Jump to content
Sign in to follow this  
SORAN

Geamuri Electrice Tico

Recommended Posts

costuri

per total..?

cu tot cu montat?

Share this post


Link to post

Momentan pe mine m-a costat o zi de munca insa se va face si o varianta comerciala pentru operatiune! Cam intr-o luna!

Share this post


Link to post

varianta comerciala va veni odata cu cateva alte servicii pe care eu si soran le vom oferi

Share this post


Link to post

si piesele?

astept cu interes oferta... pe pm daca nu altfel

Share this post


Link to post

deocamdata nu exista inca o oferta...

Share this post


Link to post

Sorine...bravo tata ...peste o luna faci si tu un topic nou la bursa ok ? :X

Share this post


Link to post

sorine, nu miti, ca fatuca asta a matale nici nu stie ce e aia geam electric, darmite sa te mai si ajute... > :)

 

bravos, stiam io ca ne potrivim :dizzy:

Share this post


Link to post

A avut careva curiozitatea sa masoare curentul prin motor in actionare libera si blocat? Sau poate scria ceva semnificativ pe motor. Sau, daca nu, poate la prima umblatura pe la o usa...

Share this post


Link to post

cu prima ocazie cand mai montam asa ceva se va face si citirea

Share this post


Link to post

Am si eu o intrebare, chiar tre suportul acela de la Damas ,care se pune pe portiera? Sau motorasu care se monteaza pe usa nu are loc undeva in interiorul usii? trebuie neaparat suportul acela de Damas?

Share this post


Link to post

Nu am mai facut varianta cu alea de Damas, sunt speciale de Tico. Nu ai unde sa il inghesui in usa..

Share this post


Link to post
Poti adapta o groaza de chestii pt. care masina e gandita are locuri si gauri speciale, etc. Eu am gasit o groaza de fire in instalatia electrica care nu sunt conectate dar au mufe si tot ce trebuie!

Nu numai la voi ci la multe masini. La mine de exemplu este tras pana si furtunul de apa de la stergatoare, dar d-l Mdascalu mi-a bagat o tona de carne in gat cred :dizzy: cand a cautat furtunul ala si nu l-a gasit. I l-as fi dat pe al meu, ca nu-mi trebuie, da trebuie sa demontez jumatate de masina sa-l scot. Eu mai am si firele de la farurile de ceata, atarna voioase prin spate la semnalizari iar pe dreapta atarna si firul de la a doua pompa pentru spalat luneta. nu am trase firele pana in haion pentru stergator dar mai mult ca sigur ca-s aproape. la Oltcit de exemplu am luat-o cheala complet, nu avea dezaburire spate, stergator, lumina marsarier, lampi de ceata, nimic. In schimb insa am gasit firul de alimentare de la dezaburire, firele de la semnalizarile laterale, am gasit firul ce trebuia sa intre in cutia de viteze, firele care intrau in blocurile de lumini spate erau mai multe decat trebuiau. Avea trase pana si firele pentru radio. mai atarna si un fir in dreptul socului de sub bord, caruia nu i-am vazut niciodata rostul, nu l-am gasit in schema electrica. Numai la Dacie nu vezi nimic in plus, a trebuit sa-mi trag singur firele pentru cass.

Share this post


Link to post

Baieti nu va mai agitati. Am cumparat de la Nicu Barbu una bucata motoras geam electric+una bucata masca cu butoane(stanga dreapta).

In 2 ore le-am montat. Am un tico sl din 98 made in Caiova Pe usa sunt si gaurile de prindere iar pe tapiterie sunt gaurile de buzunar. Motorasul se monteaza in locul manivelei si se taie un pic tapiteria. La electrica se leaga la o masa si la plus pe accesorii.

Curent absorbit: 4A la coborare, 6 A la urcare, 10-11 blocat.

Optional mi-am confectionat si un modul de ridicare a geamului dimn telecomanda de la alarma. Nu ma intrebati de schema ca nici daca as vrea sa o0 mai fac odata nu cred ca mai reusesc.

Pret 1000000 Kit geam

doua suruburi de M6x10+2 piulite

un surub M5X20

Manopera 0.

Share this post


Link to post

da...

intre timp daca te uitai atent se gasea si la bursa topicul in care noi vindem motorasele...

aaa... si btw pe stoc nu mai sunt motorase am incercat sa mai cumpar si eu inca 5 bucati de la el intrucat cei de unde luam noi nu mia au decat unele care arata execrabil...

