Jump to content
Sign in to follow this  
LAwR

My Chevrolet Aveo LT Platinum 1.4 16v 94CP Tuning

Recommended Posts

Am pus o banda cu leduri pe capota, sa se aprinda in momentul in care e deschisa capota, sa vad si eu cate ceva noaptea pe la motor. Nu o data de exemplu s-a intamplat sa fie nevoie sa pun si un simplu lichid pentru parbriz si sa nu vad nimic :D Acum s-a rezolvat!

260220113506.th.jpg

260220113508.th.jpg

260220113509.th.jpg

260220113520.th.jpg

260220113521.th.jpg

260220113522.th.jpg

 

O banda si pe capota portgabajului, sa am lumina buna si cand am treaba la portbagaj, sa vad si ce e in spatele masinii:

260220113510.th.jpg

260220113532.th.jpg

 

O banda mica si in prostioarele reflectorizante de pe portierele fata:

260220113516.th.jpg

 

Montat difuzoarele in portierele fata: Le-am prins pe fata de usa, in partea din spate spate am pus cate un inel din MDF pentru a sta perfect:

260220113511.th.jpg

260220113513.th.jpg

260220113518.th.jpg

260220113519.th.jpg

 

Am prins si amplificatorul, mai trebuie sa trag cablurile:

260220113524.th.jpg

260220113525.th.jpg

 

Am montat noua camera pentru marcharier, de-a dreptul superba! Se vede perfect pe timp de noapte! Am facut si o mica poza la ecranul DVD-ului care nu reflecta totusi 100% realitatea, in realitate se vede mult mai bine si frumos. Imi place si delimitarea virtuala a distantei si de asemenea traiectoria masinii :D

260220113530.th.jpg

260220113531.th.jpg

260220113528.th.jpg

Share this post


Link to post

Vad ca nu stai deloc,bravos.

Hai spor la treaba in continuare.

Share this post


Link to post

O filmare nu prea clara, dar se intelege cat de cat ce a iesit:

Stropeste frumos, daca le indrepti putin intr-o parte fugaresti si curcile,

cred ca ai uitat sa le dai de mancare, cam croncanesc pe acolo.

 

Hai ca a iesit bine lucrarea,bravos.

Interesante becurile.

Spor la treaba ca vad ca nu stai deloc.Numai bine.

Vad ca nu stai deloc,bravos.

Hai spor la treaba in continuare.

 

Exact. Pina la primavara nu mai are loc sa puna degetul de becuri.

  • Like 4

Share this post


Link to post

Duzele n-au leji, ce fel de tuning este asta ?

 

Vad ca nu stai deloc,bravos.

La cate poze sunt aici, mai mult a stat.

  • Like 2

Share this post


Link to post

Noutati:

Am schimbat bateria originala care incepea sa dea semne de oboseala cu Varta Blue Dynamic, de 60ah. Este ceva mai inalta decat cea originala, dar cu o mica indoitura a suportului, o va cuprinde:

010320113535.th.jpg

010320113536.th.jpg

010320113537.th.jpg

010320113538.th.jpg

 

Stergatoare Bosch Aero Twin:

270220113533.th.jpg

270220113534.th.jpg

 

Amplasarea butonului pentru spalatorul faruri:

030320113541.th.jpg

 

Niste odorizante pentru masina, o sa imi ajunga anul acesta :D Sunt foarte bune, am unele de aproximativ 8 luni si inca mai emana miros:

030320113539.th.jpg

 

Stikere pentru difuzoarele JBL T595:

030320113542.th.jpg

030320113543.th.jpg

030320113544.th.jpg

 

Convertor de ce 12v to AC 220v 50hz 350W:

030320113549.th.jpg

030320113550.th.jpg

 

7 metrii de benzi cu leduri verzi, destinate impodobirii bradului, ca tot ninge afara ca in plina iarna :) )

030320113547.th.jpg

 

Niste becuri cu leduri verzi, slot W5W care vor veni in faruri, in slotul pentru pozitie:

030320113553.th.jpg

 

Un kit cu stroboscop pe baza de leduri, dar din pacate nu e ceea ce am avut nevoie, adica culoare alba, ci culoare albastra, asa ca se vor vinde:

030320113551.th.jpg

030320113552.th.jpg

Edited by LAwR

Share this post


Link to post

:mrgreen: faci in ciuda lui tolin =)) nu inteleg o chestie...doar nu o sa pui leduri verzi pe pozitii :-? nu???ca nu prea se asorteaza cu nimic...

Share this post


Link to post
... faci in ciuda lui tolin ...

Altcineva este responsabil cu bradul de Craciun.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Rafi, ai uitat de Tommy :) )

 

O sa le pun in faruri, dar aprinderea va fi separat, pe linie cu benzile verzi care vor veni pe sub masina, laser frate, nid for spid! :) ) In felul asta o sa mai castig si vreo 6 cai frumosi pentru ca datorita ledurilor se va forma un camp electromagnetic care va alunga eventualele insecte din fata masinii, care ar putea sa se loveasca de ea, astfel franand-o, frecarea cu aerul va fi mai usoara si de asemenea va da impresia unei mici levitatii, deci si frecarea cu solul va fi mai usoara! :banana: Si asta fara stroboscoape!

