Jump to content
Sign in to follow this  
mike.b

Espero - Au Inceput Sa Scartie Doua Usi!

Recommended Posts

Am scapat de scartaituri !

Bolturi noi (21.000/buc.) + ungere inchidere, bolturi, paravant.

 

Ca sa scoti bolturile in fata blocului trebuie sa-ti manufacturezi ceva in genul unei furculite cu doi dinti, dar foarte solida, si un ciocan maricel... Mai ai nevoie de ajutorul cuiva sa-ti tina usile :spumelagura:

Share this post


Link to post

paravint ?

asta unde este pus? cum arata ?

cit costa?

:-W

Share this post


Link to post

Ma bag si io in sema fara sa dau nici un fel de informatie utila ci doar ca sa ma plang ca si mie imi scartaie ... masina in general. Sunt absolut sigur ca imi scartaie cam tot ce s-a zis mai sus. Fara exceptie. Cand trec peste denivelari e un concert de scartaieturi, miaunaturi, latraturi si alte alea. Ce mai, muzica simfonica. Primele pe lista sunt fetele de usi care s-au desprins si pe care le voi reinfige inapoi cu ajutorul calificat al domnului Dsign. Vor urma restul. Sper sa vin mai tarziu cu informatii detaliate a ce am facut pentru alti nefericiti din categoria "scartaieli si grohaieli".

Puneti si voi tot numele la WD40 ala ca stiu ca asa ii zice la firma dar produsele sunt de diferite tipuri. Ce trebuie sa scrie pe el in detaliu, ca sunt facaturi pe toate drumurile.

Share this post


Link to post
paravint ?

asta unde este pus? cum arata ?

cit costa?

:-W

 

Ehhh... e prostia aia care are doua pozitii de fixare a usii deschise, ca sa nu o inchida/deschida vantul sau vreo panta. Orice masina are...

Share this post


Link to post

La esperashul meu pacane usa dreapta fata dar numai cand e inchisa si la accelerari brushte si treceri peste gropi...insa de mishcat nu se misca in balamale...oricum am sa-i schimb si bolturile.

Share this post


Link to post
Ma bag si io in sema fara sa dau nici un fel de informatie utila ci doar ca sa ma plang ca si mie imi scartaie ... masina in general. Sunt absolut sigur ca imi scartaie cam tot ce s-a zis mai sus. Fara exceptie. Cand trec peste denivelari e un concert de scartaieturi, miaunaturi, latraturi si alte alea. Ce mai, muzica simfonica. Primele pe lista sunt fetele de usi care s-au desprins si pe care le voi reinfige inapoi cu ajutorul calificat al domnului Dsign. Vor urma restul. Sper sa vin mai tarziu cu informatii detaliate a ce am facut pentru alti nefericiti din categoria "scartaieli si grohaieli".

Puneti si voi tot numele la WD40 ala ca stiu ca asa ii zice la firma dar produsele sunt de diferite tipuri. Ce trebuie sa scrie pe el in detaliu, ca sunt facaturi pe toate drumurile.

1. Trebuie sa-ti faci timp si sa asculti de unde vine acel concert si sa-l elimini

2. WD40 scrie mare pe spray e albastru si se gaseste peste tot .

Share this post


Link to post

si la mine mici pocnituri la usi in momentul franarii sau accelerarii puternice

(in 1-a in speta)

cred ca e ceva sunet de plastic si pare a se auzi inspre stalpii din mijloc ..

 

la cielo o fi aceeasi cauza ca la espero, bolturile?

Share this post


Link to post

As inclina spre un raspuns afirmativ. Desi am Espero, pocniturile au disparut azi, dupa ce ieri am schimbat bolturile.

Share this post


Link to post

Mi-am luat un Cielo la second si am probleme cu doua usi care stau putin lasate atunci cand sunt deschise (cand le inchid se aliniaza bine). E de la bolturi? La una di ele (staga spate) se aude un pocnet cand demarez mai tare...

Share this post


Link to post

Da bolturile sant si mai verifica si limitatorul de la usa sa fie strans sau sa nu aiba si acesta joc in bolt.

Share this post


Link to post

Bolturile le-am schimbat dar tot mai troncane usa din spate. Care e limitatorul?

Vreau sa dau jos tapiteria de pe usa sa vad poate are ceva joc ...

Share this post


Link to post

Tija care limiteaza deschiderea usii sa nu se dea peste cap.

In figura de jos limitatorul este piesa 10 iar boltul acesteia piesa 12.Verifica sa nu fie si slabit limitatorul din cele 2 suruburi in care este prins pe usa.

usa.jpeg

Share this post


Link to post

Multumesc, m-am lamurit. De miercuri intru intr-un mini concediu si imi fac timp si pt masina. Va tin la curent.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...