Jump to content
Sign in to follow this  
niki

Creste prima de casare

Recommended Posts

Vom avea Logan de 2.280 €?29 Octombrie 2009 | Articol semnat de /autor/alexandru-ionescu-287.html">Alexandru Ionescu Incredibil! De anul viitor, în România, Dacia Logan ar putea costa mai puţin decât cea mai ieftină maşină din lume, Tata Nano - versiunea europeană. Şi aceasta, numai dacă viitorul guvern va aproba proiectul prin care pot fi casate trei rable pentru achiziţia unei maşini noi. Astfel, cel mai ieftin Logan care azi costă aproape 5.000 va ajunge să fie doar 2.280 de euro.

 

thumb_612_x_0_4200-195895-dacia.jpg

 

Din 2010, Loganul ar putea fi numit, pe bună dreptate, maşina poporului. Şi asta, deoarece preţul lui va fi atât de mic, încât şi-l vor putea permite foarte mulţi români. Potrivit unui act normativ, care aşteaptă să fie aprobat de noul guvern, în programul Rabla de la anul ar putea fi casate trei maşini vechi contra a trei prime de casare.

 

thumb_612_x_0_4200-195897-casare.jpg

 

Un calcul simplu arată că prima de casare, în valoare de 900 de euro, ar creşte la aproximativ 2.700 de euro. Astfel, cel mai ieftin Logan de pe piaţă, care în prezent costă 4.980 de euro (preţ care include prima de casare şi discount oferit de Dacia), ar ajunge să fie doar 2.280 de euro.

 

Analiştii auto agreează proiectul numai din punctul de vedere al măririi primei de casare. Nu cred că introducerea a trei rable este o soluţie. Se va crea astfel o piaţă neagră a maşinilor vechi. Ar trebui impusă o condiţie: persoana care vrea această primă de casare mărită să fi deţinut cele trei hârburi, cel puţin cu şase luni înainte, explică analistul auto Marius Carp.

 

În Europa, Tata Nano va costa 5.000 de euro

 

Tata Nano, cea mai ieftină maşină din lume, lansată de gigantul indian Tata Motors, costă în India 2.000 de dolari. Versiunea europeană, care va putea fi comercializată începând cu 2010 - 2011, va costa însă aproximativ 5.000 de euro. Preţul ridicat se datorează echipării conforme cu normele de securitate şi poluare din Europa.

 

thumb_612_x_0_4200-195898-nano.jpg

 

 

http://www.libertatea.ro/stire/vom-avea-logan-de-2-280-e-262241.html

 

 

Share this post


Link to post

La nemti cit e prima de casare?

Ideea nu e foarte rea poate mai scapam de hirburile fara roti de prin parcari...

Share this post


Link to post

Logan de 2280E = fals. Nu Loganul se ieftineste ci prima de casare se majoreaza. Ce are sula cu prefectura. Daca nu am 3 rable pentru casat? Sau poate nu am nici o rabla, deci tot 5000 E trebuie sa dau pe Logan.

Share this post


Link to post

Doamne cat de oribila arata masina aia de la TATA :o doamne ma intreb cine da 5 k pe hidosenia aia :) ) pai loganul nostru la 5 k fata de aia este Lambo direct .

Share this post


Link to post

Logan de 2280E = fals. Nu Loganul se ieftineste ci prima de casare se majoreaza. Ce are sula cu prefectura. Daca nu am 3 rable pentru casat? Sau poate nu am nici o rabla, deci tot 5000 E trebuie sa dau pe Logan.

 

 

De-asta am editat titlul.

 

 

Share this post


Link to post

2000$ parca merge dar 5000e :) ) Logan rulz

Papie a corectat f bine...

Share this post


Link to post

De-asta am editat titlul.

 

Pai, nici prima de casare nu creste. Practic daca ai 3 rable si vrei sa-ti iei masina noua, le poti preda pe toate 3 si ti se scade de 3 ori prima de casare din pretul masinii. Prima de casare ramane la fel (sau ma rog...se indexeaza), dar se poate inmulti...ceva gen 3in 1 40000000.gif

Edited by zeneseu

Share this post


Link to post

Daca relaxeaza si metoda de predare rable e perfect...gasesti 3 vecini (nu 2 :) ) cu rable, le dai 500-1000RON sa le predea si sa le puna in contul tau...

