Jump to content
Sign in to follow this  
nino

Pareri Honda Hr-V

Recommended Posts

Cunoaste cineva detalii despre aceasta masina? Wikipedia Detalii de genul: costuri piese si service, comportament rutier, defecte cunoscute... Forumurile dedicate din .ro si din afara sunt relativ zgarcite cu informatiile, datorita si faptului ca este o masina relativ rara (si nici nu se mai produce)... Ce cunosc eu despre ea se restrange la:

- motorizare (1,6 SOHC, 105 Cp sau 124 CP cu VTEC) - o motorizare destul de economica si foarte silentioasa - cuplu maxim 144 Nm parca...;

- cutie manuala sau CVT;

- numar de locuri = 4 (!);

- versiuni 3/5 usi;

- eleron deosebit ( :rolleyes: );

- testul elanului cica l-ar fi picat (cu niste anvelope necorespunzatoare...);

- varianta 4x4 se bazeaza pe un sistem tip ambreiaj-diferential spate care intra numai cand rotile fata pierd aderenta si se decupleaza cand se reia aderenta sau se franeaza;

- interior cam spartan;

Aventajele care le vad eu la aceasta masinuta sunt taxele mici (RCA, CASCO, impozit, chiar si taxa de prima inmatriculare - masinile sunt Euro 3...), sistemul 4x4 usor de intretinut (ulei bun in mecanisme), spatiu suficient, consum mic (10-11 in oras...), fiabilitate Honda...

Astept parerile voastre, caci se pare ca Nubirik mea s-a plictisit de mine... sau eu de ea?! :mrgreen:

Share this post


Link to post

Aproape de zona unde locuiesc există o fostă "baltă", unde încă mai vin destui să pescuiască (în "ochiul" de apă rămas). Printre ei şi un domn ce şi-a adus din .De o Hr-V. M-a uimit cât de silenţioasă este :)

Referitor la comportamentul rutier, nu ştiu să-ţi spun prea multe.. doar că respectiva persoană intenţiona să o înlocuiască cu un offroader adevărat (zicea că iniţial intra cu Cielo prin zonele dificile, zone prin care acum "se joacă" datorită Hr-V-ului dar că vrea să se aventureze, în viitor, în zone mult mai dificile).

Interiorul, într-adevăr, mi s-a părut urâţel/sărac :)

Fiabilitatea.. Honda ;)

Share this post


Link to post

Am studiat-o si eu in unei masini noi. E foarte misto, de acord cu toate cele spuse de tine, dar ai pus deshtu' pe rana: e o masina rara, nu s-a vandut prea mult si care nu se mai produce.

 

Asta inseamna: piese greu de gasit si dupa care stai o groaza, lipsa accesorii 3rd party si "nu stiu cata pricepere" din partea service-urilor. Deci, pas.

Share this post


Link to post

Este o masina fabricata la inceputul anilor 2000. Se incadreaza cam in categoria x-over, dar pe vremea aia nu exista notiunea asta. Comportament bun in orice conditii: am fost cu ea pe muntele Gaina, am strabatut podisul Transilvaniei pe gheata si viscol, am batait-o prin Bucuresti, intre 2001 si 2002. Am avut-o de noua. Functioneaza si acum ca masina de pool (nu stiu cati km are, dar ma interesez. Din cate stiu, singura problema pe care a avut-o a fost de la o sonda, producandu-se niste intreruperi in functionarea motorului (destul de ciudate). Despre teste, pot spune ca am transformat un taxi Dacia 1300 in versiune hatchback, iar bara fata nici macar nu a avut vopseaua crapata, dar pe dedesubt a trebuit indreptata... putin. In interior pot merge si 5 oameni mari, fara probleme, dar portbagajul mi s-a parut cam mic pentru tot atatea persoane. Aspectul e si acum nostim. Varianta cu 5 usi e de preferat. Interiorul e cu adevarat cam spartan.

Mai adun informatii la zi si revin.

 

 

Share this post


Link to post

Functioneaza si acum ca masina de pool

 

Masina de ... ce ? :)

 

Citind ce-ai scris tu, ma oftic si mai rau ca nu se mai fabrica mda.gif

 

 

 

Share this post


Link to post

define: pool = ... an organization of people or resources that can be shared; "a car pool"; "a secretarial pool"; "when he was first hired he was assigned to the pool"

Share this post


Link to post

Cur.. satului. Adica o ia cine are nevoie de ea.

Stiu si eu un HR-V care a fost folosit asa. Mergea mai mult pe offroad, uneori cu o roata pe terasament si cu cealalta pe traverse, de-a lungul caii ferate. Este o masina rezistenta, dar spartana si uratica.

