Jump to content
Sign in to follow this  
tigy

Volan Merge Greu

Recommended Posts

buna ziua am si eu un matiz din 2003 - 58.000 km

si merge f greu volanul, mentionez ca este chel, fara imbunatatiri deci nu are nici servo, la inceput nu mi se parea asa..insa acu merge mai greu si ca vechea mea dacie din '85

ce se intampla?

si cat m-ar costa o servodirectie?

mersi mult o zi buna

Share this post


Link to post

Sau schimba flansele de la amortizoare :)

Share this post


Link to post

Umfla cauciucurile, exact! tine cont sa aiba toate 2atmosfere, altfel o sa-ti traga la rulare. Eu lasasem moi rotile, gandindu-ma ca la gropi creeaza o "amortizare" daca nu-s umflate beton :) . Ajunsesem sa nu mai pot roti rotile pe loc cu o mana..apoi le-am umflat la 2.2 atmosfere si-i mare diferenta! Plus ca asta conteaza si la rulaj. Incearca si sa ne spui rezultatul ;)

post-9668-1245101454_thumb.jpg

Edited by anton_yo

Share this post


Link to post

Probabil ar avea nevoie si de un pic de vaselina,pe la directie.Eu rulez cu +3 atmosfere in anvelope (atit pe fata,cit si pe spate) decit este indicat de producator,fapt ce ajuta si la un consum mai bun.In ceia ce priveste uzura anvelopei,ca s-ar uza (pe centru) avind un pic peste limita, nu-i dracu atit de negru pe cit se crede.

Share this post


Link to post

Adica tu ai 5.1/5.2 atmosfere in cauciucuri? (ai zis +3 atmosfere fata de cat este indicat de producator).

Share this post


Link to post
Adica tu ai 5.1/5.2 atmosfere in cauciucuri? (ai zis +3 atmosfere fata de cat este indicat de producator).

 

Pardon.Cred ca m-am exprimat gresit.Ex:daca producatorul spune 1,8bari,eu bag 2,1.Asa e corect?

Share this post


Link to post

Cred ca a vrut sa spuna ca baga +0.3 fata de cat spune producatorul. Cam asa fac si eu.

Astazi am bagat la matizelul meu 2.3 pe toate.

Share this post


Link to post

Dar ce spuneti de ideea mea? si anume ca daca-s un pic mai moi cauciucurile, atenueaza mai bine..gropile si denivelarile mai "bruste" ?? kiar sunt curios daca am dreptate-n ceea ce spun, si anume ca de exemplu la o bordura sau o groapa luata-n viteza [20-50km/h] cauciucul c-o presiune scazuta, sa faca "burta" sau cum sa zic? si sa atenueze timp de-o secunda, 2...

Share this post


Link to post

Da , ai dreptate, da' d-aia s-a inventat volanu' , sa le ocolesti :)

Share this post


Link to post

Dar parca omului ii merge greu volanul nu vrea sa atenueze denivelarile din drum.O presiune scazuta in pneuri duce la indoirea jantei in 50% din cazuri la trecerea prin o groapa cu marginile drepte.Ganditi-va ca inaltime pneului scade cand e moale si pe deasupra se deformeaza si mai usor decat unul umflat corespunzator.

Edited by danutza

Share this post


Link to post

Eu ocolesc groapa mare ca sa dau in aia mijlocie =)) .O presiune prea mare in cauciuc pentru mine inseamna doua trei pastile de cap si una de rau de avion..Daca ii merge atat de greu e putin probabil sa fie numai din presiune.

Share this post


Link to post

multzam augustinionut acum sa va spun si adevarul: era un pariu pe care desigur, l-am castigat.

Denied, de ce dureri de cap? ai probleme cu bucsaraia sau ? mie-mi batea bucsa d la caseta de directie, pe care-au skimbat-o [intr-o zi intreaga ca n-o puteau scoate] si-i parfum acum. Trancane sau?

ce naiba ca a mea-i `99 deci cu aprox un an vekime..si pe mana unei...femei! :-S

Share this post


Link to post
multzam augustinionut acum sa va spun si adevarul: era un pariu pe care desigur, l-am castigat.

Denied, de ce dureri de cap? ai probleme cu bucsaraia sau ? mie-mi batea bucsa d la caseta de directie, pe care-au skimbat-o [intr-o zi intreaga ca n-o puteau scoate] si-i parfum acum. Trancane sau?

ce naiba ca a mea-i `99 deci cu aprox un an vekime..si pe mana unei...femei! :-S

scuze de intarziere, am avut ceva probleme de rezolvat si nu am mai intrat

maine o sa bag 2.2 atm in caucioace

nu cred sa fie de acolo dar incerc, oricum de pe loc cand plec daca sunt in parcare laterala intre 2 masini nu ies cu o mana nici chip si mai trag si de fiare

deci merge greu la manevrele pe loc . in mers nu am nici o problema

Share this post


Link to post

Salut.Am si eu un Matiz din 2005.L-am achizitionat cam acum 2 luni.Sunt momente in care invart volanul cu 1 deget pe loc si sunt momente in care este nevoie de ambele maini :( . Mentionez ca aceasta chestie se intampla cand dau in gropi!!! Ma poate ajuta cineva cu un sfat. Multumesc mult!!!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...