Jump to content
Sign in to follow this  
VAXXi

Nu-mi merge bricheta

Recommended Posts

Cand am vrut azi sa pun detectorul radar, surprize-surprize: nu-mi merge bricheta. N-am curent deloc pe mufa, nici bricheta (apasand-o) nu functioneaza; adica nu se incalzeste deloc. Ramane impinsa, dar nu se incalzeste si nu sare inapoi.

 

Tinand cont ca cel dinainte nu era fumator, bricheta era ca noua. Problema unei sigurante arse nu se pune, pentru ca e o singura siguranta pentru bricheta, avertizare centura nepusa si pozitii, iar astea merg.

 

Help ?

Share this post


Link to post

Am aceeiasi problema, dar nefiind fumator nu o sa o rezolv prea repede. M-am lovit de bricheta la un gratar la iarba verde cand am uitat chibriturile si alte surse de aprins focul acasa.

Share this post


Link to post

Cred ca ti-su pstruns hackerii de politisti in computer-ul masinii si ti-au dezactivat bricheta ca sa nu mai bagi detectorul radar...e o conspiratie... :roll:

Share this post


Link to post

Dom'le, util sfat, ce sa zic :twisted: . Daca asa au facut, habar n-au cu cin' se pun dansii, ca imi trag firele direct de pe baterie !

Share this post


Link to post

Ti-am transmis prin email manualul de cielo cred ca i-ti va fi de folos.

Share this post


Link to post

Mersi (era doar prima pagina, oricum :D ), le am pe toate (eu intrebam pentru un Espero). Cred ca tre' sa-mi fac timp, ca tot a dat caldura, si sa-ncep sa desfac masca aia de jos. Uf.

Share this post


Link to post

La mine am curent pentru ca am alimentat laptopul de la bricheta, deci se pare ca este chiar o problema de la bricheta nu de la sigurante. Probabil arcul de la bricheta a ruginit si nu mai face contact.

Share this post


Link to post

Arc ? ce arc ?

 

Ca sa bag mufa detectorului, am scos bricheta, si-a ramas doar mufa aia, care pare din inox. Arcul brichetei (ala care trebuie sa se incalzeasca) e intr-adevar ruginit, dar nu-mi pasa de ala c-am suficiente brichete prin buzunare.

Share this post


Link to post

Ai rezolvat ceva cu bricheta, VAXXi? Poate ar trebui cu un aparat de masura sa vezi nu cumva sa nu ai vreun fir intrerupt pe traseul pina la bricheta...

Share this post


Link to post

N-am rezolvat ... o sa ma bag maine cred cu multimetrul prin bord sa vad ce fire vin la bricheta. Sper sa scap doar cu desfacutul mastii aleia mici de plastic, de jos, si sa nu ma extind la tot bordul pentru o biata bricheta.

Share this post


Link to post

Succes, VAXXi. Noroc ca salupele noastre sunt destul de incapatoare si ai loc sa te strecori prin toate cotloanele ei

Share this post


Link to post

Mda, in habitaclu e spatiu destul (pentru multe activitati :oops: :P ), dar pe la motor e inghesuiala mare totusi. Nu-ti urez sa te chinui sa prinzi cablurile si suruburile pentru un semnalizator de fata.

Share this post


Link to post
Mda, in habitaclu e spatiu destul (pentru multe activitati :oops: :P

...aaaaaa... adica cum, Sefu? Ce fel de activitati? Din alea? :love:

 

Baaa, ce nasol ca nu se mai fabrica Espero... ca o usa tot imi luam! :headbanger:

Share this post


Link to post

Da... din alea ... ce sa-i faci, tineretea asta isi cere dreptu' :69: :D

 

Stiu si bancul cu usa... good one.

Share this post


Link to post

Bre, dar eu nu-l stiu si fiind peoprietar de Esper(m)o sunt indreptatit sa-l aud. Ia baga Sprite!

Share this post


Link to post

Vreau si eu sa-mi explice cineva cu Espero exact cum functioneaza bricheta. Nu radeti. Stiu ca se impinge, se incalzeste si sare singura din locas, nu ? Merge si cu motorul oprit (asta ca sa stiu cum sa testez) ?

Share this post


Link to post

Cu motorul oprit merge, asta daca ai cheia in contact si o dai pe A.

Share this post


Link to post

Adica "Accesorii", la Matiz corespunde "I" roman.

Share this post


Link to post
Cu motorul oprit merge, asta daca ai cheia in contact si o dai pe A.

 

daca ai loc pt maini (nu stiu cum e la Espero) poti decupla + de unde e lipit si cuplat la borna plafonierei sau a casetofonului. nu vei mai avea nevoie de cheie in contact ca sa "merga" bricheta. si pe deasuprapoti folosi accesorii, chiar daca nu ai cheia in contact (cd-player, o lampa telescopica pt harta, un tv etc).

Share this post


Link to post

Dar intr-un service de ce nu incerci? O fi chiar asa de scump de reparat o biata bricheta? Nu are motorase sau alte parti componente mecanice. Ar trebui sa fie super simplu. Nu mai stai sa te stresezi pe sub masina si alte alea.

Share this post


Link to post

Păi evident că asta e pân' la urmă o să fie soluţia, că n-am avut timp de şurubăreală, dar să mă duc până acolo (adică o zi pierdută) pentru biata brichetă ... :) Marea mea dilemă e să nu fie cumva nevoie să desfacă bordul pentru asta, că după aia tare mi-e că le rămân piese când montează şi începe să scârţâie plasticăraia p-acolo.

Share this post


Link to post

incearca sa dai jos masca centrala. sunt doua fire care vin la soclul brichetei. s-ar putea sa fi sarit un papuc. De la gropi...nu ma mai mira nimkk...

Share this post


Link to post

Se mai intampla chestii din astea dupa ce folosesti mufa de incarcat telefonul sau cea de alimentare pt. antiradar, fiindca nu sunt ele f. "standard" se misca un pic contactele, bricheta consuma mult, si nu mai merge. In general se "repara" bagand bricheta, apasand-o si rasucind-o intr-o parte si alta, se mai aranjeaza putin lamelele dinauntru de la sine. Probabil ca reparatia asta nu merge la nesfarsit, pana la urma va trebui sa o aranjezi manual...

 

Bricheta nu merge decat cu contactul pus.

Share this post


Link to post

Pai aia cred c-a fost, mufa de la player a facut ceva p-acolo (cu mufa de la detector n-a mers).

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...