Jump to content
Sign in to follow this  
vlad_andrei

Daewoo Tico Sx

Recommended Posts

Faina treaba, vecine! Ti-a luat ceva timp, dar ai reusit. Cativa ani stai linistit, te doare la pedala de sarea de pe drumuri, iarna.

Share this post


Link to post

Carabusu: Toata suprafata a fost curatata cu bormasina cu perie de sarma. Nu am folosit smirghel deoarece am considerat ca nu mai e nevoie, peria de sarma facandu-si treaba foarte bine.

Augustinionut & Lucian: Multumesc pentru aprecieri! :thumbl:

Share this post


Link to post

Buna treaba ai facut.Felicitari.Trebuie sa-i fac si eu ceva,cred ca o imbib cu ulei pt iarna asta,macar pasajele spate.

Share this post


Link to post

Multumesc Velican! Vreau sa dau si eu cu ulei toata suprafata pe care am antifonat-o si sa fac o tura de drum forestier sa se puna praful. Am auzit protejeaza foarte bine...

Share this post


Link to post

Inca ceva noutati:

 

-recent am observat ca anvelopa dreapta-fata se uzeaza foarte tare pe interior :wallbanger: , asa ca am facut geometria si sper ca asa sa fi rezolvat problema;

-tocmai am trecut de 102000km si inca ne intelegem foarte bine :lavolan: ;

-urmeaza sa mai schimb termostatul ca vine iarna si am nevoie de caldura.

Share this post


Link to post

Deocamdata nu am verificat nici una dintre ele, astept sa vad cum evolueaza lucrurile.

Geometria am facut-o acasa impreuna cu tata si mi-a provocat un sentiment placut faptul ca am facut ceva cu mana mea pe langa antifonare. Chiar am de gand ca la operatiile mai simple sa mai las service-urile si sa ma mai invat sa mai fac si eu cate ceva pe la ea ;) .

Share this post


Link to post

Detii vreun aparat special pt reglat geometria sau le-ai reglat dupa ochi?

Share this post


Link to post

Dupa ochi, cu ajutorul unei sfori. Stiu ca o sa ziceti ca nu e bine ce am facut si cel mai bine era sa ma duc intr-un service specializat, dar in ultimul timp nu am avut timp sa mai merg la Piatra Neamt, iar in service-urile din zona nu prea am incredere si nici aparatura nu e cine stie ce. Deocamdata se comporta foarte bine...nu trage in nici o parte, nu scartaie in curbe si parca(poate doar mi se pare) sta mai bine pe drum. Oricum de saptamana viitoare o sa fiu permanent in Bucuresti asa ca daca apar probleme voi merge in service.

Share this post


Link to post

Am rezolvat si cu termostatul...alta viata acum, pacat ca nu l-am schimbat mai devreme ca iarna trecuta aveam mult de asteptat pana sa se incalzeasca putin in masina!

Am schimbat si un burduf la planetara de pe partea stanga ca incepuse sa curga vaselina din el.

 

Cateva poze de toamna...

post-20218-1254581265_thumb.jpg

post-20218-1254581276_thumb.jpg

post-20218-1254581290_thumb.jpg

post-20218-1254581320_thumb.jpg

post-20218-1254581334_thumb.jpg

post-20218-1254581346_thumb.jpg

post-20218-1254581365_thumb.jpg

post-20218-1254581390_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Salut

 

Superba masina; sper sa ajunga si masina mea in curand macar la jumatate din look-ul masinii tale.

Mie imi trage dreapta; crezi ca imi poti spune cum ai facut geometria?

 

Multumesc

Share this post


Link to post

Salut Sorin! Multumesc pentru apreciere, dar dupa parerea mea si masinuta ta arata foarte bine!

 

In legatura cu geometria cred ca e mai bine sa apelezi la un service. La mine treaba a facut-o tatal meu, dar daca ar fi sa ajung sa fac singur asta nu cred ca m-as baga. Acum depinde si cata incredere ai in service-ul respectiv... Eu cand am ales varianta asta am fost constrans de situatie, ca nu aveam unde sa ma duc atunci, dar vad ca deocamdata merge bine.

In fine...sa-ti explic cu am procedat. M-am folosit de o sforicica pe care am legat-o la mijlocul spoilerului din spate(daca te uiti sub spoiler o sa vezi ca are o urechiusa cu o gaura chiar la mijloc). Fixezi volanul in pozitia dreapta, iar apoi vii cu sforicica pe langa anvelopa din spate pana in fata si o lipesti cu degetul de partea din fata a anvelopei din fata. In momentul asta trebuie ca partea din spate a anvelopei fata sa fie cam la 1-2mm fata de sforicica. Daca nu e, slabesti capul de bara si rotesti partea dinspre caseta de directie(bieleta) intr-un sens sau altul in functie de cum sta roata pana vine in pozitia descrisa mai sus, dupa care strangi capul de bara si asta e.

