Jump to content
Sign in to follow this  
AND

Ce Merita Cel Mai Mult? (din Urmatoarele)

Recommended Posts

@andreib : Am Tico SX de mult. E a lu' taicamiu dar eu merg cu ea. Insa in profil pusesem masina personala care e un Oltcit. Insa m-am gandit mai bine si-am pus Tico-ul ca deh..sunt pe daewooclub.

 

@remix : Daca nu o sa gasesc un chilipir am sa merg pe Cielo! Insa sper sa gasesc ceva nemtesc. Audi sau VW in nici un caz nu cred ca am sa gasesc , iar un Golf III diesel probabil ar fi alergat mort. Am sa fiu cu ochii in patru dupa masini de genul Opel Astra Sedan model 95-96 1.7 TD.

Edited by AND

Share this post


Link to post

nu uita si zicala aia ca "suntem prea saraci sa ne permitem masini ieftine" (mi se va ierta adaptarea de rigoare).

eu, in momentul asta, nu cred ca esti pregatit sa iei nici o masina si nu ma refer aici la bani ci la nivelul tau de convingere asupra vre-unui model. adica nici macar nu esti hotarat ce fel de masina vrei, cu atat mai putin marca/model.

mai documenteaza-te, mai studiaza, mai aduna date si alegerea va reiesi singura si de la tine.

multa bafta

Share this post


Link to post

Lamureste-ma si pe mine, cum ai gandit cand ai asezat motorul D4d mai prost decat ala de la Peugeot, Renault, Opel, Fiat?!?

Motorul D4d a batut multe recorduri de consum si performanta.

ma lamuresti? :scarpin:

Share this post


Link to post

Ce recorduri a batut D4D? Consuma cu 0.1l mai putin decat vreunu si gata e mai bun?

 

@remix : Cum crezi tu ca ma pot hotara asupra unei marci/model cand ORICAND poate aparea o ocazie pt o cu totul alta masina?

Share this post


Link to post
Ce recorduri a batut D4D? Consuma cu 0.1l mai putin decat vreunu si gata e mai bun?

Cica o Toyota Yaris echipata cu un astfel de motor D4-D, ar fi scos un consum de 3 litri si ceva la suta, test facut pe undeva prin Marea Britanie.

Share this post


Link to post

Da, mah, da' nu te baga in scaun ca un 307 2,0 hdi...

Share this post


Link to post

@toata lumea - va dati seama ca discutia s-a departat de subiectul initial. toate masinile alea de le etalati voi acum sunt clar peste 5mii de orice (chiar si lire sterline). Cu 5mii de bani nu-ti iei nici un diesel d4-d sau altceva.

 

@and - macar incearca sa te hotarasti la ce fel de masina cauti. ce clasa, ce tip de motor, ce nivel de echipare si ce bani.

Share this post


Link to post
nu uita si zicala aia ca "suntem prea saraci sa ne permitem masini ieftine" (mi se va ierta adaptarea de rigoare).

 

Te rog sa te gandesti la plata drepturilor de autor :D

La 5000 de euro o masina ieftina este tocmai opelul astra 1.7D - super ieftin pt.undiesel intretinut si cel mai nereusit disel din toate timpurile.

La 5000 de euro o masina scumpa este Cielo . Cred ca-ti iei un Cielo bun la banii aia..

Share this post


Link to post

Lume , s-ar putea sa se schimbe situatia mea [-O<

 

Ce sfatuiti (max 10.000euro pt masina noua sau max 8500 pt sh) :

 

Masina noua :

Renault Clio 1.5 dCi (9500 euro "cheala")

Citroen C3 1.4 HDI (10.000 euro "cheala" cu discount)

La masina noua sunt mai flexibil la credit pt ca pot face pe mai multi ani. Pe cand la un sh trebuie luat in leasing pt a beneficia de garantie si asta inseamna o perioada mai scurta de plata.

Masina sh :

- Opel Astra 1.7 DTI an 2001

- Opel Vectra 1.7 DTI an 2000

- Skoda Fabia 1.9 SDI an 2001

- Skoda Octavia 1.9 TDI an 2000

Share this post


Link to post

sii uite cum mai citesc eu inca 12 pagini ca tampitu' :mda: ca ne-ai aburit pana acum de tre' sa-mi sterg ochelarii ca nu mai vad ce idei iti mai vin

 

 

P.S. ia-ti o data o masina ceva orice nu conteaza masina sa fie ca morrrrrr

Share this post


Link to post

@AND: Din ce stiu eu ca vrei tu cel mai bine se potriveshte Skoda Octavia 2000.

Bafta.

Share this post


Link to post

VW Golf 4 din 2002 gasesti in 9.000 (benzinar) sau 10.000 (dieselar) Euri... te coafeaza? :banana:

Share this post


Link to post

Topicul asta suna a vreau masina in viitorul indepartat. Ai sucit-o de ai rupt-o, ramanem fara idei aici...Daca s-a schimbat situatia fa un topic nou: masina de 10k euro ca s-a schimbat total ecuatia... :-W

Share this post


Link to post

Dintre Octavia din 2000 , Astra 2001 , Fabia 2001 , 206 2003 , care ma face sa bag mana in buzunar mai adanc la revizii?

