Jump to content
Sign in to follow this  
13nov

Ziaristi Romani Rapiti In Iraq

Recommended Posts

Astia 3 ziaristi s-au dus pt niste treburi mai ciudate in iraq. nu au plecat in "interes de serviciu", ci in interesul afacerilor acestui arab, hayssam sau cum il cheama. Li s-au oferit multi bani ca sa intermedieze niste afaceri presupun, adica sa se foloseasca de statutul de ziaristi ca sa deschida niste porti.

 

a facut unul la tv o observatie, ca daca aia erau "seriosi", se duceau la ambasada romana si i-ar fi insotit militari romani peste tot, fara probleme. mai ales ca se intalneau cu persoane importante, ca primul ministru

 

eu cred ca au cazut la mijlocul unei rafuieli intre "afaceristi". s-au bagat in niste treburi dubioase si riscante si eu pierdut.

Edited by ticolino

Share this post


Link to post

Presupun ca pentru asta era "translatorul" acolo (bah, nu pot sa ma concentrez sa gandesc cu muzica asta). Ce e interesant e ca irakianul-americano-roman nu apare in pozele date publicitatii acum. Cel mai probabil nici nu se cunostea cine e ci numai in urma aparitiei in media a declaratiilor astuia de la Bucuresti sa fii realizat "teroristii" pe cine au pe mana. Nu cred ca ala umbla cu pasaportul american sau roman la el prin Irak. Stiu de la firma unde lucrez ca partenerii nostri britanici care trebuie sa viziteze Israelul si tarile arabe au cate doua pasapoarte ca sa nu aiba necazuri cu viza de Israel la arabi, cu atat mai mult insotitorul ziaristilor ar fi trebuit sa nu dea de banuit in felul asta.

Cred ca ar fi bine sa nu se mai dea atatea informatii. Mai mult se complica situatia.

Share this post


Link to post

umbla la ora asta un zvon ca romani rapiti in irak vin acasa in noaptea asta... cica sant pe drum la ora asta..

e chiar o stire buna

sper sa fie adevarat...

 

 

revistapresei.ro

 

Ultima ora: Ziaristii rapiti sunt adusi acasa

ora 0:50:

Potrivit unor surse neoficiale, grupul de ziaristi rapiti in Irak urmeaza sa fie adus in tara. Aeronava este asteptata pe aeroportul Otopeni (militar) in aceasta noapte, de sambata spre duminica.

02 apr 2005

Share this post


Link to post

Se pare ca vestea a fost un fake, asa ca o gramada de ziaristi au stat degeaba juma' de noapte la Otopeni.

Share this post


Link to post

care jumate de noapte..

telefonul la mine a sunat la 4.45 si la 5.05 eream la servici... sa'i schimb pe colegii care statuse' toata noaptea...

Share this post


Link to post

Au fost eliberati, e pe bune!

iar arabetele ala care cica a fost sunat a fost arestat...

 

Slava Domnului!

Edited by arp

Share this post


Link to post

da ... iaerasi se zvoneste...

dar acum nu bag mana in foc, ... de fapt nu mai bag mana in foc la nici o stire pana nu aud din surse sigure...

ce zile am avut saptamana astazi nu as mai vrea sa am...

Edited by aztec

Share this post


Link to post

au anuntat acum pe prima ca din pacate e zvon

Share this post


Link to post

oricum ceva "pute" in combinatia asta!!!!!!!

Share this post


Link to post

Ziaristii Romani sunt liberi

Cei trei ziaristi sunt liberi si se afla sub protectia trupelor aliate, potrivit unor surse bine informate din Bagdad, citate de Antena 1 si preluate de PRO TV, B1TV, Europa FM si Radio MIX. Aceleasi surse au precizat ca la Bagdad s-au operat arestari, printre cei retinuti fiind si unul dintre fratii lui Mohamed Munaf.

 

Administratia Prezidentiala "nu poate confirma" eliberarea, dar a precizat, potrivit RadioMIX FM, referidu-se la arestarea lui Omar Hayssam, ca "actiuni similare sunt in curs de desfasurare la Bucuresti si Bagdad".

 

Adriana Saftoiu despre retinerea lui Hayssam:

Actiuni similare sunt in curs de desfasurare la Bucuresti si Bagdad

Purtatorul de cuvant al Presedintiei, Adriana Saftoiu, a declarat in aceasta seara ca, omul de afaceri de origine siriana Omar Hayssam a fost retinut in baza unui mandat emis de procurorii Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie.

 

Adriana Saftoiu a declarat in exclusivitate pentru emisiunea "Romania la Raport" realizata de Carol Sebastian la Radio MIX ca actiuni similare sunt in curs de desfasurare in Bucuresti si la Bagdad.

 

Toate aceste actiuni sunt in legatura cu "operatiunile de recuperare" a celor trei jurnalisti romani rapiti in Irak, a mai declarat purtatorul cuvant al Presedintiei, fara a da insa detalii suplimentare in acest sens.

© RevistaPresei.ro

Share this post


Link to post

Dupa cum probabil ati vazut au aparut noi imagini cu romanii rapiti in Irak si nu se anunta eliberarea lor, ci se cere retragerea trupelor in 4 zile altfel sunt executati.

Edited by andy

Share this post


Link to post

da am vazut si eu stirea si aratau muuult mai rau ca in filmarile anterioare. Am inteles ca din cauza publicitatii care sa facut pe aceasta tema ei ar fi fost cumparati de o grupare terorista mult mai mare. Se pare ca la inceput ei ar fi fost rapiti de o banda de talhari, Bandele respective tocmai din asta traiesc-vand ostatecii unor grupari mult mai puternice si cu o influenta mult mai mare!!!

