Jump to content
Sign in to follow this  
gabigpl

Chevrolet Epica

Recommended Posts

Asta este "masinuta" mea.

Pozele sunt facute cu telefonul deci nu au o claritate prea buna .

Trei modificari ii voi aduce acestei masini .

1-instalatie gpl

2-geamuri fumurii fata si spate dar nu stiu sigur daca sa-i pun folie sau ionizare .

3-navigatie cu tv si dvd , am gasit ceva care se pare ca este speciala pt chevrolet .

post-10653-1244649805_thumb.jpg

post-10653-1244649841_thumb.jpg

post-10653-1244649870_thumb.jpg

post-10653-1244649894_thumb.jpg

post-10653-1244649934_thumb.jpg

post-10653-1244649963_thumb.jpg

post-10653-1244649984_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Frumoasa masina. Sa o stapanesti sanatos si cati mai multi kilometri cu ea.

 

PS Nu cred ca ar fi o idee buna pentru un motor V6 benzina sa ii pui gaz :( .

Share this post


Link to post

Se pare ca te-ai ales cu o masina...deosebita @-) S-o stapanesti sanatos si milioane de km fara probleme.

In partea dreapta sub aerator...ce este beculetul/martorul acela? Ce vrea sa indice\insemne :-?

Fa un calcul in cate mii de km iti scoti instalatia gpl. Inca ceva...motorul o sa aiba de suferit de la gaz...iar daca ai de gand sa pastrezi masina cativa ani\cateva zeci\sute de mii de km o sa te mai coste sa refaci motorul probabil[alti bani...alta distractie]. Cred ca ar fi pacat sa ii pui gpl...

Edited by zack

Share this post


Link to post

S-o stapanesti sanatos.

Zack, motorul n-are de suferit decat daca dupa ce ca pui gaz, ii mai si "strangi surubu' '".

Edited by smailmiami

Share this post


Link to post

Nu-ti fa probleme cu GPL-ul. In unele tari se vinde pe GPL din start.

Consuma mult?

Share this post


Link to post

Felicitari pt achizitie.Intradevar frumoasa.Multi km fara probleme.

  • Eu nu i-as pune gas,acum fiecare cum crede.

Share this post


Link to post

Bravo, felicitari! Frumoasa masina. 

 

La gpl nu ma pricep, dar la geamuri din cate am auzit majoritatea m-au sfatuit si pe mine mai degraba folii autorizate decat ionizare, prezinta mai multe avantaje ;) .

 

Sa o stapanesti sanatos si ea sa-ti dea senzatii mult timp de acum incolo in deplina siguranta!

Share this post


Link to post

Felicitări @Gabi! Foarte faină alegere, frumoasă foc negresa :X Să te bucuri de ea fără probleme.

Sfatul meu e să pui folie pe geamuri şi să nu alegi ionizarea :)

PS Nu cred ca ar fi o idee buna pentru un motor V6 benzina sa ii pui gaz :( .

V6, L6, AT, MT... GPL :->

Inca ceva...motorul o sa aiba de suferit de la gaz...iar daca ai de gand sa pastrezi masina cativa ani\cateva zeci\sute de mii de km o sa te mai coste sa refaci motorul probabil[alti bani...alta distractie]. Cred ca ar fi pacat sa ii pui gpl...

Cred că dacă i-aţi plăti omului benzina, nu s-ar înghesui să pună gpl. Oricum astea cu "idee rea" şi "motorul suferă de la gpl" probabil sunt auzite de la 2 vecini...

Share this post


Link to post

s-o stapanesti sanatos!

motorul este adevarat...cred ca toarce ca o pisica! pana la urma este v6 sau in linie?

Share this post


Link to post

Frumoasa masina, sa o stapanesti sanatos. Eu nu as pune gaz pe masina asta. :)

Share this post


Link to post

@gabigl - tare masina! Sa-ti mearga fara problema pana te plictisesti de ea ! :)

 

Baga-i si GPL, ca doar nu are aur in motor, mai ales ca acest domeniu iti este foarte cunoscut.

Share this post


Link to post

Multumesc mult si ma bucur ca va place masina si eu sunt foarte incantat de ea .

