Jump to content
Sign in to follow this  
exmil

Cand Merita Sa Faci O Reparatie Pe Casco

Recommended Posts

Am reusit...de dobitoc ce sunt, sa indoi pragul din stanga si a sarit vopseaua in cateva locuri (pe prag..foarte putin)...credeti ca trebuie s-o repar folosind Casco (am fransiza 0)..sau pe banii mei...chiar nu stiu cum sa fac...si as avea nevoie de niste sfaturi...daca e nevoie postez si niste poze cu avaria :)

Share this post


Link to post

Parerea mea e ca o poti sa o rezolvi cu CASCO. Te duci la Pol spui ca ai alunecat pe gheata ca tot este zapada asta si se rezolva usor. "Parerea mea" .Totul e sa fii convingator in fata politaiului si in fata agentului de asigurare! Eu m-am trezit cu un far dr. TICO si politaiu' a comentat el ceva, dar asiguratorul a semnat in 10sec cred!

Share this post


Link to post

CASCO. De ce le dai bani, asa de dragul de a avea o polita in plus? Te duci la politie, declari, te duci la casco si gata. :thumbl:

Eu am in 1.5 ani vreo 5 daune pe casco, orice zgarietura sau indoitura pe masina care nu a putut fi rezolvata cu polish sau indreptare ,,cu pumnul'' s-a facut pe casco. Astia de la Unita cand ma vad schimba culorile semaforului la fata (oricum is nishte marlani- mai mari ca cei mai tarani politisti - m-am certat cu ei de fiecare data) :mda: .

Share this post


Link to post

Scuze, am scris pe bucati si intrerupt!

 

Te duci la Pol, spui ca ai alunecat pe gheata si ai lovit o bucata mare de gheata si asta este!

Pb este daca pragul este infundat rau! Din cate stiu se repara f greu asa ceva!

Faza cu faru' :m-am trezit cu el spart in parcare dar cred ca a fost spart pe autostrada Fetesti-Cernavoda cand a trecut un tir pe langa mine! Avea doar geamul spart si eu ma steptam sa-mi schimbe doar geamul farului dar asiguratorul a semnat ptr farul tot: 1,7 mil. ata ete!

Hai sa ai bafta!

Share this post


Link to post

- In functie de cit costa raportat la pierderea discountului pt anul urmator (se practica 10-20%)

 

- Oricum vei plati reintregirea politei Casco.

 

- Reparearea unui prag (m-am intersat in service (Romseki APACA) de curiozitate ca si eu am unu indoit)

se face in cieva moduri:

a) se umple cu chit

b) se sudeaza o bucata de bara si se trage de ea apoi chit

c) se taie pragul se indreapta si se sudeaza la loc.

 

Daca nu e indoit rau ocupa-te doar de partea de protectie anticoroziune, lasa indoitura asa cum e :( daca pun aia sudura s-a dus naibi tot tratamentul care s-a aplicat tablei.

 

Bafta!

Share this post


Link to post

Multumesc pentru sfaturi...va anunt cum vor decurge lucrurile...inca nu m-am hotarat...

P.S. Daca fransiza este 0 de ce trebuie sa mai platesc reintregirea politei?

Share this post


Link to post

Pai ca sa poti beneficia de franchiza zero si daca (doamne fereste) mai apelezi la casco inca o data tot anul asta! E interesul tau!

Nu te speria, ca nu saracesti... pe mine m-a costat 15 usd reintregirea la o factura de 16 milioane!

 

Oricum, chiar daca o platesti, anul viitor adio discount!

Share this post


Link to post

chestia cu "sa nu apelez la casco sa nu pierd reducerea" mi se pare ciudata.

 

in primul rand, cat e reducerea aia? 10% din 150E (la mine) inseamna 15E. deci daca reparatia costa mai mult de 15E (echivalent lei sub 600k), ies in avantaj!

 

plus ca tb sa te gandesti si daca doamne-fereste o sa ai in cursul anului vreun incident la care vei fi nevoit sa apelezi la casco asa ca oricum adio-reducere.

 

daca, sa zicem esti in ultima luna si nu ai avut incidente tot anul si reparatia ar costa sub 5% din casco, sa zicem ca s-ar merita. dar altfel, nu vad logica...

Edited by ticolino

Share this post


Link to post

Eu am o curiozitate, legata de agentii de la daune. Firmele de asigurare intentionat angajeaza cei mai marlani oameni pe care ii gasesc si le fac training ,,Cum sa fii cat mai nesimtit fata de client si cum sa-l sictiresti mai bine'' sau asta se intampla doar la Unita Iasi?

Share this post


Link to post

"Am întâlnit şi agenţi de treabă" ;)

Share this post


Link to post

unita si ardaf-ul au si-n bacau o faima...

vizavi de pragul tau exmil, daca e sarita vopseaua in cateva locuri de pe prag, eu recomand sa nu se intervina la prag decat numai pt revopsit. nu merita sa folosesti acum casco. eu cel putin nu l-as folosi.

din experienta va recomand sa va faceti casco la firma unde cunoasteti un agent asigurator, aveti vreo relatie...