Nu stiu daca ai inteles ceva, dar repet, e mai bine sa mergi in service si sper sa nu-mi sara in cap membrii forumului spunand ca doar la Trabant se mai procedeaza asa :P .

 

Bafta multa!

Share this post


Link to post

Multumesc mult Vlad,

 

Cred ca o sa merg in service, dar cand ma duc acasa; tata e mecanic si are el niste relatii.

 

Mult succes in continuare!

Share this post


Link to post

daca doar un cauciuc e uzat degeaba ai reglat convergenta, presupunand ca ti-a si iesit asa la ureche. Imi e teama ca ce ai tu se remediaza doar cu inlocuire de piese sau un lonjeron fisurat, in service afli cel mai sigur.

Edited by argon

Share this post


Link to post

Argon, sa stii ca m-am gandit si la asta! O sa merg in service in viitorul apropiat sa vad ce si cum!

Share this post


Link to post

Imbunatatiri:

-Am schimbat becurile originale cu Philips Vision Plus. Lumina este intr-adevar mai alba(insa nu atat de alba cum imi imaginam) si mai puternica, vizibilitatea pe timp de noapte imbunatatindu-se considerabil. Pret: 54 ron.

-Am schimbat si presurile de cauciuc cu care am cumparat masina pentru ca erau decupate de fostul proprietar si nu aveau nici o margina care sa retina apa, cu unele facute special pentru Tico luate de la un magazin Daewoo. Pret: 65 ron.

Poze cu presurile:

post-20218-1255360225_thumb.jpg

post-20218-1255360245_thumb.jpg

post-20218-1255360254_thumb.jpg

post-20218-1255360263_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Super tari presurile

Se potrivesc la fix

Vroiam sa te intreb daca mocheta din masina este originala sau ai pus tu dupa antifonare?

Share this post


Link to post

Mocheta este cea cu care am cumparat masina si cred ca e cea originala. Antifonarea am facut-o doar la exterior, urmand ca la vara sa ma ocup si de interior pentru ca am in plan si o insonorizare, dar nu am dispus acum de resursele financiare necesare.

Share this post


Link to post

Au mai trecut 6 luni in compania lui Ticuta! In tot acest timp am parcurs 14894 km, in prezent avand la bord 106725 km. Consumul in aceasta perioada a fost in jurul valorii de 4,7%(cam 80% extraurban). Probleme majore nu am mai intampinat inafara de cele prezentate in postul #66. De atunci motorul merge bine, doar ca mai scoate putin fum dimineata(ce-i drept papa si ceva ulei). Se pare ca am identificat si cauza pentru care anvelopa de pe partea dreapta se uzeaza pe interior. Am fost in service si mi-au spus ca e pivotul, dar nu l-am schimbat inca pentru ca vreau sa schimb si uleiul din cutie(am un sgomot metalic tot dimineata la rece ce vine de la cutie) si vreau sa le fac pe toate odata. Ar mai trebui macar doua anvelope de iarna, dar singura sursa in care am gasit e autodaewoo.ro cu aprox 150 ron/buc. Am vazut in targ Vitan anvelope marca Barum(parca), 155/70 r 12 cu 75 ron si din ce zic ei ar fi bune si pe ploaie. Oricum urmeaza o perioada in care voi circula putin cu masina asa ca am timp sa ma hotarasc!

In concluzie, sunt multumit de masinuta, a mers pe oriunde am dus-o fara sa-mi faca probleme!

Share this post


Link to post

Sa-ti traiasca!71000000.gif

Referitor la zgomotul de care zici eu tind sa cred ca e de la rulmentul de presiune, si la mine scoate un haraiat infundat iar daca calc pedala de ambreiaj tace imediat iar dupa ce se incalzeste in pic motorul nu mai face deloc dar daca nu ai schimbat deloc uleiul din cutie pina acum poti sa o faci pt linistea ta dar zgomotul mai mult ca sigur vine de la rulment.

De gume nush ce sa-ti zic, eu ti-as recomanda sa le iei pe alea de la autodaewoo daca ai bani, dar acu nah ... faci cum crezi .

 

Numai bine!

Share this post


Link to post

poti sa-mi spui ce ai lipit pe bord pt a nu mai aluneca lucrurile cand virezi? Am des problemuta asta si poate ma ajuti s-o inlatur!

Mersi si la cat mai multi km sanatos! :rolleyes:

Share this post


Link to post

Este un suport special care impiedica alunecarea obiectelor. Gasesti in Carrefour, iar pretul e in jur de 3 lei. Este foarte util...inainte aveam aceiasi problema ca si tine, trebuia ca mereu sa-mi caut telefonul sub scaunul din dreapta!40000000.gif

 

Multumesc de urari! La fel iti doresc si tie!

Share this post


Link to post

Ceva noutati la masinuta? Tot asa bine arata? rolleyes.gif Poate mai punem de o intalnire si noi...39000000.gif

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...