Jump to content
Sign in to follow this  
tzuku

Achizitionarea Masina

Recommended Posts

Salex, eu parcurg destul de des drumul de la Bucuresti la Piatra Neamt pe E85 cu Tico, care este tot o masina mica si iti spun sincer ca nu am ajuns niciodata cu pantalonii uzi la destinatie. Cat despre faptul ca ai fost ingrozit ca pasager intr-un Matiz, am mai intalnit comportamentul asta...la femei.

Share this post


Link to post

Bre, la UNELE femei :D . Ca lu' nevasta-mea nu i-o fo frica sa mearga cu matizul (ca pasager, ca o singura data s-a urcat la volan si era sa ii remodeleze lui nasa-meu gardul de la vila). A condus si taica-meu, care are peste suta de kile, matizul si nu a venit ud acasa. Hai sa nu exageram. De TATA Nano ce o sa se mai zica?

Share this post


Link to post

Baieti , colegi , domnilor !!! VA ROG la rindu-mi sa nu exagerati, fiecare cu pasarica si parerea lui, OK ? Am ratat momentul in care s-a abrogat dreptul de a avea o parere personala pe acest forum ! Rog a mi se indica. In tot ceea ce am scris am transmis cit se poate de clar (cred eu) ca e vorba e persoana mea, nu am ridicat aprecierile la rang de ceva incontestabil.

 

Colega, hai sa nu exageram, te rog eu mult.

Lucian, nu a fost intentia mea sa exagerez, asa am simtit, asta am relatat. Pe de alta parte, eu ma stiu cum conduc, mi-e teama ca as reusi sa rastorn un Matiz. Pina la urma suport niste cheltuieli suplimentare pentru a avea o masina buna la toate. Probabil ca m-as adapta daca as conduce o masina mica, numai in oras

 

...inteleg ca nu ai condus de fapt ... Dar eu zic sa mergi sa vezi daca e chiar asa act kamikaze, tu si de arcuri scurte spuneai multe fara sa le incerci :) ...

E perfect adevarat, nu am condus. E posibil ca, in postura de sofer, sa simt altfel masina. La faza cu arcurile scurte, m-ai pierdut, nu stiu la ce te referi.

 

Salex, eu parcurg destul de des drumul de la Bucuresti la Piatra Neamt pe E85 cu Tico, care este tot o masina mica si iti spun sincer ca nu am ajuns niciodata cu pantalonii uzi la destinatie. Cat despre faptul ca ai fost ingrozit ca pasager intr-un Matiz, am mai intalnit comportamentul asta...la femei.

Prietene, esti departe de a putea califica comportamentul meu la volan. La fel si eu pe al tau sau pe al altora. Fac des Bucuresti-Sibiu pe Valea Oltului sau pe DN1. Iti spune ceva chestia asta despre mine ? Abtine-te sa faci aprecieri vis-a-vis de ce nu cunosti.

Share this post


Link to post

am fost azi in Timisoara la targurl de masini, deci :

cileo :

 

1- varza, rugina, obosita, urata, alba din 2004 = 1700 euro ( cica 125 mii de km !!!!!! , evident ca vreo 400mii dat inapoi )

2- alba, hatchbach, din 1998 , arata bine + 2400 euro ( 210 mii de km )

3 : rosu, 2002, acceptabil la prima vedere, destul de curata = 2800 euro ( 321mii de km !! )

 

espero : una ingura, parea destul de obosita, uzata : 1800 euro, motor de 1,8 benzina + gpl

 

matiz:

 

1- bej metal, 2004, standard + clima, mici zgarieturi, pretul curios de mic : 1600 euro, 105mii de km

2 - albastru, curat, arata f bine, 2002, a/c, servo, ..2250 km, 2200 euro

3- alb, dotare standard, 65mii de km, arata acceptabil, 2005..2200 euro

4 - verde deschis, clima, servo, aibag, stergator pe lunata, jante aliaj, cred ca SE POWER. Arata f bine, curata, un singur proprietar. Putin tremura motorul, si am stabilit cu vanzatorul sa mergem la un test la un service. Era de acord. Maine dupa masa mergem impreuna la service-ul ales de mine. Cerea 2800 euro, am negociat la 2600, fabricat in 2004. Are 73mii la bord.

