Jump to content
Sign in to follow this  
fry

Mutare Volan De Pe Dreapta Pe Stanga

Recommended Posts

Il stiu pe unu din Pitesti care si-a luat Mondeo Ghia 2005 si cu tot cu inmatriculare l-a costat 5500 EUR. Drq... si e Ghia. Nu pare omul deloc deranjat de situatia cu volanu in partea ailalta.ga

Parerea mea e ca respectivul e un taran obosit care si-a zis el ca de ce sa dea ca fraieru' bani pe un Logan, cand poate sa-l vada lumea la volan de Mondeo si sa zica "iote ce s-a ajuns si asta".

In Romania fac suficienti kilometri cu gatul sucit spre stanga cautand sa depasesc toti tartanii care merg cu 80, incat sa-mi fie clar ca o masina cu volanul pe dreapta ar ffi sinucidere curata.

Daca n-am bani de o anumita masina, ma orientez spre alta mai ieftina, sa-mi iau una cu volanul pe dreapta nici nu-mi trasneste prin cap. Spre deosebire de gorobetii care merg cu centura data pe dupa scaun si care se lauda cu masina lor cu 5 stele la euroNcap, eu pun mai mult accent pe siguranta activa a masinii.

 

Intrebarea a fost: se merita o operatiune de schimbare volan dreapta -> stanga? Raspunsul vostru pana acum e NU, dar nimeni nu stie exact cat costa si unde se face. Iar din putinele info gasite de mine pe net, inteleg ca pretul cu tot cu piese nu sare de 2000. Problema e ca exista o mare cantitate de bataie de cap si probabil alte mici cheltuieli pe ici pe colo.

Nimeni nu stie pentru ca nu intereseaza pe nimeni manevra asta, la fel cum nu ma intereseaza pe mine cat costa o vila pe Coasta de Azur.

 

Bataia de cap, cheltuielile, piesele, da stress-ul in a conduce asa ceva, ala nu se masoara in nimica?

 

Am condus o masina cu volanul pe dreapta si singurul meu gand a fost cum sa cobor cat mai repede. Nu mai zic ca nu nimeream vitezele cu stanga si ca totul era pe dos.

Share this post


Link to post
@salex: Da, cam toata lumea a spus ca nu se merita, dar ca si pe alte forumuri, nimeni nu stie cat costa sau unde se face. Deci nu spune ca s-a raspuns la cost, ca nu s-a raspuns. Si asta era o curiozitate mare, daca nu cea mai mare. Daca afla cineva concret, pls share.

Tu zici ca dupa tine ar fi pe undeva pe la 2k euro modificarea, desi toata lumea, inclusiv eu, spune ca ar costa mai mult ... Pai daca transformarea costa 2k, fiind vorba de o masina sh, cati bani poti scutesti ? Ca nu cred ca iti iei masina de 10-15k ca sa bagi polizoru in ea ! Daca peste astia 2k mai pui 1k si iti iei masina direct cu volan pe stanga, ti se pare ca mai merita ? Iar masina cu volan pe dreapta in romania mi se pare una din culmile manelismului ! Adica preferi sa iti iei o masina mai "tare" cu volan pe dreapta decat sa iei una mai "cuminte" cu volan pe stanga. Asta apropo de taranii din Craiova care conduceau Leganza obosite cu volan pe dreapta ... luate cu 2-3 sute de lire din din Anglia. Mde, aveau piele si motor de 2k ... Ma amuzam teribil cu frate-meu cand ii vedeam ...

Share this post


Link to post

Şi încă sunt prezenţi în minunatul trafic :grumpy: , ce contează că le curg tablele după ei, important e că au volan pe dreapta, piele şi... manele!

Share this post


Link to post

Unii nu inteleg ca piata auto din UK este una aparte, este normal sa fie preturile mici din moment ce taxele anuale la o masina veche ajung sa coste cat masina, ei incearca cu disperare se scape de harburi dar sunt limitati de un singur lucru, volanul pe dreapta. Deci ei pot vinde numai in UK sau vechile colonii...+Japonia .

 

@Tolin mi-au spus 3 vecini ca trebuie mutate si supapele ca sa fie conversia corecta si pt a trece RARul evident =))

Share this post


Link to post

Sau adaptezi un volan da in partea cealata ca la masinile de scoala din tarile calde si cu pedale si gata :) ) :) ) :) )

 

Inca o solutie :)

post-8022-127204321907_thumb.jpg

Edited by vladawd

Share this post


Link to post

Poate gresesc: din barbat te faci femeie si invers...

P.S. nu sunt misogin nici pe departe!

Edited by mihai72ro

Share this post


Link to post

tati de ce vb fara sa fiti informati!!!in primul rand depinde de masina...la lugoj am schimbat volanul la un rover 75 mg zt 120 cu 1000 euro piese+manopera...si este totul ok...se schimba bordul, cablurile electrice,farurile depinde de masini la unele merg reglate,sistem stergatoare, fete usi, caseta directie, pedalier...si in loc de ac am pus clima...

Share this post


Link to post

Banui ca al naibi se merita o astfel de modificare.

Share this post


Link to post

Cu 1000 de euro faci boboc orice Logan. La ce sa ma complic sa-mi aduc o rabla de Rover de la mama naibii si sa mai si ingrop apoi alti bani in ea?

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

Drept cadou sa fie, as refuza-o, masina cu volan pe dreapta.

Share this post


Link to post

Nu-i frumos sa refuzi un cadou, iar calul de dar nu se cauta la dinti. As fi a doua zi in targ cu ea...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...