 

 

  • Like 3

Share this post


Link to post

Achizitionat cabluri RCA profesionale

070320113554.th.jpg

070320113555.th.jpg

 

 

Grupate doua cate doua:

080320113557.th.jpg

 

 

Borne baterie aurite:

100320113572.th.jpg

100320113574.th.jpg

 

 

Amplificator JBL GTO 7001:

amplificator 1 canal (monobloc)

putere:

425 W RMS x 1 la 4 ohmi

700 W RMS x 1 la 2 ohmi

raport semnal / zgomot 107dBA (1 watt la 4 ohmi)

raspuns in frecventa 20Hz 330Hz (3dB)

filtru trece-jos electronic variabil 12 dB

bass-boost variabil

090320113561.th.jpg

090320113563.th.jpg

090320113564.th.jpg

 

 

Arcuri "sport" -40mm de la Autostyle Olanda:

100320113569.th.jpg

100320113570.th.jpg

100320113571.th.jpg

 

 

In weekend am multa treaba.

Share this post


Link to post

Ce ziceai despre suspensie sport scum ceva timp?45000000.gif

 

Statie d-asta am eu,insa pe 6 canale.Rupe masina,vei vedea.Apropo de ce nu ai luat pe 6 canale,rezolvai tot sunetul masinii cu ea.Sa le folosesti sanatos.

Share this post


Link to post

Pana la urma eu am nevoie macar de arcuri mai tari. Pe spate port non-stop o greutate mai mare cu cel putin 100kg fata de un Aveo obisnuit, iar arcurile sunt prea moi, fundul e cam lasat si cu masina goala, dapai daca mai sta cineva pe bancheta din spate + bagaje...

 

La partea audio, am 4 amplificatoare :D

 

JBL GTO 7001

 

2x JBL GTO 75.2

 

JBL P80.2

 

Trebuie sa pun sistemul la punct, o sa primesc doua difuzoare pentru portierele din spate iar apoi va fi complet, cred :D

Edited by LAwR

Share this post


Link to post

Arcuri sport si cu anvelope cu balon de autobuz cu 8% mai mari decat standardul =))

  • Like 4

Share this post


Link to post

4 amplificatoare?43000000.gifSi alternatorul ce zice?Ce condensator ai?

Share this post


Link to post

Tomy, anvelopele de pe Aveo sunt cam subdimensionate pentru aceasta masina. Sau cel putin design-ul masinii cere niste roti mai mari.

 

205/60/15 sunt de autobuz pentru tine? Vezi-ti de Corola ta si nu iti mai arata frustratile in posturi facute la adresa mea.

 

Costi, e ok alternatorul momentan. Condensator 1F Alfatech, amplasat cat mai aproape de intrarea + de la statia subwooferului.

 

 

  • Like 2

Share this post


Link to post

205/60/15 sunt de autobuz pentru tine?

Colegul a fost delicat, sunt de caruta.

  • Like 5

Share this post


Link to post

.. si nu iti mai arata frustratile in posturi facute la adresa mea.

E a doua oara cand o faci pe-a doctorul cu mine, se vede ca nu o faci cu vreo fata, adulatia ta e oricum alta.

Nu am nici o frustrare, incerci si tu sa copiezi ce fac sau ce spun alti poolicari, eu ti-am dat si un link catre un calculator de roti, dar tu nu pricepi nimic din ce e o masina. Tu pui in prostie leji si boxe si amplificatoare, concepte ca tehnic, discret si bun gust nu exista pentru tine.

Edited by Tommy
  • Like 2

Share this post


Link to post

Sa te pui pe cautat amortizoare pe masura acum... altfel va fi in cateva luni va topai ca un iepure

Share this post


Link to post

Lawr, iti atrag atentia public ca folosirea abuziva a butonului REPORT se pedepseste. AI dat 7 report-uri inutile, doar pentru ca tu nu esti in stare sa suporti si criticile si ai impresia ca aici toata lumea trebuie sa te laude pentru ceea ce faci, ceea ce intentionezi sa faci sau ceea ce-ti iese din tastatura. Ei bine, ai grija ca mai era unul care a crezut asta si s-a ales cu ceva plumb aditional in ziua de Craciun!

  • Like 8

Share this post


Link to post

P.S. Ai grijă cu "modificările", să n-ajungi la rubrica asta.

 

 

@EM!L - Sper sa nu ajung pe acolo :P Multumesc pt observatie.

 

Eh, stai linisit ca nu mai ai mult. :)

Din pacate, parerea mea e ca ai cam tiganit masina in ultima vreme. Pacat, ai inceput promitator.

