Jump to content
Sign in to follow this  
neluman

Localizare Gps

Recommended Posts

salutare

as dori sa stiu cum pot anula localizarea gps cand doresc (sa nu ma mai urmareasca de la munca).

mentionez ca pe stalpul masinii am doar antena magnetica gps si firul ei care merge in bord

Share this post


Link to post

Si ce legatura are asta cu problemele tehnice ? Se muta la Diverse.

Share this post


Link to post

"Urmarirea" cum se face ? Ai un data-logger in bord ?

Share this post


Link to post

as dori sa stiu cum pot anula localizarea gps cand doresc

Mare smecherie, cumpara si tu un 'paianjen'!

Edited by hitman

Share this post


Link to post

Cu singura mentiune ca, daca nu-l mai vad aia pe radar deloc s-ar putea sa nu fie tocmai incantati :mda:

Share this post


Link to post

Softul raporteaza cand se face o deconectare sau cand se intampla ceva cu aparatul (ramane fara semnal etc). Daca administratorul aplicatiei a stiut sa seteze sistemul bine, va avea o alerta pe mail/telefon imediat ce a aparut o problema. Asta inseamna ca vede ultima pozitie a masinii (la care s-a facut deconectarea), precum si deconectarea la momentul la care s-a produs. Restul e joaca de copii (telefon, chemare la baza etc). E mai simplu sa iei un taxi, asta ti-o spune cineva care foloseste sistemul (la capatul celalalt al "tevii")

Share this post


Link to post

Daca e cu data-log si retine numai pozitia, nu si erorile poate sa scape :)

 

In rest ai pus-o mosule 42000000.gif

Daca transmite datele catre un dispecer cum se face prin vest-parca am vazut si pe la noi firme care ofera servicii din astea- sau retine si erorile adica neconectarea la sateliti e "naspa" ...

Poate sa te sune ca ai iesit de pe traseu cu 1-2 km, sau ca stationezi prea mult etc...

Share this post


Link to post

Daca e cu data-log si retine numai pozitia, nu si erorile poate sa scape :)

 

In rest ai pus-o mosule 42000000.gif

Daca transmite datele catre un dispecer cum se face prin vest-parca am vazut si pe la noi firme care ofera servicii din astea- sau retine si erorile adica neconectarea la sateliti e "naspa" ...

Poate sa te sune ca ai iesit de pe traseu cu 1-2 km, sau ca stationezi prea mult etc...

 

am citit toate posturile cu atentie...mai am niste detalii..peste weekend parchez la domiciliu si ma pot deplasa in oras fara probleme dar eu mai vreau sa ies si pe afara...@lascarica a punctat bine cu data log..nu stiu daca softul retine doar ultima pozitie si nu raporteaza modificarile in sistem...nu stiu nici daca modulul este activ si fara contact pus...am auzit ca se poate obtura semnalul antenei cu ceva ecranare

Share this post


Link to post

Problema este ca baietii daca vor sa te verifice pot lua si kilometrajul la puricat pentru ca banuiesc ca ai si o fisa de parcurs, trebuie sa iti decontezi banii de benzina...deci daca bruiezi semnalul GPS este posibil sa iti fie destul de dificil de explicat de ce masina a disparut de pe radar tot weekend-ul ca si cand ar fi stat in parcare (daca este valabila faza cu contactul), insa ai un "n" numar de kilometri in plus, care probabil nu ai fi reusit sa ii faci in oras :mrgreen:

Share this post


Link to post

Neluman, ca utilizator al sistemului iti repet. Daca este bine setat, nu ai ce-i face. Spre exemplu cel pe care-l folosesc eu imi trimite instant o alarma prin sms daca masina a facut ceva din ceea ce i-am definit eu sa nu faca, gen: depasit aria alocata, se misca in we, depaseste viteza maxima admisa, ramane fara alimentare sau fara semnal, a oprit la un POI definit etc. Nu-mi ramane deact sa sun soferul si sa-l intreb ce s-a intamplat si eventual luni sa verific. Deci stai cuminte pentru ca, in functie de ce reguli aveti, poti ramane fara job.