 

Mai era niste Nexia neinmatriculate, Cielouri dubioase, si vreo 2 tico-uri. In rest masini p;este 5000 de euro, sau cazaturiile nemtesc, de 15-20 de ani, cu 120 de km la bord, cumparata din germania de la un singur proprietar, si ala evident o baba senila sau un medica acre mergea sa faca numai cumparaturile cu ea.

Share this post


Link to post

Senilă rău baba, de s-a dat cu maşina peste 100.000 km. Cred că uita destinaţia pe drum şi aşa a ajuns la km. ăştia...

Cât despre doctor... trebuie să-şi fi făcut cumpărăturile prin Elveţia pe undeva...

 

Matizul nr. 4 sună... promiţător. Baftă mâine!

Share this post


Link to post

As alege oricand un Cielo. Masina este confortabila si daca ai grija de ea (revizii, piese de origine schimbate la timp) te duce mult si destul de sigur.

Am ales Ceilo made in korea acum 2 ani (luat de la cineva din familie) si masina este excelenta, desi in luna mai face 14 ani!!!!

 

Am mers in matiz, are spatiu mare in fata, dar uitandu-ma in acesta iarna la tv si vazand 2 accidente de matiz nu as lua niciodata.

Cred ca este o masina strict de oras, motor mic, pt performantele ei consum considerabil. Vad in mos constatnt pe DN1 pustani care rup matizele in 2, viteza de parca ar merge cu ceva f sigur. Desi au airbag-uri(unele), arata destul de firav. Parca are motor de tico? Merge de rupe pt ca este usoara, dar la fel de usor "zbori" de pe sosea la un impact.

 

Am o intrebare pt tine @tzuku: Daca vei avea un copil vei avea curajul sa mergi cu Matiz? Ma gandesc ca il iei pt cativa ani, iar siguranta conteaza...

Banii sunt la tine, cantareste, gandeste si actioneaza ca atare! :)

 

Succes!

Share this post


Link to post
La alea e riscul mare sa fi fost masini de firma, cu kilometri multi.

Sa mai generalizat pe tema asta, daca e masina de firma, vede in acte, la exploatarea masinii, etc, cred ca nu da banii pe ea cu ochii inchisi. A mea este alba, luata de la firma si...cam atat.

Share this post


Link to post

Cred ca facem risipa de energie inutil, noi astia cu pasarica pentru Cielo sau masini mari...Omul era chitit la Matiz din prima, mi-e clar, aici doar si-a eliminat din eventualele indoieli.

Apropo, de ce nu te-ai gandit la o motocicleta, pe bune acum? Consuma mai putin decat un Tico, iar daca pui ceva caroserie in jurul ei, obtii cea mai rentabila "masina".

 

Sa nu se supere posesorii de masini mici, dar chiar si ei trebuie sa fie de acord ca aceste masini nu prea sunt potrivite mersului pe distante mari, acolo unde siguranta e mai presus de toate.

Am mers de zeci de ori pe distante lungi cu un Tico intretinut foarte bine ( din punctul asta de vedere era ca Cielo meu) . Nimic de zis, sprintena, jucausa...dar topaiam pe sosea mai ceva ca Bugs Bunny urmarit de eusamite Sam. Deseori ma trezeam in depasiri in situatii ciudate - asfalt valuri, pietris, etc- simteam ca sunt intr-o masinuta teleghidata ..oi fi eu un tip masiv, dar topaiam pe scaun de parca aveam arcuri la fund.

Fun to drive, dar nu as fi mers la asemenea drumuri lungi in calitate de pasager niciodata, mi-e prea scumpa pielea ca s-o las in mana oricui intr-o masinuta atat de mica.

Edited by Englishman

Share this post


Link to post
As alege oricand un Cielo. Masina este confortabila si daca ai grija de ea (revizii, piese de origine schimbate la timp) te duce mult si destul de sigur.

