Jump to content
Sign in to follow this  
Guest donraulo

Psiholog' De Serviciu

Recommended Posts

Guest donraulo

multumesc frumos IUZAR :drinkers:

m-am gandit...

sau sa inteleg intrebarea ta ca pe o subtila propunere de a pleca? =)) :thumbl: :tongue:

 

nu este absolut nici o problema , ba dimpotriva , ca se diversifica discutia... insa pt asta trebuie sa se ajunga la un oarecare pct majoritar, astfel incat sa nu existe aceasta situatie de a fi "asaltat".... (pt cei care isi fac griji>>> nu ma victimizez) :banana: , iar in aceste conditii ... este chiar foarte frumos sa pleci de la furnica si sa ajungi la luna...

Share this post


Link to post

Nu m-am băgat până acum, dar nu pot să rezist.

 

Unu la mână, românul nu se duce la psiholog tocmai pentru că îi e ruşine că află lumea. Am lămurit asta, da ?

 

Doi la mână, românul se duce de mult la psiholog. Ştii la cine ? la "vrăjitoare" sau "ghicitoare". Cele mai bune "mame Omizi" au fost de fapt nişte foarte bune psiholoage, chestie care împreună cu nişte manevre teatrale (diverse ritualuri folosind recuzită bizară, gen găini moarte şi ochi de şopârlă), le-au făcut să supravieţuiască (încă foarte bine chiar, dpdv material) şi să lase impresia plebei că necazurile lor (de multe ori, de ordin psihologic) au fost rezolvate de nişte puteri misterioase, când de fapt ei înşişi îşi rezolvau problemele.

 

Trei la mână, te rog să-ţi scrii mai legat mesajele, deoarece asta nu e chat, e forum. Legat înseamnă să ai propoziţii încep cu majusculă, au subiect şi predicat, şi nu se termină cu cele 3 puncte de suspensie.

Share this post


Link to post
iar vis a vis de celalalt aspect...datorita fiintei umane,, te asigur ca intotdeauna mai ai ceva de imbunatatit...absolut intotdeauna...iar daca nu constientizezi asta... aici este o alta "problema" cum spui tu...

 

Concluzia: Un pshiholog oricit de bun e are nevoei de alt psiholog ca sa se perfectioneze. Sau psihologilor nu li se aplica regula de mai sus, ei sunt niste supraoameni?

Share this post


Link to post
Guest donraulo

:osanale: se pare ca "se ingroasa gluma" din moment ce nu a mai rezistat nici "gazduitorul"

 

in privinta redactarii mesajelor, am inteles sa traitzi... voi incerca sa ma conformez (vor fi mai compacte, nu vor mai avea 3 pct la sfarsit vor avea caractere mari la inceput, insa va fi mai dificil cu predicatele)

 

:osanale:

 

 

SHENCK... sunt si ei oameni ca toti oamenii, au si ei nevoie de un alt psiholog si chiar merg la un "SUPERWISER", pt ca la ei intervine si expunere dar si o incarcare , lucruri care vin din partea celor carora le acorda consultanta.

Share this post


Link to post

Hai sa-l facem sa-si schimbe semnatura la fiecare post.

 

Cu respect,

Signatures Shrink the 2nd

Share this post


Link to post
2. As vrea si eu sa stiu in ce fel imi poate un psiholog mari productivitatea muncii daca eu sunt multumit de ceea ce fac, iar locul meu de munca mi se pliaza ca o manusa (sau ca un prezervativ  :tongue: )... ai declarat chestia asta si mi-ar face placere sa aflu mai multe detalii...

+

SHENCK... sunt si ei oameni ca toti oamenii, au si ei nevoie de un alt psiholog si chiar merg la un "SUPERWISER", pt ca la ei intervine si expunere dar si o incarcare , lucruri care vin din partea celor carora le acorda consultanta.

 

Sa luam un caz ipotetic. TE simti Ok , te duci la psiholog ca sa-ti cresti productiviateta muncii , dai de unu care e "nedescarcat", ti-o faci cu mina ta si se cheama lucru manual. :wallbanger:

 

Repet: PSHIHOLOGUL E UTIL CIND SI UNDE TREBUEI, NU INCERCA SA MA CONVINGI CA UN PSIHOLOG ESTE UTIL LA UN OM FARA PROBLEME.

 

N-ai comentat deloc : "Oamenii crediniciosi apeleaza la biserica cind au nevoia asta de care spui."

Share this post


Link to post

ma bag si eu, ca musca in lapte:

 

@shenck: nu exista om fara probleme. toata chestia e cat de mari sunt ele si cat de mult ii afecteaza viata si pe cei din jur. pot sa-l afecteze si fara sa-si dea seama.

