Jump to content
Sign in to follow this  
cristics

Vaselina Rulmenti Matiz

Recommended Posts

Deoarece nu am gasit nici o discutie pe tema asta, care vaselina (de pe piata) este potrivita pentru rulmentii de la Matiz (dar si pt. alte modele), am deschis acest topic. In cartea tehnica e dat un cod, dar nu am gasit niciunde asa ceva si nici referiri la vaselina respectiva. Acum sunt mai multe tipuri de vaselina pe piata, cu tot felul de aditivi, dar nu stiu care este de incredere. Anul trecut am bagat o vaselina pe baza de Calciu (cumparata de la un magazin de piese auto), dar am vazut ca au aparut scurgeri, mai ales la caldura. Vaselina originala era uscata cand am desfacut rulmentii pe spate (dupa 3 ani de utilizare si aprox. 35000km).

Share this post


Link to post

PE fata nu are cum sa curga din cate imi aduc aminte, doar pe spate daca nu etansaza capacul, ia orice vaselina de calitate de rulmenti care e pe baza de litiu si te tine mult si bine, vine la tub de 400 g.

Edited by argon

Share this post


Link to post

Pe spate curg (probabil surplusul), pe fata nu m-am bagat. Problema e ca cei de la service nu s-au uitat niciodata, desi in cartea de service scrie ce operatiuni trebuie facute (bineinteles contracost).

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...