Jump to content
Sign in to follow this  
Yaz

Daewoo Matiz...transformat Radical.

Recommended Posts

Dragi colegi, a venit momentul sa va prezint si eu jucaria mea pe 4 roti.

 

Daewoo Matiz.

 

An fabricatie: 2004, Euro 2.

 

Km rulati: 130.808 reali.

 

Carte service la zi, orice interventie sa facut la reprezenta Daewoo (Ena Group-Galati).

 

Imbunatatiri (momentan):

 

-capace roti.

 

-covorase.

 

-volan imbracat in piele.

 

-cotiera.

 

-deschiderea portbagajului din interior.

 

-cauciucuri noi de vara Sava, mai am 2 jante noi noute incaltate cu 2 cauciucuri de iarna Continental.

 

-huse...urmeaza in aceasta saptamana proiectoarele de ceata si inchiderea centralizata+alarma PILOT.

 

Masina a fost cumparata de la firma unde lucrez si transformata radical deoarece a fost Van (de marfa, fara bancheta in spate pentru cei ce nu cunosc modelul). Sa adaugat bancheta spate, schimbat fete usi spate, montate macarele, manere, sa montat si deschiderea portbagajului din interior, polita spate, suporti de boxe, centuri de siguranta spate, stop frana pe portbagaj, etc. Masina a fost polisata complet, nu am avut decat un accident minor cu ea (aripa dreapta fata), se comporta excelent dupa 4 ani de exploatare optima si 130.000 km rulati cu placere. Pentru cei ce detin o astfel de masina ii felicit pentru alegerea facuta, eu sunt extrem de multumit de ea si nu am nici cel mai mic gand sa o vand desi intentionam candva sa o fac. Atasat aveti poze, prima poza este cum arata masina inainte iar celelalte sunt cum arata masina astazi, asta ca sa va faceti o idee.

 

Costul total al investitiei? 2000 de euro (1000 masina, restul piese si RAR-ul cu schimbatul actelor (masina este trecuta autoutilitara cu 2 locuri in certificat).

 

Orice parere sau sugestie este bine venita.

 

P.S Multe multumiri lui Adostar pentru ajutorul acordat, jumatate din ceea ce vedeti este lucrat cu manuta lui, raman dator. :)

Edited by Yaz

Share this post


Link to post

Felicitari, sa o stapanesti sanatos, fratele meu alb! :P

Share this post


Link to post

Sa o stapanesti sanatos si sa nu ai probleme cu ea.

Share this post


Link to post

Felicitari.

 

Poate afla in felu asta si retardatii si tunerii de pe aici cam ce inseamna sa pretuiesti si sa ai grija de o masina.

Share this post


Link to post

sa o stapanesti sanatos...arata bine masina

Share this post


Link to post

Felicitări pentru munca depusă! :thumbl:

Share this post


Link to post

Va multumesc pentru aprecieri, masina nu este inca in stadiul in care imi doresc dar oricum sunt multumit de cum merge si cum arata.

Share this post


Link to post

Da, volanul de piele este un accesoriu care imi place foarte mult la masina, oricum calitate foarte buna si lucrat foarte frumos.

Share this post


Link to post

Zi-mi si mie te rog cine ti-a facut volanul, daca a folosit piele naturala, cat a costat si daca a trebuit sa desfaca ceva de la volan. Multumesc

Share this post


Link to post

Hussi se ocupa cu asa ceva, este membru al forumului, pielea este naturala si a costat 120 RON. Se poate coase si fara sa dai volanul jos, la mine nu sa dat volanul jos de exemplu.

Share this post


Link to post

foarte ingrijita masina sa te poarte cu placere si fara probleme multi ani si km de acum inainte

Share this post


Link to post

Asa sa fie, multumesc. :)

Share this post


Link to post

A iesit frumos, felicitari !

 

Vino sambata cu ea.

Share this post


Link to post

Am mai venit la intalnire odata asta vara numai ca masina nu arata asa, nici macar nu avea date jos siglele. Problema este ca eu muncesc sambata si nu ma eliberez decat pe la 12 si din ce am inteles eu voi va imprastiati pana atunci, de asta nu am onorat decat o singura data cu prezenta. Incerc sa ajung sambata asta.

Share this post


Link to post

ai inteles complet gresit , pe la 11.30 ne adunam si nu reusim sa ne imprastiem pana pe la 14-15.00 !

Share this post


Link to post

Atunci voi fi prezent cu jucaria. :)

Share this post


Link to post

O intrebare...saptamana asta ma duc sa fac RAR-ul si vreau sa montez proiectoarele. Sa le montez inainte sau dupa ce fac RAR-ul? Tare imi este sa nu fie respinsa masina.

 

Mi-am luat proiectoare de alea poloneze.

Edited by Yaz

Share this post


Link to post
O intrebare...saptamana asta ma duc sa fac RAR-ul si vreau sa montez proiectoarele. Sa le montez inainte sau dupa ce fac RAR-ul? Tare imi este sa nu fie respinsa masina.

 

Mi-am luat proiectoare de alea poloneze.

Monteaza-le dupa.

Share this post


Link to post

Ieri s-au montat proiectoarele de ceata si inchiderea centralizata+alarma. Urmeaza paravanturile.

Share this post


Link to post

Ai avut ceva rabdare daca ieri pe vremea aia nasoala ai stat sa montezi proiectoarele...incet dar sigur masina ta se transforma. :)

Share this post


Link to post

Ii sta bine cu inca o pereche de ochi ;)

Share this post


Link to post
Ai avut ceva rabdare daca ieri pe vremea aia nasoala ai stat sa montezi proiectoarele...incet dar sigur masina ta se transforma. :)

Traiasca garajul. :) )

 

Intrebare pentru galateni: unde sa ma duc cu masina sa curat interiorul? Plafonul este murdarel si scaunele sunt pline de praf. Si de unde iau si eu niste huse decente preferabil din bumbac?

Share this post


Link to post

Din multe cauze cum ar fi vremea, serviciul, sesiunea si din lipsa de timp abia in ultimele 2 saptamani am reusit sa mai fac cate ceva la masina.

 

- paravanturi Zsatuna fata-spate.

- curatat complet interiorul plus huse.

- modificat stopuri plus iluminare numar.

- schimbat capacul de claxon.

 

Urmeaza mp3-ul si boxele, antena pe masina si eventual un eleron. Mai trebuie sa schimb fetele la usi dar asta o fac odata cu montatul boxelor si mai am un set de capace Daewoo care nu le-am pus.

Masina a ajuns la 134.560 de km.

Edited by Yaz

Share this post


Link to post

Uite asta inseamna sa ai grija de o masina! Bravo :) Cu cat ai luat capacele? :) Apropo de ce schimbi fetele de usa?

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...