 

eu unu ma gandeam ca altceva face un psiholog ... teste de personalitate etc. dar ceea ce vorbiti voi aici suna mai mult a psihanalist

Share this post


Link to post

Uneori nu esti in stare sa iti dai seama ca ai probleme. Trebuie sa apelezi la psiholog ca sa afli daca ai. Daca dai de unul care este 'uscaciune' le gaseste si le si rezolva/ajuta sa le rezolvi => another fucked up person

Share this post


Link to post

@all: nu uitati ca negarea e prima faza a unei probleme... :D ... vindecarea sau "repararea" incepe atunci cand convingi pacientul ca are o problema, cand el recunoaste existenta ei :) >-

 

 

Salut! Sunt iuzar si sunt obsedat dupa $#@$!$^!$... remember?????? :-?

Share this post


Link to post
Guest donraulo

TICOLINo >>>> nu te-ai bagat deloc ca musca in lapte, ci ai afirmat un lucru corect si la obiect.

Insa spunea undeva ca aria psihologiei este larga, in concluzie psihologul nu se ocupa numai cu aplicarea de teste

 

SHENCK... spuneam la un moment dat ca eu nu incerc sa conving pe nimeni...cel mult incerc sa "deschid ochii".... fara suparare pt expresie...atat si nimic mai mult

 

ceea ce spun eu aici nu implica faptul ca TOTI trebuie sa mergem la cate un psiholog, ci in anumite momente ale vietii nu ar fi rau sa il vizitam

CAND< CUM< UNDE< DE CE... hotaraste fiecare ... eu spuneam doar ca trebuie luata in vedere si nu trebuie inlaturata aceasta oportunitate

 

vis a vis de biserica... biserica isi are rolul ei... nu uita insa de cand exista biserica si de cand exista psihologia, nu trece cu vederea faptul ca daca te duci la popa asa cum spui tu, nimeni nu va zice ca esti nebun insa daca spui ca ai fost la psiholog, (CF. folclorului) esti catalogat ca nebun

 

 

@all: nu uitati ca negarea e prima faza a unei probleme...  :D ... vindecarea sau "repararea" incepe atunci cand convingi pacientul ca are o problema, cand el recunoaste existenta ei  :) >-

Salut! Sunt iuzar si sunt obsedat dupa $#@$!$^!$... remember??????  :-?

 

 

permite-mi sa te corectez / completez... incepe atunci cand TU (cel in cauza) itzi dai seama (constientizezi) ca ai o anumita problema

Share this post


Link to post

lasi omul in pace sau incerci sa il convingi ca o are? gonesti clientul sau il convingi ca are nevoie de serviciile tale? esti inreal sau real?

 

ptiu... ce dilema pentru un popor (aproape) muritor de foame.

Share this post


Link to post

@satori: fericirea nu tine de lucrurile materiale. poti fi fericit si muritor de foame, cum exista oameni bogati si nefericiti.

 

in esenta, ce face psihologul poate face si un prieten, un preot sau o mama omida. dar in principiu prietenul si mama omida iti vor spune ce vrei sa auzi si ce nu te supara, iar un preot ce zice biblia.

Edited by ticolino

Share this post


Link to post

uhhh... ce idealisti sunt psihologii astia...

 

PS: cred ca nu ai prins ideea.

Share this post


Link to post
permite-mi sa te corectez / completez... incepe atunci cand TU (cel in cauza) itzi dai seama (constientizezi) ca ai o anumita problema

Omule, sunt constient de slabiciunile mele, sunt constient ce imi lipseste si ce am in plus fata de altii. Cu ce ma ajuta daca urlu in public...

 

MA NUMESC IUZAR SI AM PREA MULTA INCREDERE IN MINE...DA! AM O PROBLEMA... :D ... ast vrei sa auzi, spaniardule... m-au spalat prea mult apele marii ca sa ma murdaresc :D ...dar am s-o fac, la nevoie...

Share this post


Link to post

eu unu nu am prins-o. oricum, cum am si zis, m-am bagat ca musca-n lapte, fara o documentatie prealabila.

Share this post


Link to post
permite-mi sa te corectez / completez... incepe atunci cand TU (cel in cauza) itzi dai seama (constientizezi) ca ai o anumita problema

Daca cineva a hotarat sa mearga sa viziteze un doftor psihopat d'asta, fiti convinsi ca are incredere in ce spune/sugereaza/inoculeaza acesta.

In principiu, este recunoscuta pe scara larga teoria ca un medic specializat in ceva, are toate sansele sa fie afectat tocmai de specialitatea pe care o practica. Chiar daca nu este ceva contagios. Placebo? Destul de probabil!

Si, continuand ideea de mai sus, daca ajungeti pe mainile (a se citii mintea) unui shrink afectat tocmai de specialitatea lui... va doresc noapte buna, copii!

Share this post


Link to post

iuzar, astea sunt problemele pe care crezi ca le ai

 

si eu am niste (mici, zic eu) nevroze de care stiu, si cred ca le tin sub control.

 

dar nu uita ca de fapt subconstientul este cel ce ghideaza un om, nu constientul. tu crezi ca detii controlul, dar e doar o impresie. exista un "creer" in umbra ca ne dirijeaza. NOTA: daca am zis niste prostii, va rog sa ma scuzati. dar ideea cam asta e, si pot sa argumentez.

