva timp in urma, am schimbat cauciucurile pe fata cu 2 buc Kormoran 155/65/r13 (matiz).Inca din momentul montarii am avut senzatia ca masina "trage" stanga, insa am ignorat problema asta cateva mii de km.Am mers la un service si am verificat/reglat unghiul si ca rezultat... masina trage mult mai putin stanga.

Saptamana asta, cu ocazia unei revizii mi-a trecut prin cap sa schimb rotile de pe fata intre ele.Rezultatul... masina trage dreapta. #-o . Avand in vedere ca pneurile sunt exact aceeasi dimensiune, sunt cumparate in acelasi moment, noi si ca presiunea din ele este aceeasi - care o fi problema? E posibil sa fie usor diferite in dimensiuni, sau latime - ori poate sunt din serie diferita (compozitie diferita a cauciucului) ?

Share this post


Link to post

E posibil sa fie usor diferite in dimensiuni, sau latime - ori poate sunt din serie diferita (compozitie diferita a cauciucului) ?

Este posibil. Compozitia cauciucului conteaza mai puti, dimensiunea sau diferentele structurale, da.

 

Ca idee, am avut astfel de probleme cu:

1. Goodyear UG6 (iarna). Desi au fost noi, aceeasi dimensiune, acelasi DOT, unul din ele avea cu 1,5-2cm mai mult in circumferinta (masurat)

2. Fulda Atiro. Luate de noi de la Autosoft Dristor, masina tragea in draci desi directia era reglata perfect (am facut-o in perioada aia de 3 ori tot la Autosoft). Anvelopele au fost masurate, circumferinte identice, latimi identice. Au fost cintarite impreuna cu jantele, diferente de cca 2 grame. Totul OK, dar masina tragea spre sant :)

Edited by Salex

Share this post


Link to post

MAsa e problema, dimensiunile sunt la fel, dar la gumele ieftine si proaste apar diferente de masa, care face sa traga in partea cu cel mai greu, cantareste-le sa te convingi.

Edited by argon

Share this post


Link to post

Multumesc de raspunsuri.Deci nu-s eu nebun.Le mai port asa vreo luna - 2 si o sa incerc sa cumpar altele.Totusi, daca si good year au probleme din astea... spre ce sa ma orientez, mai sigure si la pret rezonabil (sa zicem max 150 ron)?

Share this post


Link to post

Cu Goodyear UG6 am avut aceasi problema de mai sus, sunt model vechi si nu se mai fabrica demult, ulterior cu UG7 nici o problema, dar astea sunt e iarna, cu Goodyear Vector de asemenea nici o problema, allseason, cu 150 ron deja iei marci premium la masurile Matizului.

Edited by argon

Share this post


Link to post

Totusi, daca si good year au probleme din astea... spre ce sa ma orientez, mai sigure si la pret rezonabil (sa zicem max 150 ron)?

 

Recomand eukohama, am cumparat prin martie 4 bucati la 160 ron bucata si sunt foarte multumit de ele... in primul rand distanta de franare s-a imbunatatit considerabil, zgomotul de rulare s-a diminuat si unghiul de fuga nu a fost deloc afectat de schimbare.

Share this post


Link to post

O problema ciudata am si eu la o roata din spate.

 

A aparut o uzura neuniforma, accentuata pe o zona de aproximativ 10 grade pe circumferinta. In zona aia au inceput sa se vada sirmele, pe cind in rest mai sunt 1-2 mm pina la indicatorii de uzura. Chestia e foarte perversa, pentu ca e greu de observat.

A inceput cu o usoara vibratie si, cum nu stiam de la care roata este, le-am echilibrat pe toate. Imbunatatirea a fost mica... Aproape ca nu a avut ce echilibra. Sa fi mers 10-20 de k de km de atunci...

 

Ce inseamna asta: este janta strimba? La bracaj, acum un an, unghiurile au iesit putin in afara limitelor. Mecanicul a zis ca e batrinetea, deh, e veke, iar pe spate nu au ce regla. Nu m-a ingrijorat asta: are o mica diferenta de uzura intre interior si exterior pe calea de rulare, dar ceva de bun simt.

 

Nu imi dau seama daca e din vina jantei sau e anvelopa. :-?

Share this post


Link to post

Da...

Am schimbat anvelopele, dupa ce intre timp am mers cu roata de rezerva in locul celei cu pricina. Diferenta era semnificativa: nu mai tremura de loc masina.

Acum, am pus anvelopa noua pe vechea janta. La 80km/h face ca toti dracii (adica tremura ca inainte) si, nu e de la echilibrare, ca am reechilibrat toate rotile iarasi.

 

In consecinta, cred ca janta e strimba. Nu imi dau seama cum - am masurat-o cu ruleta si nu e ovala - si nici de ce. O fi de la... nevasta-mea :-W

 

Pe de alta parte, mi-au pus o multime de plumb pe la roti...

Nu inteleg cum pot echilibra o roata strimba. Ar trebui sa nu se poata, nu?

 

 

...cred ca totusi se poate; e o problema de distributie a maselor pina la urma; rotunjimea nu are nici o importanta.

Edited by getablonda

Share this post


Link to post

Poate fi stramba din prinderi. Cand o invart aia pe aparatul de echilibrat nu se vede ca fuleaza?

 

Plumbii amelioreaza senzatia de vibratie insa nu se poate elimina decat prin indreptate.

Share this post


Link to post

Am fost la B si a trebuit sa pun roata de rezerva... Situatia s-a impunatatit apoi, dar nu prea mult.

Asta mi s-a parut ciudat, asa ca am fost la un alt service de roti, i-am dat meseriasului roata cu pricina si i-am spus ca vreau sa stiu de ce tremura.

Ne-am uitat la ea cind o rotea pe masina de echilibrat si nu fula deloc, pe nici o directie. Totusi, rezultatul era ceva cu niste buline rosii.

A scos toti plumbii (doi de 35, unul de 25 si un 40 parca - v-am spus ca mi-a pus multi, mai inainte) si a pus 10 grame, apot testul a iesit OK.

Fantastic!

L-am pus sa verifice toate rotile, a scos o multime de plumb, iar acum nici nu se simte ca merg cu suta...

 

Nu m-am lamurit inca daca tipul dinainte e prost sau nesimtit - la Autouniversal, dealer Hyunday, pe strada Portului, GL.

Share this post


Link to post

Eu am o alta problema cu cauciucurile pe spate...sau poate sa fie altceva, nu stiu, astept pareri.

Problema: In mers, la rotile din spate se aude un zgomot ca si cum as avea montate cauciucuri din acelea "mud tires" cu crampoane. Am facut presiunea in pneuri si tot asa se aude. Cauciucurile sunt BFGoodrich cumparate acum 8 luni. Ma gandesc ca ar putea fi ceva de la saboti? Sau rulmenti...dar parca nu e zgomot de rulmenti.

Share this post


Link to post

Rulmentii scot un asemenea zgomot.

Share this post


Link to post

Intradevar, erau rulmentii.

post-7765-005376300 1283268697_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...