Jump to content
Sign in to follow this  
petronelduca

Vopsea "mica"

Recommended Posts

salut. scuze pentru intrebarea asta stupida, dar vreau sa-mi iau aveo sedan si ca si culoare ma pasioneaza negrul. am vazut ca este disponibil doar la varianta de vopsea "mica". ce inseamna asta? e intre metalizata si ne?

va multumesc.

respect.

Share this post


Link to post

"Mica" nu e un minereu ? "Mica" alba se folosea sub forma de pulbere pentru zugraveli, se aplica peste huma si dadea aspectul ala de licurici.

 

"Mica" neagra e acelasi lucru, evident de culoare inchisa. Eu banuiesc ca se refera exact la acea nuanta de negru specifica minereului respectiv.

 

PS: habar nu am daca e intr-adevar minereu, stinca sau alta forma de bolovan ... ideea conteaza :D

Share this post


Link to post

Nu salex :)

Deci, in gama de vopseluri exista culoare bruta, metalizata si cu mica. Diferenta intre metalizata si mica sunt efectele (superbe) pe care le are aceasta vopsea in lumina soarelui, practii mii de reflexii de diferite culori. Codul culorii respective in gama Chevy este 92U, denumirea comerciala fiind de negru black pearl.

Share this post


Link to post

Daca e spalata in ziua aia :D

Da, si e metalizat, fireste.

Share this post


Link to post

Nu Tommy, e diferenta intre metalizat si mica. Avantajul celei cu mica este ca se pot face retusuri de vopsea, fara sa fie nevoie sa revopsesti intregul element :)

Dezavantajul, se cunoaste in draci orice zgarietura.

Share this post


Link to post

multumesc frumos de lamuriri.

au un singur tip de negru si pe ala am sa-l iau.

respect.

Share this post


Link to post

Stiu, si eu am aceiasi nuanta :)

Share this post


Link to post

Si eu tot de aia am avut...si tot deasta am... Black Pearl... ;)

Share this post


Link to post

Yepytee yep, the black girls rules :rock: :headbanger:

Share this post


Link to post

Si io tot Black Pearl am ... Deci la asta pot retusa linistit anumite zone ?

Share this post


Link to post

Da, am facut eu un colt de bara zgariat in parcare, la modul super amator, dat cu pensula fina si polishat apoi, si a iesit brici. Doar daca dai cu mana sesizezi ca exista o diferenta de nivel, intrucat am preferat sa nu chituiesc zona. De la 50 cm nu se observa absolut nimic.

Share this post


Link to post

Sa inteleg ca ai "pile" si poti sa faci rost de vopsea originala de retus? As vreo si eu niste albastru d-ala deschis :)

Share this post


Link to post

De curiozitate. culoarea asta vine din fabrica ? Negru black pearl adica ...

Edited by smailmiami

Share this post


Link to post

Du-te in Vitan, gasesti pe al doilea rand de la dreapta la stanga gasesti un nene cu vopseluri, dai codul si iti face.

Cu lac cu tot daca e cazul.

 

Mircea, ce inseamna culoare metalizata?

Si cum nu e mica metalizata, la mine asa scrie(black mica-metalizata), de asta te intreb.

Share this post


Link to post
Du-te in Vitan, gasesti pe al doilea rand de la dreapta la stanga gasesti un nene cu vopseluri, dai codul si iti face.

Cu lac cu tot daca e cazul.

 

Atenite marita! Da, am fost io la nenea ala pt. vopsea de retus la Cielo (culoarea gri storm).

Mi-a preparat-o pe calculator nu am ce zice.

Dupa ce am retusat o zgirietura pe usa de la masina a trebuit sa revopsesc usa. Cred ca calculatorul ala de preparat vopseluri a avut un virus! =)) Sau nenea ala nu a dormit bine in ziua aia.

Edited by hitman

Share this post


Link to post

Bey ... va luati voi de nea' Fane ! ... Mare om, mare carcter :D ... mare pungas :P

Share this post


Link to post

Pai degeaba vopsesti daca nu polishezi :D

Pentru ca nu doar din vopsea iese culoare ci si din intreg modul de vopsire :)

Share this post


Link to post
Sa inteleg ca ai "pile" si poti sa faci rost de vopsea originala de retus? As vreo si eu niste albastru d-ala deschis :)

Nu. Mi-am facut un spray la nuanta pe calea Vacaresti, acolo in capat, la atelierul acela mic.

 

De curiozitate. culoarea asta vine din fabrica ? Negru black pearl adica ...

 

Da.

Pai degeaba vopsesti daca nu polishezi :D

Pentru ca nu doar din vopsea iese culoare ci si din intreg modul de vopsire :)

Exact. Vopsit, lacuit, uscat, matuit si apoi polishat.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...