Lascarica, toate au o baterie interna si un logger, care le asigura transmiterea datelor pentru inca 30 minute in cazul intreruperii alimentarii, respectiv memorarea datelor in cazul ramanerii fara semnal pentru circa 2 ore. In cazul in care ramane fara semnal nu-ti mai raporteaza pe unde a mers, dar iti raporteaza cu ce viteza etc.

Share this post


Link to post

da man, am inteles cam care ar fi optiunile...poate prind o fereastra la munca sa vad softul mai indeaproape

Share this post


Link to post

In cazul asta sa ne zici si noua ce si cum. Eu unul sunt foarte curios. :)

Share this post


Link to post

da man, am inteles cam care ar fi optiunile...poate prind o fereastra la munca sa vad softul mai indeaproape

Fereastra o vezi degeaba, e doar o harta pe care se vad vehiculele, trebuie sa stii ce e setat in spate, ce alerte, ce zone, ce POI-uri etc

  • Like 1

Share this post


Link to post

E vorba de fereastra ca timp liber

Edited by EM!L
Nu mai cita integral mesajul anterior! Foloseşte AddReply sau FastReply din partea de jos a paginii şi majusculele acolo unde se impun.
  • Like 1

Share this post


Link to post

Tare asta...tare =))

Share this post


Link to post

D`asta merg toate ca dracu.

Share this post


Link to post

Eu gandesc asa:

- un GPS cu semnal poate crea o "foaie de parcurs" cat se poate de precisa, indiferent daca e standalone sau legat la un sistem de monitorizare

- pe baza acestor date se pot crea o sumedenie de "restrictii" in functie de politica de utilizare a masinii respective

- in ultima instanta, verificarea incrucisata cu kilometrajul si cu informatiile de alimentare pot anihila orice smecherii rezonabile pe care ti le poti permite

 

As fi si eu curios:

- receptorul GPS consuma considerabil, desigur nu atat de mult incat sa fie un pericol de a descarca o masina de "flota" peste noapte, totusi...

- probabil ca nu sta cuplat tot timpul la alimentare, poate nu sta decat pe "ignition on", habar n-am :D

- deci, cum e?

- Mircea, logging-ul se face si pe fire de la masina? (ma gandesc ca altfel cum ai sti viteza, daca nu ai semnal GPS :D )

 

Pe de alta parte, nu vad de ce trebuie atatea bruiaje daca antena e vizibila/accesibila. Un capac de tabla ar trebui sa fie suficient. Evident, cand masina sta pe loc. Dispare sambata dimineata si reapare duminica seara in acelasi loc ;)

 

Ca parere finala: sa fentezi armata sistematic este imposibil; mai bine muncesti cinstit, sperand ca, fie vei ajunge mare sef si atunci navigatia va fi in pachetul de dotari de confort, fie iti vei permite sa ai masina ta si sa bagi din banul castigat benzina pentru excursii; pana una alta, se poate milita pentru ca drumurile personale, pe bezina din banii proprii sa fie admisa chiar pe masina de flota; in acest caz, ramane in joc doar... cinstea fiecaruia.

 

 

Share this post


Link to post

Deci. Receptorul GPS este on tot timpul. Stie insa cand masina sta pe loc si face transmisia de date mai rar. Este un sistem total independent de alte dispozitive ale masinii, daca aplicatia nu o cere altfel, dar are o legatura la kilometrajul masinii sau tahograf. Daca aplicatia cere, dispozitivul poate raporta si alte date, cum ar fi: tensiunea de incarcare a bateriei, nivelul de combustibil din rezervor, presiunea uleiului, etc etc. Sistemul poate fi dezvoltat spre infinit la capitolul raportari. Eu le am setate sa ridice imediat alerta cand ramane fara semnal, sau fara alimentare, cand nivelul combustibilului este sub 1/3 din rezervor, cand tensiunea de incarcare este sub limita si cand atinge anumite POI (statii Rompetrol, sa vaza si ochiul meu cata motorina au in rezervor cand alimenteaza :D , garaj, clienti importanti). Softul aplicatiei scoate cam cate rapoarte ii ceri tu, functie de ce ai cerut si ai platit :)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...