Cei 6 cai frumosi pe care ii capeti datorita benzilor de lumina, s-ar putea sa-ti cauzeze spargerea lunetei. Ai grija cu odorizantele alea. Eu as zice sa le prinzi in suruburi sa fii sigur ca nu-ti zboara in luneta la demaraj.

La o masina nu conteaza doar look-ul. Faci alegeri proaste in ceea ce priveste unele lucruri esentiale (jante, amortizoare, arcuri). Ar fi bine sa asculti si sfatul/parerile unora precum Tommy, chiar daca tonul este mai ironic-fii sigur ca nu vorbeste prostii.

O avea masina ta leji si Lcd-uri mai multe (defapt tommy nu are asa ceva pe masina), dar pe pariu ca masina lui tommy e mai bine echipata d.p.d.v. tehnic.

  • Like 2

Share this post


Link to post

Topic inchis.

Share this post


Link to post

Iarasi?

Share this post


Link to post

O avea masina ta leji si Lcd-uri mai multe (defapt tommy nu are asa ceva pe masina), dar pe pariu ca masina lui tommy e mai bine echipata d.p.d.v. tehnic.

 

Pana la proba contrarie nu cred.Sa posteze si el masina aici,apoi da,voi fi realist.

Asa sa ma dau cu parerea,indiferent bine sau rau e usor,sa faci ceva cu mana ta,e de admirat.

Cat despre Lawr,nici eu nu sant de acord cu unele chestii,lcd-uri mai ales,insa e masina lui si o face cum vrea.Ca nu santem pe aceeasi lungime de unda,asta e alta poveste.

Insa,un lucru este cert,are grija de masina,asta nu poate contesta nimeni.77000000.gif

Edited by velican_costi
  • Like 5

Share this post


Link to post

Off-topic, dar ma simt dator sa iti raspuns iar. cand eu aveam cielo nou tu te uitai dupa ele pe strada.

Eu nu trebuie sa postez, mie masina imi aduce satisfactii nu am cumparat o rabla la valoare mai mica de logan second hand

la care sa carpesc sau sa sun in miez de noapte sa mi-o traga careva. La orice ora ma scol ma urc in ea sa merg 2000 de km fara sa

am cea mai mica emotie ca raman in pana.

Intelegi? probabil nu, cand vei intelege asta vei putea sa treci la pasul de a-ti cumpara o masina buna.

 

 

Cat despre activitatea de tuner a d-lui laur, aveti si aici referinte:

- http://www.gmclub.ro/forum/-f17/avertismente-t26199.html ""Eu cu 13 clase inca neterminate, stiu sa ma descurc si sa fac bani mai multi decat faci tu cu toata familia la un loc"

- http://www.gmclub.ro/forum/aveo-f85/chevrolet-aveo-platinum-16v-94cp-tuning-t20771-600.html (jacuzzi jacuzzi!sau cabina de dus in portbagaj!)

 

Pana la proba contrarie nu cred.Sa posteze si el masina aici,apoi da,voi fi realist.

E bine sa fii realist, dar nu cred ca postand eu masina mea aici va schimba asta. :)

Calitatea unei masini se vede in mers nu doar in poze.

Pentru detalii suplimentare intreaba colegii de forum carora le-am dat sa se dea cu ea.

  • Like 5

Share this post


Link to post

Da prietene asa e,ai dreptate,ca de altfel din totdeauna.

Ideea e alta,macar noi astia care ne uitam dupa Cielo cand tu iti tineai curu'n el,ne implicam si facem una-alta la masini,cu mainile noastre.Insa aici,cu toate ca e un forum didicat auto,e mai acceptabil sa dai cu perle din fata tastaturii,fara a demonstra ca aveti o masina pusa la punct,din toate unghiurile.Ce sa mai,o masina extraordinara.Cel putin asa inteleg.

Hai ca n-are rost,am mai avut discutia asta si nu a rezultat nimic.Fiecare face ce stie mai bine.Plus ca poluam si topicul omului aiurea,app,scuze Lawr.offtopic.gif

Edited by velican_costi
  • Like 4

Share this post


Link to post

Am vazut de ce sunteti in stare. De prea multa stiinta ramaneti cu masina in drum si v-ati facut abonament la service-uri de mana a 3-a.

Ati ajuns de cumparati pe datorie sa carpiti cate ceva dar o ardeti cu fudulie pe aici si pe alte forumuri.

Restul sunt palavre impodobite cu greseli gramaticale penibile si sute de poze ale acelorasi masini jalnice si peticite.

Daca nu ti-am zis nimic nu ai putut rezista sa nu te intereseze soarta mea, asa ca ti-am raspuns.

Repet, daca vrei sa stii despre ce masini am avut eu si cum au fost intretinute intreaba-l pe prietenul DJ Dark.

 

Si-un ultim lucru, nu te invit sa meditezi insa la el: forumul este un loc unde se discuta idei, concepte nu un chat la coltul blocului unde fiecare scuipa seminte povestind meciul cu steaua sau rapid sau pe cine a plimbat mitea cu x5-ul.

Edited by Tommy
  • Like 6

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...