Am ales Ceilo made in korea acum 2 ani (luat de la cineva din familie) si masina este excelenta, desi in luna mai face 14 ani!!!!

 

Am mers in matiz, are spatiu mare in fata, dar uitandu-ma in acesta iarna la tv si vazand 2 accidente de matiz nu as lua niciodata.

Cred ca este o masina strict de oras, motor mic, pt performantele ei consum considerabil. Vad in mos constatnt pe DN1 pustani care rup matizele in 2, viteza de parca ar merge cu ceva f sigur. Desi au airbag-uri(unele), arata destul de firav. Parca are motor de tico? Merge de rupe pt ca este usoara, dar la fel de usor "zbori" de pe sosea la un impact.

 

Am o intrebare pt tine @tzuku: Daca vei avea un copil vei avea curajul sa mergi cu Matiz? Ma gandesc ca il iei pt cativa ani, iar siguranta conteaza...

Banii sunt la tine, cantareste, gandeste si actioneaza ca atare! :)

 

Succes!

 

 

Cu copilul mai astept, mai este timp. Habar nu am cum se comporta un matiz, de aia am postat aici.

Share this post


Link to post

Englishman nu fi ironic...Unii au impresia ca Matizul consuma foarte putin...dar DIN PUNCTUL MEU DE VEDERE consuma destul de mult.Recte la 110-120 ia 6...la aceeasi viteza un Cielo ia tot 6 sau 6,5...

Dar nu e de neglijat faptul ca intr-o depasire ai nevoie de putere...Matizul...e bun pentru oras , pentru distante mici...pentru o persoana...adolescent , singur ... etc.

Dar nu pentru o familie...

Si...omul deja se vedea cu Matiz...

 

VREI CONSUM MIC...IA SMART DIESEL...

Share this post


Link to post
Cred ca facem risipa de energie inutil, noi astia cu pasarica pentru Cielo sau masini mari...Omul era chitit la Matiz din prima, mi-e clar, aici doar si-a eliminat din eventualele indoieli.

Apropo, de ce nu te-ai gandit la o motocicleta, pe bune acum? Consuma mai putin decat un Tico, iar daca pui ceva caroserie in jurul ei, obtii cea mai rentabila "masina".

 

 

Vb din propria experienta sau ai chef sa ma iei al misto ? Sau te am deranjat cu " consumul de 2 litri in plus ". Daca ari calcula toate lumea asa fel consumul, ari fi cu 10 % minim mai putine poluare, si ai stii exact cat bagi anual in benzina.

Share this post


Link to post

Daca tii atat de mult la natura si crezi ca 2 litri de benzina in minus duc la o poluare mai mica...Gandeste-te ca 0 litri benzina , nu polueaza deloc...

 

Orienteaza-te catre un hibrid!

Toyota prius!

Share this post


Link to post

apropo, si inca ceva : inca nu am decis ce sa fie Cielo sau Matiz, sau e posibil si un Opel astra din 2000, Maine ma vad cu tipul cu matizul, daca nu o sa-mi placa renunti la ea. Am timp, nu ma grabesc. Azi am vazut un Opel astra din 2000 , la 3800 euro . Poate reduc la 3400, si atunci clar ca opelul ramane. Deci, inca nu am decis ce masina o sa-mi iau. De aia am vrut sa cer parerile, dar vad ca cam unii exagereaza si ma ia la misto. Asta se reflecta cultura !!!

 

 

 

 

Apropo: rog pe un moderator sa se inchide topicul, informatii o sa caut altundeva. Evolutia topicului a devenit NO SENS. Multumesc frumos pt cei care ma ajutat sa decid. Raman dator.

Share this post


Link to post
...Unii au impresia ca Matizul consuma foarte putin...dar DIN PUNCTUL MEU DE VEDERE consuma destul de mult.Recte la 110-120 ia 6...la aceeasi viteza un Cielo ia tot 6 sau 6,5...

E pe dos, doar unii pot sa creada ca un motor de 0,8L consuma cat unul de 1,4-1,5L !!! Cand ai astfel de convingeri, e bine sa le expui la Caterinca sau la Bancuri.

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...