Aberez :)

Banui ca tre sa fie toate pe numele tau ? cam greu sa fie multi cu 3 ragalii de dacii pe "stoc"...Daca ai o "Raba" face cit 3 Dacii? =))

Sint curios care va fi metodologia de aplicare...2 stiu deja mai trebuie 1 :)

Share this post


Link to post

Urmaresc subiectul indeaproape, cu speranta ca se va aproba.

Sunt interesat de asa ceva, am 1 rabla, am gasit-o si pe a doua si a treia pe jumatate :)

Deci programul poate functiona, mai ales ca s-a specificat ca rablele nu trebuie sa fie inmatriculate pe acelasi nume, in momentul predarii emitandu-se un voucher fara a fi specificat numele cuiva pe el.

 

Practic, ideea este excelenta, banii alocati in program acum raman necheltuiti, pt. ca nu mai exista posibili creditarii bancare.

 

Deci, logica mea ar fi: de ce sa lasi buget necheltuit cand poti ajuta pe cei ce vor masini noi, pot avea 3 rable la schimb?!

 

Decat sa lasi omul sa duca doar 1 rabla si sa ramana banii in buget, lasi sa duca 3 rable, scapi de fiare vechi + incurajezi vanzarea de masini noi, euro 4-5.

In ceea ce priveste bijnita cu masini vechi, numai un dobitoc poate da pe o rabla mai mult de 1000 ron!

Share this post


Link to post

Si chiar daca ar inflorii comertul cu rable indiferent de pretul lor ar ajunge tot la fier vechi, deci scopul ar fi atins chiar cu succes deoarece vor fi vanate spre cumparare cele mai jalnice autoturisme pentru a beneficia de un pret cat mai mic.

Share this post


Link to post

...deoarece vor fi vanate spre cumparare cele mai jalnice autoturisme pentru a beneficia de un pret cat mai mic.

 

Asta pana va incepe specula si o rabla se va vinde cu echivalentul primei de casare :D

Share this post


Link to post

Masura aceasta a fost gandita sa vina in sprijinul firmelor cu parcuri auto vechi. Altfel, mintea autorului articolului induce confuzia in care se afla precum ca, majoritatea romanilor are cate 3 masini in curte si e dornica sa le schimbe pe un Logan. =))

Share this post


Link to post

Da' chestia e numai pt Logan?

Share this post


Link to post

Pai , programul a inclus mai multe marci de masini .Stiu ca au avut niste cote alocate.De ce ar fi numai pentru Logan?

Alta forma mascata de a ajuta Renault-ul?

Share this post


Link to post

Parerea mea e ca o sa creasca specula in privinta comercializarii rablelor... Acum dai pe o amarata de dacie plina de rugina 500-1000 ron, daca se aproba metoda cu 3 rable o sa dai 2000-2500 ron...Si asa , chiar si in momentul asta sunt unii care cer 2000 ron pe un oltcit in paragina, vai mama lor!!!

Share this post


Link to post

Castiga toata lumea chiar si asa!

Share this post


Link to post

O sa dau si eu Nubira (si eventual mai iau un Cielo din 96-97 si un Espero ca sa imi dea Loganu pe degeaba, ba chiar daca iau si un Tico si il dau la rabla mai au ei sa-mi dea o roata) la programul de reinoire a parcului auto ca sa-mi iau un Logan. JALNIC!!!! :wallbanger: Trecem de la vechile Oltcituri si Dacii la noile rable: LOGAN :spumelagura:

Pe timp de criza noi dam banii pe distrugerea de masini vechi, a dracu treaba!

Edited by Dumitru Cristian

Share this post


Link to post

Am eu un vecin cu Tico .E nemiscat de 2 ani din parcare! Tine locul ocupat degeaba! Daca te intereseaza vorbesc cu el! Masina a fost pe scoala si e pe butuci!

Share this post


Link to post

Si eu astept derularea programului cu 3 rable, ar fi f convenabil in conditiile in care per total ai reducere de vreo 2300-2400 euro din pretul masinii! La ce marci se poate aplica ?

Share this post


Link to post

Cam la toate marcile, din cate stiu eu: Opel, Chevrolet, Dacia, Renault, Peugeot, Volkswagen, Citroen, Skoda, Ford etc. E pe site-ul Administratiei Fondului pentru Mediu (afm.ro) o lista cu toti dealerii inscrisi in program si cotele alocate.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...