Jump to content
Sign in to follow this  
closchkutza

Defecte Vopsea(originala)

Recommended Posts

Asta voiam si eu sa spun,si la mine pe prag apareau zeci de punctulete de rugina iar cand am dat cu smirhel un pic mai insistent au disparut si nu ajunsesem la luciu, nici macar la spritchit.

 

Imi pare rau ca n-am putut face niste fotografii in vara cand am curatat pragurile,pasajele rotilor si aripile spate de punctuletele de rugina.Arata exact ca la tine.

 

Eu nu imi mai fac griji,sa nu mi-o manance rugina la praguri si in rest s-a rezolvat cu un curatat zdravan+grund+vopsea si deasupra autocolant.Nici mama pietrelor nu mi-o mai ciupesc.

 

Si nu stiu ce tot mai spuneti de instalatia de vopsit a celor de la Craiova ca e proasta si ca aplica vopseaua nush cum ca la tata la Fusion anu trecut cand i-a sarit o piatra pe capota i-a sarit vopseaua pina la spritchit si au aparut si doua punctulete mici,cam cat varful unui ac deci ...

Edited by Carabusu junior

Share this post


Link to post

mLa al meu matiz 2004 sint vreo 3-4 puncte deastea pe partea dreapta doar.Cred ca de la pietricele..La tine insa 20-30 de puncte pe o latura ..sint al naibii de multe... dar nu trbuie sa-ti faci singe rau ...,incearca sa vorbesti la service si cred ca ar trebui sa rezolve pe garantie.

Edited by gion

Share this post


Link to post

1. Stiu cum arata ciupiturile de pietre, am si din alea cateva, se vede ceva alb si sunt asa de ceva vreme fara sa apara vreo rugina. De asemenea, sunt mai mari in diametru decat ceea ce am pozat.

2. Cum se explica ca o piatra(de fapt vreo 3) sa sara in haion, in mijlocul haionului(cea din poza)? Dar pe partea interioara a pragului, cea acoperita de usa din dreapta? Sau cum pot ciobi lacul/vopseaua fara sa lase alta urma decat 1 punct cat un varf de scobitoare rosiatic, fara sa agate sau sa se simta la deget?

Share this post


Link to post

Bine bre e coapta.

Share this post


Link to post

mai eu zic ca te grabesti aiurea...ce mai buna vopsea e aia a ei originala, nici un service nu ti-o scoate la fata (cu adevarat, ca asa vopseaua poate sa arate bine), ti-o face acum si peste ceva timp te iei cu mainile de cap...felicitari! ti-ai dublat nr de puncte! :) )

 

Sare vopseaua ca-i d'aia ecologica( pe baza de apa si impresii) cat despre tabla, phai e mai buna decat aia de la primele nove, dar nu stiu daca mai buna decat aiai de la logan...oricum nu se perforeaza/scorojeste peste 5 ani(sper! :)

 

Solutia? cum ziceai si tu, si eu m-am atasat de masina asta foarte mult, si cred ca nu o sa mai aibe alt stapan...ca ziceam de solutie:

 

demonatat tot de pe ea, sablat toata caroseria, zincata toata (prin electroliza taticule - ii cea mai tare), grund + antifoneala si ce o mai fi, kit unde trebuie si revopsita. Eu asa vad problema rezolvata bine. Si cu ocazia asta o faci ca noua! Cand o sa trebuiasca sa o revopsesc asa o fac! kit ca o sa ma coste dublu!

 

Eu unu nu am gasit inca partea de zincat. Am vazut la un mester un atelier de zincat si placari cu diverse( iti punea ala si cupru si aur pe o piesa vroiai), numai ca era pt piese mici. L-am trebat daca stie de vreuna mai mare, dar habar nu avea omu. Dar e imposibil sa nu existe, orice fabrica care face profile/ semifabricate de dimensiuni mai mari tre sa aibe si asa ceva...

 

va tin la curent daca mai aflu ceva...

Share this post


Link to post

Rugina din zona inferioara a usilor acolo unde fata de usa este indoita (tabla ) ca si in cazul haionului apare din cauza condensului si a apei in cazul usilor .Pentru a preveni rugina in aceste zone se poate folosi parafina ,se gaseste si sub forma de spray si este speciala pentru protectia la umezeala daca nu se poate folosi si ulei (cine a avut Dacie stie !) .In acea zona tabla nu este protejata de loc !

Share this post


Link to post

La zincarea unei caroserii visez de peste 15 ani, de cind aveam Dacie. Exista bai de zincare unde se poate ascunde o caroserie intreaga (nu pe bucati), insa nu stiu cum putem ajunge la asa ceva. Oricum, solutia asta cred ca ar ajunge la vreo 5000 EUR, ceea ce nu cred ca se justifica vis-a-vis de pretul masinii ! Din pacate, nici o solutie de genul asta nu te protejeaza impotriva pietricelelor ... Ramine caroseria de aluminiu ;)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...