 

Dumnezeu sa aiva grija de ei!!!

Share this post


Link to post

De aici ce rezulta...ca presa in RO tot amator level a ramas...

Au sarit astia de la prima repede cu o stire bomba ca ar fii rapiti unii jurnalisti in iraq cand puteau sa taca si poate se rezolva altfel...

Ati uitat ca tipa aia urla in disperare ca au fost rapiti si astia o puneau sa REPETE ca nu se intelegea la microfon ce zice??? Si asta cu AK la tampla...

Cam aiurea nu ???

Share this post


Link to post

In sfarsit o veste buna...1-0 for za prezident! :) >-

Share this post


Link to post

yap... se pare ca e pe bune ... si eu care spuneam ca am venit degeaba la servici de la 9 dimineata...

yap... nui stau degeaba

Share this post


Link to post

Acum vorbeste C Tudor Popescu !

MIE MI SE PARE CA IDIOT MAI MARE CA ASTA NU EXISTA !

Zice ca Basescu nu are nici un merit ca pana acum autoritatile au bajbait !

BAI NENE ASTA , care pana acum cateva luni se dadea mare proletar cu geci din alea de la magazinele de solduri si dupa aia a scos nu-sh cate milioane de euro pt noul ziar , e duuuus rau !!!!!!!!

FELICITARI MR. PRESIDENT!!!!!!!!!!

Sa vedem ce o sa mai fie ca afacerea a putzit inca de la inceput!

Share this post


Link to post

Tare-mi e ca nu presedintele e de aplaudat ci vreun serviciu secret. Ceva nu e bine sigur si eliberarea asta nu face decat sa-mi inspire si mai mult peste stricat.

 

"Be aia ia imbujcat noi ca era daia nasoi, da noi iubem la voi la romania, ve dem drumu agaza ji ve eftinim ji benzina".

 

Am mai zis in celalalt thread ca nu-mi place faza si ca daca e ceva ce ar face totul si mai ciudat ar fi eliberarea. Pacat ca sansele sa aflam vreodata ce a fost sunt cam mici. Oricum, pariu pe o cafea ca profesionala media romana va specula.

Share this post


Link to post

S-a descurcat marinarul. Cum si cu ce pret? El stie. E normal ca cine a facut-o s-o si desfaca, adica serviciile. Acum depinde pentru cine lucreaza ele. Daca le intrebi, ele zic ca lucreaza pentru binele poporului roman, totul este cine hotaraste ce e bine pentru el, ca pe el nu-l intreaba nimeni. In rest, o bomba mediatica de 2 luni, trebuia sa trecem si prin asta. Intre timp s-a pus accize la energie, premiera in RO, si nimeni n-a bagat de seama. Nu-i ciudat ca aceasta criza s-a petrecut tocmai in aceasta perioada? De fapt, la noi, in orice perioada ar fi ciudat. Pentru noi e nasol si cand se intareste moneda nationala. La noi e nasol oricum si oricand.

Asta-i singura constanta. Apropo, m-am uitat special la votul Eurovision. O lectie buna sa vedem cum stam prin zona asta. Poate e mai bine sa ne integram in Uniunea Araba, acolo suntem mai bine apreciati sau mai aproape de standardele lor.

Share this post


Link to post
Tare-mi e ca nu presedintele e de aplaudat ci vreun serviciu secret.

Pai baietii au anuntat deja ca meritul eliberarii ziaristilor apartine MI6 care a ajutat Serviciile Secrete romane sa intre in contact cu "rapitorii" :-?

Share this post


Link to post

Nu stiu unde ai auzit asta, dar Basescu a spus clar ca a fost o operatiune exclusiva a serviciilor secrete romane...(oricum nimeni nu lucreaza de unul singur, dar dupa spusele lui romanii au avut rolul principal si meritul este al lor)...

Share this post


Link to post

Ciudat, pe Realitatea (parca, da' poate confund) au zis ca serviciile noastre secrete au fost ajutate de cele americane si britanice care le-au pus la dispozitie tot ce s-a putut in legatura cu rapirile.

Share this post


Link to post

Eu ma intreb daca cei 4 rapiti ar face bine sa se intoarca in RO ? Deja, unul este asteptat la Parchet, iar pentru ceilalti 3, "Marii Analisti Politici" isi ascut deja condeiele pentru ai transforma din victime in calai, in buna traditie romaneasca. Noi avem asa un mare dar de arunca cu kkt peste orice eveniment important din istoria neamului.

Share this post


Link to post

Boul de CT Popescu si "boua" de la Adevarul , coana-mare aia care vede numai conspiratii prezidentiale din care Basescu are de câstigat, au uitat ca, în momentul în care presedintele s-a pus în fruntea celulei de criza, el si-a asumat raspunderea atât pentru succesul operatiei de recuperare cât si pentru ESECUL ei!

Cum ar fi procedat Iliescu sau Nastase? S-ar fi pus în fruntea celulei de criza? Cred ca "trepadusii" de pe lânga ei nu i-ar fi sfatuit acest lucru, deoarece ar fi daunat imaginii prezidentiale... Sau, daca actiunea de recuperare s-ar fi desfasurat cu succes, ar fi aparut triumfatori pe sticla, asumându-si rolul de luptatori ninja!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...