Jump to content
Sign in to follow this  
siemens

Ce tip de benzina sa folosesc?

Recommended Posts

Eu folosesc numai benzina fara plumb (Cielo a.f. 1999 - noneuro), OMW CARRERA 95 si sunt super multumit :banana:

Share this post


Link to post

Fara plumb de 95 de la Petrom :banana:

Share this post


Link to post

fara plumb , deoarece cea cu plumb o sa-ti infunde injectoarele

Share this post


Link to post

Domnilor aici nu este un chestionar cu ce marca de benzina este mai buna.

Se discuta numai despre ce benzina este indicata la motoarele non-euro sau euro 1-2-3.

Share this post


Link to post
fara plumb , deoarece cea cu plumb o sa-ti infunde injectoarele

Asta merita retinut, dar nu aici, eventual la Gazeta, la Bancuri, la Caterinta, topic special.

Share this post


Link to post

Afirmatia este corecta.Benzina cu plumb infunda mult mai repede injectoarele.

Share this post


Link to post

... la cei care le infunda si cu benzina fara plumb ? Daca producatorul a facut motorul pentru benzina cu plumb, poti merge cu ea, dar nu, nu.

 

Oricum, topicul este depasit. Nu se mai comercializeaza demult benzina "cu plumb".

Share this post


Link to post

Producatorul a facut motorul pentru benzina cu plumb dar injectoarele sunt aceleasi.

Repet din experienta : injectoarele se infunda mult mai repede din benzina cu plumb si in plus mai apare si fenomenul in care injectoarele nu mai inchid cea ce la benzina fara plumb nu se intampla.

Share this post


Link to post

La modul in care benzina care era vanduta la noi infunda carburatoarele, in aceeasi masura, infunda si injectoarele. Dar "plumbul" nu infunda.

Share this post


Link to post

Nu inteleg de ce insisti uneori in asptecte care nu iti sunt cunoscute .

Benzina cu plumb se vindea/vinde tot in peco si nu la galeata sau din butoi.

Dupa parerea ta benzina s-a inventat acum la rompetrol si la petrom acum ceva timp.Asta e marea problema a romanilor : generalizarea lucrurilor.

Share this post


Link to post

Deci, sa inteleg ca ala care a facut un motor cu injectie sa mearga pe benzina "cu plumb" a fost un nestiitor, fara experienta ?

In rest, de vreun an se comercializeaza pentru automobile doar benzina "cu inlocuitor de plumb".

Share this post


Link to post

A fost obligat sa o transforme pentru tari est-europene unde 90% din statiile peco aveau numai benzina cu plumb.

Share this post


Link to post

va salut.In Constanta,Petrom, a incheiat distributia de Eco Premium95(cu plumb) nu mai e decat Carerra 95 si 100, am bagat de 95 fara plumb prima oara in 6 ani de cand am masina,si vad ca merge destul de bine parca motorul e mai rotund si consumul mai mic, sau o fi placebo?

Share this post


Link to post

pana acum incercam sa alimentez doar cu eco-premium - dar "scapa" si cate un plin de fara plumb 95 - diferente nu am simtit, nici la consum, nici la comportamentul masinii

Share this post


Link to post

Din cate stiu la motoarele concepute sa mearga cu benzina cu plumb nu deranjeza cu nimc benzina fara plumb,doar invers ,adica benzina cu plumb la cele construite pentru a functiona cu benzina fara plumb.Probleme mai grave apar la utilizarea benzinei cu plumb la motoarele care au catalizator deoarece plumbul distruge catalizatorul.

Share this post


Link to post

Da asta e stiuta,dar pe aici se mai vehiculeaza ideea,ca folosirea indelungata a benzinei fara pb la masinile non euro,duce la arderea supapelor,sau a garniturii de chiuloasa.Nici la''mol'' nu mai exista benzina cu pb in Cta.Am gasit la Lukoil ,dar pina cand?Oricum zilele autoturismelor non euro sunt numarate.

Share this post


Link to post

Benzina aia cu indicator albastru de la Rompetrol este cumva CU plumb ?

Pe ea scrie Euro 4.

Sunt 99% convins ca aberez , reproduc doar ce mi-a zis casierita, am contrazis-o dar vreau sa ma asigur.

( masina trage fffff bine si consuma cam cu 1,5L % mai putin cu aceasta benzina )

Share this post


Link to post

Pai Euro4 presupune catalizator... ca urmare in mod sigur nu are inlocuitori de tetraetil de plumb.O fi mama lui Dorel,cine stie...

Share this post


Link to post

aia nu e ecopremium? adica un inlocuitor "ecologic" al benzinei cu plumb... nu am idee de compozitie - cert e insa ca al meu Cielo merge mai bine cu asa ceva decat cu fra plumb "normala"

Share this post


Link to post

Eu merg cu Efix de la Rompetrol, dar la 50litri bag un flacon de 200ml aditiv pt. benzina fara plumb la motorul non euro. Nu mi s-a parut vreo diferenta intre benzina fara plumb si cea cu aditivul ,,inlocuitor benzina plumb". Am impresia ca e o chestie de marketing asemeni cum e si cu GPL-ul pentru motoarele care nu au fost fabricate pentru asa ceva. Cam asa e si cu Dura-lube sau alte prostii.

Share this post


Link to post

Diferenta se vede la supapele de evacuare si nu la sofer :)

Share this post


Link to post

Mai oameni buni sunt dezamagit.

Atatia oameni care se pricep pe aici si nici unul care sa ne zica scurt :

Rompetrolul albastru are sau NU are plumb ?

Poate masina sa traga cum vrea ea, daca producatorul zice fara PB iar eu i-am bagat cu Pb, o sa ma ierte sper masinuta, dar altadata nu mai fac.

Am facut-o ca era la indemana benzinaria, ieftina nu e deloc.

 

Astept in continuare de la cunoascatori ( pur si simplu pentru ca scrie euro 4 si pentru ca stiu din cultura generala ca ffffffff greu se mai gaseste benzina CU Pb nu pot sa o cred pe vanzatoare; dar daca si vre-unul dintre voi zice asa ... )

 

Mentionez ca sunt la al 2-lea plin de asa benzina intrucat primul mi-a plcut ca a scazut consumul si ca trage parca si mai bine.

Abia acum la al doilea plin ( din care am terminat jumatate ) mi-a zis casierita " stiti ca ati bagat cu Pb ? "

 

Deci, ce ne facem ?

 

Pe net gasesti informatii cum ca s-ar face chiar mai bine ungerea cu aceasta benzina si ca de fapt nu e cu Pb ci cu un substituent care sa pacaleasca cumva masina cum ca ar fi cu Pb, alte informatii zic cum ca bulesti catalizatorul samd, nu mai stiu ce sa cred.

 

Nu s-a aprins nici un martor, nu da rateuri, nimic ( si chiar ma obisnuisem ca sonda landa dreapta spate sa apara si sa dispara la 200 km, acum nu mai da eroare deloc )

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Nu mai exista de vreo cativa ani "benzina cu plumb", stai linistit. "Nu s-a aprins nici un martor, nu da rateuri, nimic" - in traducere, "n-am probleme, dar as vrea" :)

Share this post


Link to post

M-a impancientat cat de cat textul de pe google cum ca s-ar duce catalizatorul.

Daca el este singurul care se duce np, oricum intentionez sa le cam scot sau cel putin sa le pun mai putin restrictive.

Multumesc de reply, i trust iu :D !

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...