 

Octavia e clar cu o clasa peste celelalte , insa pe la 8500 euro nu stiu daca o iau cu mai putin de 100k km rulati si stare impecabila. Astra ar fii a doua alegere , e nemteasca , motor 1.7 DTI am inteles ca e bunicel , e fiabila si e superba. Fabia pentru ca e tot Skoda , si m-a impresionat spatiul din fata si look-ul modern al plansei de bord. 206 m-ar interesa strict 2.0 HDi ( pentru ca eu sunt :X de HDi-uri ). In rest nu cred ca ar mai intra ceva in ecuatie .. Clio sh n-as lua pentru ca e clar sub 206 sau Fabia. Poate Fiat Stilo 1.9 JTD ... dar e cu semnul intrebarii la fiabilitate. Dupa cum am mai spus , cu Octavia s-ar putea sa fie un chin de gasit una buna cu 5 ani vechime , iar Astra ar fii probabil cea mai usor de gasit. Insa DTi-ul de la astra e mult inferior diesel-ului de pe 206 sau celui de pe Fabia.. dar ultimele doua sunt considerabil mai micute decat Astra-ul. Deci (Octavia,Astra,Stilo,Fabia,206,Focus?,Golf IV n-as vrea sa consider)

 

Pe langa faptul ca v-am enervat si nu mai aveti chef decat de carcoteala , poate se mai gaseste cineva ca mongoose (mersi pt raspunsul ontopic) care sa mai bage cate un sfat.

Share this post


Link to post

Un sfat pertinent, desi probabil nu ti se va parea asa: nu ai bani sa faci distinctii de genul dieselul de pe x este mai putin performant decat cel de pe y si asa mai departe.

Share this post


Link to post
VW Golf 4 din 2002 gasesti in 9.000 (benzinar) sau 10.000 (dieselar) Euri... te coafeaza?  :banana:

:( asta nu e raspuns la subiect, AND???

Share this post


Link to post

iuzer mersi de sugestie insa nu voi da mai mult de 8000 sau maxim 8500 euro pe o masina second hand , iar noua nu cred ca voi lua.

 

Golf IV sincer mi se pare prea comun , si nu ma atrage cu nimic. Iar sh-urile pe care vreau sa le consider sunt dupa cum am spus : Octavia , Astra , Stilo , Fabia si 206. Octavia fiind cea mai grea de obtinut , iar Fabia si 206 cele mai usor si ieftine.

Share this post


Link to post

1. as scoate orice skoda din discutii...nu e decit o dacie mai reusita(e doar parrea mea).

eu as inclina spre astra diesel dar cea de 2 litri( e pe lant distributia)....o cumperi cam la 7000...maxim 8000.

 

daca mai astepti putin poate mai faci rost de bani si facem presupuneri pe 15000eur?????? :banana:

Share this post


Link to post
1. as scoate orice skoda din discutii...nu e decit o dacie mai reusita(e doar parrea mea).

 

ce face, mah? pai... detaliaza...

Share this post


Link to post

e parerea mea.

nu-ti mai povestesc...n-are rost sa mai scriu...nu vreau sa schimb parerea nimanui.

e PAREREA mea... doar atit

Share this post


Link to post

Lume , am mers azi cu un Opel Astra Hatchback (5 usi) 1.7 DTI , model 2001 , cumparat de un prieten de familie cu 8200 euro si are 60.000km reali. Masina este fantastica , m-a dat complet pe spate! M-am :X de ea , si tocmai a devenit my no 1 choice!

Primul lucru care-l obseri cand te urci la volan este spatiul IMENS care-l ai in fata (am 1.82) iar proprietarul are 1.90 si ii se pare mare si lui. Plasticele sunt de cea mai buna calitate , mi-era si frica sa pun mana pe ele (eu fiind nespalat pe maini :) ) ) . Volanul il rotesti cu un deget , servodirectia este fantastica (asistata electronic). Bun asa , bag cheia in contact , dupa 3-4 secunda masina imi da OK-ul de a invarti de cheie si motorul care abia il auzi , incepe sa toarca ca o pisicuta. Schimbatul vitezelor este fantastic de lejer , orice treapta , pana si in R intra ca unsa. Masina are CALITATE "scrisa" peste tot pe ea ; imi aduc aminte cat de mult m-a impresionat o Skoda Fabia ..iar Astra-ul m-a impresionat de N ori mai mult. Masina daca nu este turata , pleaca linistita de pe loc (DTI-ul se stie ca nu exceleaza la demaraje) ; insa daca bagi talpa in ea , poti sa stii sigur ca te scoate din orice belea.

 

Ma duc sa ma calmez!

 

:wallbanger: Need Opel Astra !

Share this post


Link to post

Scuza-ma, nu vreau sa te jignesc, dar tu nu ai nici o treaba cu masinile, in practica. Acum inteleg toata tevatura.

Share this post


Link to post

Scuza-ma satori , nu esti tu cel care are si un BMW X5 sau nu stiu ce . Daca da , acum inteleg si eu de ce ti se pare ca n-am treaba cu masinile.

Share this post


Link to post

Dragul meu, nu trebuie neaparat sa ai un super car ca sa ai treaba cu masinile. Si, oricum, stai calm, nici eu nu am treaba cu ele prea mult, dar am indeajuns incat sa nu ma entuziasmez asa cum ai facut-o tu, in fata unui Astra 1,7 D. Acum inteleg si faza cu Pejoul care te baga in scaun...

Lasand asta la o parte, multa bafta in alegerea masinii, noi oricum nu te putem ajuta. Inca o intrebare: cati km ai condus pana acum?

Share this post


Link to post

sau mai bine ce masini ai condus pana acu?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...