Jump to content
Sign in to follow this  
Danny_198777

Probleme Roti Aveo

Recommended Posts

Salut , am si eu o niste nelamuriri in legatura cu un huruit de la roti, am schimbat recent jantele de tabla cu unele de aliaj " 15" borbet in 5 spite" si de cand le-am schimbat se aude acest huruit deranjant cu cat accelerzi mai tare cu atat se aude mai tare ,problema e urmatoarea am fost la Norauto sa imi fac geometria si cand a luat-o la o tura mecanicu a zis ca acel huruit e de la rulmentu fata stanga alt mecanic a zis ca e de la jante ,acum eu pe cine sa cred?

 

Cel care a zis ca e de la jante a ridicat-o pe pe rampa si a facut testu classic a invartit de roti cu putere si le asculta ...surpriza nu se aude nimic . Am cauciucuri de vara si numai am jantele de tabla ca sa testez.

 

Urmatoarea problema e ca am schimbat sambata basculele cu bucse si pivoti ,capete de bara,flanse, faza e ca nu simnt nici o mare dif. (aceeasi troncaneala in mare) sa schimb si amortizoarele ca nu cred ca au fost schimbate am 130000km.

 

 

 

Multumesc !!!!!

Share this post


Link to post

Cam devreme schimbate acele piese, eu am peste 50k si deocamdata nu "bate" nimic (zic eu).

Ca fapt divers- nu cumva ti-or fi montat aia cauciucurile cu sensul de rotatie schimbat? Zic si eu.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Devreme? am 130000!

 

Mai am si eu o nelemurire ca nu prea am gasit nici pe forum , tu cati km faci cu un plin mers pana in 130 km\h si ce consum ai in general in oras si inafara?

Edited by VAXXi
NU mai cita mesajul anterior, foloseste ADD REPLY din partea de jos a paginii !

Share this post


Link to post

Danny_19877, NU mai cita mesajul anterior, foloseste Add Reply sau Fast Reply din partea de jos a paginii. Citeste si prin inainte de a mai posta.

 

Despre consum, gasesti informatii in topicul: Consum Chevrolet Aveo/Kalos

Share this post


Link to post

Este posibil sa fie rulmentul stanga fata.

Si eu l-am schimbat la 60.000 deoarece, se auzea un huruit pe stanga fata.

Prima data am dat vina pe pneuri.Defapt era rulmentul.

Share this post


Link to post

Eu chiar nu vad ce huruit poate da o janta, fie din aliaj sau tabla.

Share this post


Link to post

Nici eu nu realizez. Banuiesc faptul ca gumele nu-s montate bine, ele s-au ros neuniform si acum, prost montate, fac acel zgomot. Asa imi facea si mie la o pereche de gume, cum le-am dat pe spate- zgomotul a disparut. Verifica ridurile, sa nu fie mai uzate pe o laterala a suprafetei de rulare.

  • Like 1

Share this post


Link to post

sunt noi :wallbanger: , eu sincer cred ca e rulmentu ,dar ma deruteaza ca am vazut ca la alte masini cand invarti tare de roata se aude uruitu respectiv ,la mine nu se aude decat in mers

Share this post


Link to post

Mergi la un service de calitate sau intreaba un mecanic din ala care stie cu ce se mananca meseria asta. Nu te increde in toti copiii care pun diagnostic in cateva secunde.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Sunetul de rulment, e total diferit de cel al cauciucurilor.

E rulment sigur.

Share this post


Link to post

Dany_198777, dupa efectuarea unei diagnoze intr-un service autorizat te rog sa ne comunici si noua ceea ce au constat mecanicii de acolo.

Multumesc.

Share this post


Link to post

Service autorizat nu inseamna service competent.

Jantele noi au diametrul gaurii interioare "corect"? Daca nu, au inele de centrale?

Share this post


Link to post

Da, am inele. Maine Dimineata ma duc la service .

Share this post


Link to post

Da, am inele. Maine Dimineata ma duc la service .

 

In general huruitul,mai ales numai pe-o parte,este produs de un rulment defect.In alta ordine de idei,as vrea sa stiu,daca se poate,ce jante de tabla ai avut pe masina,14 sau 15 toli?Sunt interesat sa cumpar unele.

Share this post


Link to post

Am fost la service azi si intradevar e rulment fata dreapta ,dar a trebuit sa o urc pe rampa si sa o acceler cam pana la 60 sa se auda bine.

 

 

 

nluncasu: am avut de 15" dar mai am doar 2

Edited by Danny_198777

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...