 

PS. eu nu sustin neaparat ideea de mers la psiholog, uneori poate sa-ti faca mai mult rau sa te cunosti prea bine (sa iti amintesti ca te-a abuzat un unchi cand erai copil, ca ti-ai omorat un frate, sau sa afli ca de fapt esti homosexual - exagerez, bineinteles). uneori, adevarul doare si e bine sa ramana necunoscut.

Edited by ticolino

Share this post


Link to post
Guest donraulo

...insa el te poate ajuta sa INTELEGI anumite lucruri pe care nu le intelegi, te poate ajuta SA VEZI ceea ce nu vezi, te poate ajuta sa ITZI DAI SEAMA de unde si de ce simtzi ceea ce simtzi... si te poate ajuta sa TRECI peste, te poate ajuta sa itzi fie mai bine intr-un cuvant.

Share this post


Link to post

...ce bine va intelegeti voi doi :banana: ... Ticolino, credintele mele imi conduc viata...iar atit timp cat viata mea e ok, dp meu dv... ma simt bine...iar nevrozele mi le tin sub control :>

Share this post


Link to post
...insa el te poate ajuta sa INTELEGI anumite lucruri pe care nu le intelegi, te poate ajuta SA VEZI ceea ce nu vezi, te poate ajuta sa ITZI DAI SEAMA de unde si de ce simtzi ceea ce simtzi... si te poate ajuta sa TRECI peste, te poate ajuta sa itzi fie mai bine intr-un cuvant.

Asta suna deja a sfat!

Atentie! Tot mai multi oameni se intreapta spre metode naturiste de a-si rezolva problemele, pentru ca medicina alopata nu este in stare sa rezolve totul.

Corespondentul "naturist" in cazul tratarii de ţăcăneală este, asa cum spunea Shenck, biserica. Prin credinta, post (post in sensul de dieta, nu postat aiurea pe forum), rugaciune, pacientul se poate vindeca cu succes.

Considera ca organismul uman este o masinarie foarte complexa la care nu avem manualul de utilizare. Cand si cand, din greseala sau intentionat, actionam niste comenzi care produc diverse reactii. Unele benefice, altele dimpotriva.

De exemplu apesi un buton gresit si iei ban (ban pe IP, nu bani din profesarea unor meserii ca "aberatia de psihologie").

Share this post


Link to post
Guest donraulo

unde vezi mai tu SFAT in ceea ce ai citat? unde este SFATUL?

 

aberatia de psihologie spui tu... ma rog... fiecare are dreptul sa aiba o parere,

pacat insa ca orizontul de deschidere spre cunoastere spre "alternativa" ca tot vorbeai de alternative ... numai ca la mine este folosit in alt context... < este ingradit

Share this post


Link to post

Ai o elasticitate destul de mare in a intelege ceva.

Ce poate ca pentru tine nu a fost un sfat, suna evident ca un indemn.

Adica ... nu conteaza: sanatos sau dus cu pluta, alinierea la coada la shrink, ca tot gaseste el ceva de surubarit in cap!

Reciteste :tongue:

Share this post


Link to post
Guest donraulo
Ai o elasticitate destul de mare in a intelege ceva.

Ce poate ca pentru tine nu a fost un sfat, suna evident ca un indemn.

Adica ... nu conteaza: sanatos sau dus cu pluta, alinierea la coada la shrink, ca tot gaseste el ceva de surubarit in cap!

Reciteste  :tongue:

 

 

 

in cadrul acestui subiect am postat de cateva ori INTENTIILE mele... asa ca daca doresti sa te clarifici, te rog sa le citesti

si vei vedea ca nu a fost sfat...

si inca ceva nu am afirmat niciodata ca ai sau nu probleme sa itzi iei nr de ordine la shrink

Share this post


Link to post

Mie imi este cat se poate de clar.

Amandoi neuronii mei sunt de aceeasi parere.

Restul de neuroni s-au impuscat dupa ce au incercat sa citeasca o gramada de text fara continut (stiu, iar te-am complimentat).

Ehhh... au mai ramas astia doi care n-au nici o treaba cu logica.

Deci, te urmaresc cu interes in continuare.

Stai linistit, ca nu-s de la fisc :thumbl:

Share this post


Link to post
Guest donraulo

ma "acuzi" de text fara continut... datorita "elasticitatii" de care vorbeai... cred ca acuzatia vine din faptul ca EU nu am venit cu argumente solide, distrugatoare, revolutionare pt a VA convinge de faptul ca nu e nimic gresit in a apela la un psiholog... pana aici asa este ... insa sa nu uitam de continut... si anume ca nici nu am pretins ca voi veni cu asa ceva, ci doar am vrut sa DEZBATEM

iar in aceeasi ordine de idei , te rog sa imi spui daca tu sau CINE a venit cu argumente FORTE (serioase si nu prejudecati sau legende sau folclor, etc) ca nu e bine sa mergi? :scarpin: in cadrul acelor posturi pline de continut pe care le-ai postat atat tu cat si ceilalti?

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...