Sa va raspund la cateva intrebari , consumul este de aprox. 15 % oras dar pe c.b. indica un maxim de 12 % , motorul este de 6 linie 143 cai , iar butonul acela de langa aerator este TCS-ul .

Cred ca ii voi pune folie de frica sa nu-mi strice fetele de usi la demontare , cat despre gpl nu vreau sa fac un oftopic pentru ca stiti cu ce ma ocup , o sa-i fac poze dupa ce o prepar .

Share this post


Link to post

Te ocupi cu pusul de GPL? :D

Au aparut si alte instalatii cu injectie directa de gaz lichid sau tot numai vialle fac asta? Ca p-aici doar de vialle se stie in materie de injectie de gaz directa de gaz lichid... secventiale sunt multe, inclusiv cele de la noi.

Share this post


Link to post

Da .

Nu cu injectie lichida nu sunt prin romanica , motivul cred ca este simplu Pretul mare de import .

Share this post


Link to post

Din ce stiu eu n-are nimic daca ii pui GPL... eventual la 1 saptamana rulata pe GPL mergi si tu 1 zi doar pe benzina :P solutie de compromis.

Ce-are... am vazut range rover 2008 pe gpl

Share this post


Link to post
n-are nimic daca ii pui GPL...

Ce-are... am vazut range rover 2008 pe gpl

 

...sau Porsche Cayenne :P

Share this post


Link to post

Sai iti iei "porche" si sa-ti pui GPL mi se pare oribil , sau imi iau lamboghini si vreau consum mai mic ...PENIBIL

 

Imi place mult Epica , s`o stapanesti si cati mai multi kilometri !!

Share this post


Link to post

Cayenne nu vazusem pana acu pe GPL, dar crede-ma ca nu ma mira deloc :) ))

Cum zice puya: "unii conduc masini mai scumpe decat casa unde stau, cheltuie in club si banii pe care nu-i au"... deci la noi GPL devine posibil si pe Corvette Z06 :) )))))

Pe Epica o sa mearga de minune, mai ales ca GabiGPL stie exact cu ce se mananca o astfel de modificare.

Share this post


Link to post

Din pacate in Romania oamenii sunt oarecum speriati si nu cunosc fenomenul gpl in adevaratul sens si asta se datoreaza faptului ca toti suntem priceputi si putem improviza orice , in alta ordine de idei economia in momentul de fata este foarte mare adica peste 50 % cu conditia sa montezi instalatia potrivita (secventiala de preferat ).

 

Am vazut la Epica ca are senzor de lumini pe bord dar nu functioneaza , exista oare vreo setare ceva sau este defect ?

Share this post


Link to post

Mai am o intrebare, pentru cineva care se pricepe... se pune GPL pe motoare cu injectie directa si eventual supraalimentate (JTS, FSI, TFSI)? Am vazut pe kompressor, pe saab turbo, insa pe FSI sau TFSI inca n-am vazut. Se comercializeaza pe undeva?

Share this post


Link to post

E super Epica! Felicitari!

O ai de noua sau ai luat-o SH? Cat a fost?

Banuiesc ca ai cutia cu 5 trepte, din cate imi amintesc cea cu 6 trepte a fost introdusa abia spre sfarsitul lui 2008. Apropo, unde naiba e joja de ulei a cutiei, ca nu o vad pe nicaieri in poza compartimentului motor.

 

P.S. Martorul din dreapta daca nu ma insel indica (si) dezactivarea airbagurilor pasager.

Share this post


Link to post

Am luat-o sh . Si a costat 10500 cu tva , an fab. 2007.

Da cutia e cea cu 5 trepte si nu cred ca are joja de ulei la cutie ca m-am uitat peste tot.

Share this post


Link to post

Poze cu folia montata ieri si gpl-ul .

post-10653-1245580595_thumb.jpg

post-10653-1245580628_thumb.jpg

post-10653-1245580668_thumb.jpg

post-10653-1245580704_thumb.jpg

post-10653-1245580742_thumb.jpg

post-10653-1245580849_thumb.jpg

post-10653-1245580911_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Ma lasi sa fac un drive test? :D Misto rau masinuta. Ce folie ai pus pe fata?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...