Vaxxi, e mai bine ca nu se mai fabrica, era scumputa noua. Acum si piesele sunt mai ieftine. Dar nu cred ca gasesti exemplar neviolat, dupa cum am explicat la inceput.

Share this post


Link to post

Functioneaza si acum ca masina de pool (nu stiu cati km are, dar ma interesez)

E vorba de aia albastra? :D

Share this post


Link to post

Warranty Direct, cea mai mare firma de asigurari din Marea Britanie , a publicat top 10 al celor mai fiabile SUV-uri si top 10 al celor mai proaste SUV-uri. M-am gandit ca ar interesa multa lume. Asadar,cele mai bune in ordinea fiabilitatii ; 1-crv,2-grand vitara,3-rav4, 4-pajero,5-sorento,6-terrano2, 7-freelander,8-RX300, 9-x-trail, 10-land cruiser--------Cele mai nefiabile ; 1-A6 allroad, 2-touareg, 3-X5, 4-cherokee, 5-XC90, 6-range rover, 7-discovery (98-2004), 8-M klasse, 9-discovery(2004-2009), 10-XC70. Intre primele 10 si ultimele 10 ,Autoshow nu a publicat lista. S-a facut un studiu pt asta , timp de 10 ani (2000 -2009 ) si s-a urmarit cat de des s-a defectat vehiculul respectiv, costurile medii de reparatie si timpul mediu petrecut in service. Studiul asta este relevant pentru fiabilitate ,pentru ca s-a intins pe durata mare --10 ani. De exemplu ,A6 Allroad a iesit pe ultimul loc ,pentru ca la 90 % din masinile noi ,a trebuit schimbata toata suspensia in timpul primului an de la cumpararea autoturismului. Cat priveste CRV-ul ,anul asta a iesit '' SUV-ul anului '' in Romania .

 

 

Share this post


Link to post

Mda, dar intre HRV si CRV nu e chiar numai o litera diferenta :)

 

In sfarsit am aflat cate ceva despre HRV-ul de care va povesteam.

Din cauza intreruperilor motorului (despre care, pe unde au umblat cu ea, ca in mai toate service-urile, nu i-ai dat de capat), baietii sunt hotarati sa o marite. Nu am insistat sa aflu detalii, dar o sa incerc sa o obtin sa imi pun putin pielea in bat. Are doar o suta si ceva de kkm si a fost pilotata doar de soferi profi (dupa ce i-am facut eu safteaua :) Daca apuc sa ma dau cu ea, revin. Nu strica sa imi spuneti daca intereseaza pe cineva.

Share this post


Link to post

Pai ma intereseaza pe mine... da' ce fel de intreruperi are motorul?

Share this post


Link to post

Cei ce s-au dat cu ea (stiu 2, dar nu i-am descusut, inca) zic ca pur si simplu... moare, ceea ce evident e nasol. O sa-i descos.

Fabula spune ca nimeni nu si-a dat seama de ce. Astfel de incidente sunt perfect posibile, mai ales pentru o "joy machine", dar oricum mi se pare penibil sa nu-i dai de cap dupa atatia ani (am luat-o prin noiembrie 2001, iar fenomenul pare sa fi aparut mult mai tarziu).

Ca veni vorba, masina cu care ma comparam, una de genul B-x-BDB (cu eleroane d-alea hoate, ca asta nu are) inca merge voioasa prin Bucuresti :)

Share this post


Link to post

Seful de service de la ASKO e prieten al forumului. Merita sa ii faceti o vizita inainte de a va gandi la masina asta. Problemele la motor la Honda sunt tricky, motoarele fiind complicate si compacte.

Share this post


Link to post

De obicei benzinarele de genul asta "mor" subit din cauza senzorului pozitie volanta (sau senzor de turatie) - eroare care la ECU-urile vechi (chiar si OBD-II mai vechi) nu apare pe tester.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Am mers aseara cu un astfel de model. m-a incantat spatiul interior (ma obisnuisem cu cielo), precum si raportul greutate/puterea motorului.

Motorul era benzinar, de 1.6 si 125CP. In orice treapta de viteza mi-a lasat impresia ca mai are rezerve de putere, nefiind nevoie sa

retrogradezi pt o depasire. Nu mi-a placut lumina ceasurilor de bord (rosu si galben-crem), insa se rezolva cu led-uri. ;)

PS: scuzati calitate pozelor. era noapte, iar posibilitatile foto ale telefonului sunt limitate...

post-14331-094181200 1281683518_thumb.jpg

post-14331-005949900 1281683540_thumb.jpg

post-14331-058979100 1281683546_thumb.jpg

post-14331-008710900 1281683553_thumb.jpg

Edited by RD-Woo
  • Like 1

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...