Jump to content
Sign in to follow this  
Abram Burel

Criza? Inceputul Recesiunii?

Recommended Posts

Nasol de cei cu credite in valuta si salarii in lei ...

Cine-i de vina ? Cine s-a expus singur cursului de schimb de atatea ori ? Despre imprumuturi in monede exotice nu mai discut, perdant sigur scria pe creditul acela. Cum n-ai cumparat ceva in francii aia, ai mai imbogatit bancile din schimburi inutile.

Share this post


Link to post
Nu chiar, mai toate banzile au luat un curs de 4.2ron/eur ca referinta pentru tot anul 2009, nu se asteptau la o depreciere atat de rapida...

 

 

Inseamna ca bancile nu au avut informatiile mele. :) )

Share this post


Link to post

La un 4.8-4.9 de fapt se ajunge ..

Share this post


Link to post

Ati luat-o pe aratura ca anal-istii de la irealitatea. De ani de zile, in aceasta perioada asistam la acelasi fenomen, dar vad ca nu v-ati invatat cu el.

Share this post


Link to post

Hai ca poate isi revine(am credit in euro).Azi a scazut un pic!

Share this post


Link to post

Azi a scazut un pic mai mult [-O<

S-au gasit persoanele care au generat criza :->

Share this post


Link to post

Oficial, suntem in recesiune!

:D

Share this post


Link to post

Ce chestie. =))

Eu sunt in recesiune de cand am terminat liceul, n-am putut niciodata sa zic ca am ceva mai multi bani la tescherea si ca acum sunt afectat.

Share this post


Link to post

Romania e in deriva nu in recesiune multumita politicienilor nostri abili. O scadere de peste 5% a economiei este recesiune profunda. Guvernarea asta dualista din declaratii sperie orice investitor cat ar fi el de curajos iar legislatia (fiscala) in vesnica schimbare fugareste si pe cei existenti.

Share this post


Link to post

Exact. In momente de recesiune toti investitorii fug de tarile in care trebuie sa dea salarii mari muncitorilor, catre tarile unde platesc 2 sate cu salariul unui neamt, deci practic noi ar trebui sa profitam de asta. Nu e cazul nostru insa, suntem prea retardati ca sa realizam asta.

Share this post


Link to post

Din pacate la noi doua sate cam produs cat un neamt. Si apoi vine o legislatie stufoasa, 50 organe de control, 500 de amenzi, 1000t de hartie consumata pe birocratie, infrastructura inexistenta, pomeni politice absolut necesare si cred ca pana la urma te lasi pagubas... Si mai bagam si un forfetar, vreo 2 analfabeti pe sticla care vor sa creasca pe timp de recesiune gradul de colecatre de la 30-31% cat a fost tot timpul la 38% peste noapte iar in functie de veniturile astfel previzionate sa mai angajeze niste birocrati care nici macar sa faca posibila cheltuirea fondurilor structurale nu-s in stare...

 

Mai mult, in timp de recesiune in economia globala firmele multinationale tind sa se retraga pe home markets (scadere investitii straine, prabusire piata fuziuni si achizitii) pentru a-si salva core business-ul, deci nu prea avem cum profita.

Edited by andreib

Share this post


Link to post

Ordinea corecta e asta:

 

Mai mult, in timp de recesiune in economia globala firmele multinationale tind sa se retraga pe home markets (scadere investitii straine, prabusire piata fuziuni si achizitii) pentru a-si salva core business-ul, deci nu prea avem cum profita.

 

 

... insa, suntem prea retardati ca sa realizam asta.

 

=))

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...