Jump to content
Sign in to follow this  
prozatos

Combustibil Moldoveni

Recommended Posts

A mers cineva in republica moldova sa alimenteze?

se merita? cat e de la vama la primul peco

ce alte taxe se mai platesc?

cum am socotit eu as castiga un plin de gpl daca as merge la ei...cu banii de pe un plin d ebenizina la noi...la ei fac un plin de benzina si unul de gpl

multumesc

Edited by prozatos

Share this post


Link to post

Sincer parerea mea... mai bine iti iei o masina diesel decat sa te bucuri la niste banuti la aia

Share this post


Link to post

Citeşte şi topicul de aici.

Share this post


Link to post

Benzina de acolo este extrem de proasta!

Nu te sfatuiesc!

Share this post


Link to post

Chiar daca nu s-a mai postat de mai mult de 2 ani aici, m-am gandit sa impartasesc si eu ce stiu despre moldoveni. Anul trecut, o colega de-a mea de la serviciu cu un Opel Astra G 1.4 Twinport s-a gandit ca face economie daca merge si alimenteaza de peste Prut de la Lukoil. Doar ca dupa 3 plinuri a inceput masina sa-i mearga in 3 cilindri si s-a dus la service. Atunci chiar au inceput cheltuielile. Au pus-o aia sa schimbe pe rand: bujii, fise de bujii si modulul de aprindere (de fapt a schimbat 2 din astea pentru ca primul pe care l-a cumparat a fost la second si a presupus ca nu e bun). A mers apoi la o curatare de injectoare care a tinut-o vreo 2 saptamani, apoi inca o curatare si imediat dupa a intrat cu masina intr-un stalp si a vandut-o.

Concluzia: nu puneti benzina de la moldoveni ca va enervati si faceti accident. :P

Share this post


Link to post

De la benzina proasta cel mult poti sa strici circuitul de alimentare cu carburant si catalizatorul, bobinele nu intra in contact cu benzina.

Si asa, putin probabil sa contina benzina ceva coroziv in ea sa-ti strice injectoarele, cel mult catalizatorul.

La diesel e alta poveste, desi au inceput si ei sa utilizeze motoare diesel common-rail fara probleme.

 

Ca idee a topicului, prefer sa merg o saptamana pe luna cu autobuzul decat sa pierd 2-3 ore prin vami doar pentru un plin de carburant cu 20-30 de lei mai ieftin. Pentru cine nu a trecut niciodata granita spre est, pot sa-i zic ca e o experienta total diferita de trecutul spre Ungaria sau Bulgaria, unde doar scoti buletinul pe geam si ai trecut.

Litrul de benzina a sarit de 5 ron si la moldoveni, nu mai e nici o scofala.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...