Share this post


Link to post

@pesteimputit> sa inteleg ca motorasele care sunt la voi la bursa sunt SH? Si atunci de ce sa nu cumpere unele NOI cu 1M rol in loc de 1,3M rol SH?

Share this post


Link to post

Pentru ca nici cele de la Nicu Barbu nu sunt noi! De aia. Nu e chiar asa simplu pe cat pare montajul deoarece fiecare comutator are 6 fire si vin nelegate deci daca vrei sa functioneze ca instalatia originala sunt mici chestii pe care tre sa le faci avand schema din manual...cat despre consum probabil ca iti merge tie macaraua mai greu la ale noastre consumul este de 3,5 amperi la urcare si 2,85 la coborare, blocat nu am masurat!

Share this post


Link to post

toate motorasele de tico sunt SH

cele originale costa 2.5 milioane...

motorase noi nici nu sa-u importat in Romania..

cine nu crede il invit sa sune la iasi...

Share this post


Link to post

OK, am verificat. Sunt SH, dar sunt 900K ;)

Share this post


Link to post

da..

si sunt si pe stoc?

interesant..

o sa sun si eu...

 

EDIT

 

pe stoc nu exista nici macar un motoras si nici nu mia vin altele pana la inceputul lui august...

 

puteti suna si intreba...

Edited by pesteimputit

Share this post


Link to post

Cand ne-am facut noi prima oara si am zis ca studiem si asa mai departe ati vrut toti si ne-ati batut la cap sa facem topic pe bursa. Noi am studiat, am montat prima oara la noi ne-am facut rost de tot ce trebuie ca sa putem monta si la altii poate mai bine decatr am facut-o prima oara pentru noi si acum cand am pus un pret zic eu modest fata de alte instalatii de geam electric si ma refer pt. Dacia nu pt. Mercedes vin unii si zic ca se gasesc mai ieftine, ca e usor de montat. Bun fratilor care nu doriti nu va oblig eu sa vi le montez vi le cumparati, vi le montati cum stiti si treaba voastra! Apropo noi in montaj vroiam sa oferim ca bonus si comutatoare luminate dar daca gasiti voi mai bune cumparati de unde puteti!

Share this post


Link to post

revin si eu ... zici ca pe fata de matiz se nu poti monta?

 

si nu vreau si cotiera (oricum nu se poate pune cotiera fe conturu ala) doar buton si atat. stanga dreapta.

Share this post


Link to post

Nu cred ca se pot monta pt . ca astea de tico(daca la ele te referi sunt facute sa mearga exact unde vine manivela, iar motorasele originale de matiz(pt.geam ) sunt plasate alfel! deci probabil se pot adapta ca la Tico dar pe fata de usa de Matiz E cred ca am mai scris lucrul asta in acest topic pe undeva!

Share this post


Link to post

fara sa-l sustin pe amicul Soran, va zic ca o pereche de macarale de Solenza (care pot fi montate si pe Supernova/Nova) costa 3 000 000 lei, impreuna cu 2 butoane. Le am eu in tirg, sunt piese de rigine. asa ca mai ginditi-va.

 

daca la iasi costa 900k, atunci cu transportul pina aci face 1 100k sau chiar mai mult... baietii astia doi, Soran si Pesteimputit chiar nu merita si ei o bere pt timpul pierdut?! Circotasi mai sunteti verilor!

Share this post


Link to post
Pentru ca nici cele de la Nicu Barbu nu sunt noi! De aia. Nu e chiar asa simplu pe cat pare montajul deoarece fiecare comutator are 6 fire si vin nelegate deci daca vrei sa functioneze ca instalatia originala sunt mici chestii pe care tre sa le faci avand schema din manual...cat despre consum probabil ca iti merge tie macaraua mai greu la ale noastre consumul este de 3,5 amperi la urcare si 2,85 la coborare, blocat nu am masurat!

 

 

La mine a venit cu cablu cu tot chiar si cu dopul de cauciuc din usa si cu mufa finala din care ies 3 fire +, masa, si comanda pentru geam dreapta.

 

Motorasul de dreapta nu il am inca. Aveti voi? Sunt interesat.

Share this post


Link to post

la sfarsitul lunii inceputul lunii viitoare vom avea

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...