Jump to content
Sign in to follow this  
VAXXi

Ce Busonul Meu ?

Recommended Posts

Acum imi dau seama de ce s-a scumpit benzina in halul asta: de la o vreme incoace au inceput astia sa bage in benzina apa minerala in loc de apa chioara. Spuma si declansarea pompei sunt doar efectele secundare :D

Share this post


Link to post

M-am dus sa alimentez si eu azi, ce busonu' meu! Lampa abia se aprinsese. Am bagat caputzu la gaurica, am tras motzu si am luat mana, cu ochii cat cepele sa vad daca sare. N-a sarit domne'! In schimb a sarit un angajat de la Petrom sa ma ajute, dar l-am rugat sa nu se atinga de pompa, ca fac un experiment :D

Au intrat 38 l (rezervorul are 45) in aproape 2 min, fara oprire.

Concluzia e ca am gaurica buna sau a fost motzul corespunzator? :-?

Share this post


Link to post

Si motzul si gaurica sunt bune :)

La fel pateam si eu cand bagam benzina . Incercati sa lasa-ti pistolul mai in afara astfel incat sa ramana un spatiu intre motzul pompei si gaura rezervorului si va merge.

Edited by George2005

Share this post


Link to post

Cielito meu drag nu accepta niciodata pozitia "high" de care spunea AB, ci doar pe cea " intermediate" a pistolului. Iar asta se intampla din totdeauna. DAR :

Culmea este ca intr-adevar, acum 3 zile, cand i-am bagat bauturica in rezervor, A SARIT si de pe cea intermediara. Am stat vreo 5 minute sa bag 40 de litri.

E clar, ceva se intampla, tovarasi. Si cu motzul, si cu fofoloanca.

Share this post


Link to post

Gata, m-am prins ! De-abia acum a ajuns la pompe benzina EURO5, pina acum am consumat rezervele de EURO4 =))

Share this post


Link to post

Daca tot face spuma in rezervor, benzina asta Euro 5 o scoate si balonase pe teava de esapament? :-?

Share this post


Link to post

Ah, uitasem: puneti de la MOL! :D

Share this post


Link to post
La fel pateam si eu cand bagam benzina

Şi-acum ce bagi, motorină?

Share this post


Link to post

Azi am alimentat la mol fara probleme. Benzen de 95, au intrat regulamentar 32 litri pana la primul clant, dupa care inca un litru pana la suma rotunda :D .

Cred ca voua vi se intampla chestii paranormale :P .

Share this post


Link to post

Si apa minerala face spuma ,nu? Nu este asta explicatia! Iar de ciubuc ,a cerut cineva? Dar daca te duci cu o masina de 20-30-40 jdemii de euro la alimentat se considera ca poti sa te lipsesti de 2lei sa bea si amaratul ala o cafea.

On topic, pompele de alimentat au presiune mare sa nu stai 10 ore la alimentat si de aceea se produce fenomenul.Uite eu la Toyota alimentez motorina care intr-adevar face spuma si nu patesc fenomenul asta. Daca nu curatati furtunul de aerisire ,atunci tineti pistolul altfel bagat in rezervor,sa dati drumul la aer ,si nu o sa mai aveti probleme.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...