Jump to content
Sign in to follow this  
vieri

Sunet Ciudat Aveo

Recommended Posts

am si eu o problema. am facut azi un drum iasi bacau. si mi-a aparut o mica problemuta la masina. in primii 30 de km la viteze de peste 100 km/h mi se auzea un sunet foarte ciudat din partea dreapta fata. sunetul era f deranjant, adica nu era un mic suierat era ditamai suieratul. dupa putin timp sunetul nu a mai aparut, chiar si la viteze mai mari( 150 km/h), pana am ajuns acasa. aveti idee ce ar putea fi?

Share this post


Link to post

Vantul ?

Share this post


Link to post

nu stiu daca vantul. sunetul crestea in intensitate in momentul in care viram.

Share this post


Link to post

Sigur era o problema aerodinamica...si a mea face cam urat la vant lateral...Poate ai prins un unghi mai ciudat sub care batea vantul!

Share this post


Link to post

Sau dungile alea albe cu relief zimtat? Pe ce parte era virajul, nu cumva pe dreapta? :)

Share this post


Link to post

sigur nu erau dungile zimtate. intre timp sunetul a devenit ultima problema a mea, avand in vedere ca am busit un caine si mi-a facut o gramada de stricaciuni :spumelagura: :grumpy: . nu imi imaginez cum de s-a mai ridicat si a iesit de pe partea carosabila ( asta dupa ce s-a invartit ca titirezu dupa impactul cu o masina care avea 120 la ora.). Si cand ma gandesc cu groaza ce ar pati un om la o asa viteza.

Share this post


Link to post

buna

 

am avut si eu problema aceasta la aveo - suierat la viteze de peste 100km/h, unerori si la viteze mai mici cand batea vantul puternic. am fost la service si acum am reusit sa rezolv problema schimband chederele. bananab.gif

Share this post


Link to post

Cred ca de asta e vorba, cateodata apare altadata nu...e ceva ce tine de dinamica curentului de aer, de vant. La mine paradoxal a aparut doar in Romania, afara nu am patit acest lucru...concluzia "tipa" ca nu-i place pe plaiurile mioritice!

Share this post


Link to post

m-ai ghicit. exact asta e sunetul. ;)

Share this post


Link to post

Exact acest sunet se aude si la mine, este un zgomot aerodinamic, si apare doar in anumite conditii (usor vant lateral). Am cautat mult pe internet pe tema asta, pe forumul dedicat Aveo, din ungaria, sunetul este botezat "cantecul focilor" , fenomenul este cunoscut, recunoscut de cei de la service-urile din ungaria, dar nu au solutii de rezolvare.

Share this post


Link to post

Si la mine apare,de pe la 140-150,dar nu tot timpul.Daca deschid geamul din dreapta 1 cm,sunetul dispare.

Share this post


Link to post

In sfarsit vad ca mai au si altii problema pentru care ceream pareri acum mult-mult timp aici pe forum.

Aveoutul meu face la fel, in 99% din datile in care trec de 160-180 km/h.

Va povesteam ca la Autoglobus Timisoara or refuzat categoric sa testeze masina la vitezele astea, dar la Arad, unde nu sunt "cacaciosi", cei de la garantii au testat-o/rezolvat-o. Au trebuit inlocuite chederele de la ambele usi.

 

Dar, din pacate, toata rezolvarea a tinut fix 3 luni.

I-am dat de nenumarate ori peste 170 si nu a facut niciodata in cele 3 luni.

 

Insa, acum face din nou. Cand sunt inafara localitatilor, cu camp deschis stanga-dreapta fata de drum, si bate vantul mediu spre tare, la fel imi face.

Exact un suierat ca si cum m-ar depasi un tir, sau ceva mai mare.

 

Daca las un pic, cu un singur click pe butonul geamului de la mine, face mai incet, dar tot e extrem de deranjant.

 

Eu merg des si cu Solenza lu fratemiu si aia la 165-170, doar motorul se aude tare, si daca pun mana in dreptul geamurilor, se simte ca nu e bine inchisa ca la mine, si trage un pic vantul pe acolo, dar nu se aude absolut deloc sunetul asta. Faceam si eu o comparatie.

 

Ceva cu aerodinamica nu e ok. O sa-i rog pe bajeti sa-mi schimbe din nou chederele.

Or mai incercat si cu bagatul usilor mai in interior, din reglajele alea de la usi, dar numai cu chedere noi s-a rezolvat.

 

Adrian C.

Edited by Adrian_C

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...