Share this post


Link to post
din experienta va recomand sa va faceti casco la firma unde cunoasteti un agent asigurator, aveti vreo relatie...

Fîsss! Oricind se gaseste o sticla de whisky, si brusc te trezesti ca ai un prieten vechi pe care nici nu-l cunosteai! >-)

Share this post


Link to post

poate sufletul meu e mai egoist si nu vrea sa dea whisky-ul. iti repet: daca se poate si altfel...

the easy way or the hard way?

Share this post


Link to post

La CASCO ma duc cu absolut orice, daca vad cea mai mica indoitura pe masina, hop la politie, am gasito lovita in parcare vreau dovada, plec la CASCO, si trec peste ori ce scarboseala din partea lor, punctul meu este remedierea sau schimbarea piesei stricate sau deteriorate, si pana la urma nu au ce face.

 

Anul trecuc am avut plita de +400 $, si am avut 24 000 000 daune, din nimicuri, am schimbat capota ca avea niste ridicaturi, cred ca degradata, dar am zis ca a fost lovita in parcare, probabil de cineva care imi era dusman :-? , plus zgarieturi gasite in parcare, mai trebuie sa schimb bara spate, e desprinsa de vreo 1 an de taica-miu, a dat cu spatele intr-un stalp.

 

Dupa parerea mea mergi la CASCO de cate ori poti si ai timp, ca doar de aia il platesti, ca sa ii bagi in paguba, de fapt daca ar fi toti ca mine ar da astia faliment in 2 minute

 

Bafta!!

Share this post


Link to post

Test Driver mai ai un coechipier la Iasi:Io... Casco 350 eur, daune 17 mil din zgarieturi si lovituri in parcare (cand nu eram in masina). :thumbl: . Cat despre agenti eu ii iau la impins vagoane daca nu-mi semneaza hartiile(odata am pus mana pe tel sa sun la OPC- sa vezi ce viteza au luat) , comenteaza si bolborosesc ei da ma doare fix in posterior.

Am o cunostiinta care de 3 ori pe an cel putin face VARZA un Audi A6 si repara astia de la asigurari de behaie la masina lui. Intr-un an a avut daune la 2 masini 300mil!!!! :banana:

Share this post


Link to post
vizavi de pragul tau exmil, daca e sarita vopseaua in cateva locuri de pe prag, eu recomand sa nu se intervina la prag decat numai pt revopsit. nu merita sa folosesti acum casco. eu cel putin nu l-as folosi.

din experienta va recomand sa va faceti casco la firma unde cunoasteti un agent asigurator, aveti vreo relatie...

 

 

Eu am pragul din stanga "infundat" la vreo 10-20 cm de roata fata... deh.. a fost masina pe post de off roader si a alunecat de pe o pietricica... :mrgreen: dar norocul meu a fost ca nu a patit nimic vopseaua... nu a sarit, nu s-a zgariat... si in 2 ani de la patanie nu a dat nici cel mai mic semn de rugina. Cat despre asigurari... si aici vad ca se critica la greu unita si asirom... ce sa spun.. la unita C-ta totul e o.k. si cand aveam dacie... m-au rezolvat finut de tot. Cu cielo nu am avut probleme de nici un fel :D si sper ca si in continuare sa nu am... Poate ar fi nevoie de niste vopsea noua pe ambele bare... da mai merge si asa.. ca dupa aia o sa fie diferenta intre vopseaua veche si cea noua :lavolan: in siguranta!!!

Share this post


Link to post

Azi dimineata cand am coborat la masina am constatat ca stopul dreapta este spart, zona rosie din el nu e influentat doar partea de jos, adica semnalizarea. Cum sa rezolv pe casco? Merita?

Share this post


Link to post

Am fost si mi s-a schimbat stopul. Operatia a durat 2 ore. Problema cea mai mare a constat in faptul ca constatarile politienesti de fac intr-o parte a orasului, iar sediul celor de la Unita e in cealalta parte. Peste tot s-au purtat ok, per total sunt multumit.

Share this post


Link to post

Jantele de aliaj, in ce context se schimba pe casco?

Daca sunt zgariate?

Share this post


Link to post

Daca sunt indoite, nu cred ca la zgârieturi se inlocuiesc.

Share this post


Link to post

Si ti-o schimba doar pe aiai indoita, deci trebuie sa gasesti la fel unde sa se vanda la bucata.

Share this post


Link to post

Pai...eu am 3 care au "buzele" indoite...Ce trebuie sa fac?Sa o indoi si pe a patra? :D

 

Jantele care se inlocuiesc, raman la tine sau la asigurator?

Share this post


Link to post

Ramân la asigurator, nu ti se pare normal?

Share this post


Link to post

A schimbat cineva jantele pe casco?

Am full casco si as dori sa le schimb,

Care sunt procedurile?

In pozele, care au fost facute la incheierea contractului masina apare cu jante de aliaj (sunt originalele).

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...