Jump to content
Sign in to follow this  
VAXXi

Portabilitatea Numerelor

Recommended Posts

Adica nu ca se poarta numerele, ci ca ne putem muta de la un furnizor de telefonie mobila la altul fara a pierde numarul.

 

Detalii pe Hotnews, Ziarul Financiar, Capital.

 

Pareri, impresii, experiente, motive pentru care merita mutarea ?

Share this post


Link to post

Am aflat si eu acum 2 zile de lucrul asta! Parca tre' sa platesti o taxa de 10 euro :P Oricum e interesanta ideea

Share this post


Link to post

Asa cum sunt definite lucrurile si dupa cum au evoluat si in alte parti, va fi doar o chestie ca multe altele. Desi aparent e avantajoasa pentru "utilizatorul final", desi vor fi cu siguranta "oferte de Craciun", pana la urma nu va fi o "fericire generalizata" si o "libertate absoluta de miscare".

Nu este vorba doar de un "reglaj natural". Mecanismele, atat la nivel tehnic, cat si la nivel, hai sa spunem, financiar, nu sunt chiar atat de simple si pana la urma niciunul din furnizori nu are interesul sa asigure o "flexibilitate" maxima, din motive de "ce tie nu-ti place..."

Teoretic, portabilitatea e un "stimulent" suplimentar pentru ca oamenii sa se plimbe de la un furnizor la altul. De parca n-ar fi existat suficiente. Practic, cei ce obisnuiau sa se plimbe, se vor plimba in continuare, poate cu viteza mai mare, iar cei ce isi vedeau de treaba lor, vor continua la randul lor. Cei ce umblau cu 3-4 telefoane dupa ei, vor continua sa o faca. So, what the f..k?

In plus, o sa ne tresalte inima (pana ne obisnuim) cand vom auzi sunetul ala (pe care nu l-am ascultat :) ) ce ne avertizeaza ca de fapt nu sunam unde banuiam. Si, daca pana acum planurile de tarife erau mult prea intortocheate pentru cei mai multi, sa vedem de acum incolo :D

Share this post


Link to post

Ce bine ca ma incadrez lunar in cele 200 de minute nationale. :D No stress for me. :) Chiar nu ma intereseaza in ce retea sun, cat timp e nationala si ma aflu in tara.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

Dpdv al firmelor care ofera angajatilor telefoane mobile, portabilitatea este un lucru excelent, intrucat le permite sa aiba o alta pozitie in fata providerilor de flux telefonic, atunci cand se aseaza la masa negocierilor. Daca in acest moment schimbarea unei flote de mobile presupune niste costuri directe si indirecte destul de mari, de-acum incolo... :mrgreen:

Planurile de tarifare, din cate stiu eu, nu se vor schimba din cauza portabilitatii, ci doar vor aparea avertizoare care iti vor permite sa afli in ce retea suni, astfel incat sa poti evita sa suni in Vodafone, daca tu nu ai chef. Nu vad nici o problema in asta.

Share this post


Link to post

Ciudata treaba, aveti idee daca s-a implementat si pe afara asa ceva?

Mai demult intr-o aplicatie aveam o lista de pattern-uri si pe baza lor puteam afla operator-tara pentru un numar de telefon.

Acum in Romania chestia asta se poate afla numai printr-o interogare intr-o baza de date comuna a operatorilor din ro.

Share this post


Link to post

Ofera si decodare gratis a terminalelor? :D

Share this post


Link to post
Ciudata treaba, aveti idee daca s-a implementat si pe afara asa ceva?

 

Da, s-a implementat, si chiar in mai multe locuri decat ai crede :) nu s-a inventat roata in Romania.

 

Ofera si decodare gratis a terminalelor? :D

 

Probabil nu, initial, dar sunt curios pana unde (si daca) o sa se ridice nivelul concurentei intre operatori.

Share this post


Link to post

Cel putin la abonamentele pentru afaceri cred ca da.

Share this post


Link to post
Probabil nu, initial, dar sunt curios pana unde (si daca) o sa se ridice nivelul concurentei intre operatori.

 

 

Cel putin la abonamentele pentru afaceri cred ca da.

 

Probabil numai la abonamentele de afaceri. In plus sa nu uitam de contractele pe 1-2 ani care te tin legat obligatoriu de retea. Eu unul sigur nu ma despart de ei in urmatorii 2 ani.

Share this post


Link to post

Eu am 1200 de minute nationale, net mobil de 7.2 mb si multe alte maruntisuri deci nu prea ma atinge. Ce penali o sa fie aia care o suna pe gigica si cand vad ca nu mai e pe cosmote or sa inchida repede repede :D

Share this post


Link to post
Cel putin la abonamentele pentru afaceri cred ca da.

La astea "business' deja au inceput "ofertele" cu acelasi tarif in orice retea...mai ales la Voda care par/sunt cei mai amenintati de tranzitie...

Share this post


Link to post

Pai da, probabil ei au si cei mai multi utilizatori din domeniul asta, cel putin asa am impresia uitandu-ma la numerele de telefon ale clientilor.

Share this post


Link to post

Mai e vreun nebun ca mine care să aibă Centul de la Connex (Vodafone)?

Share this post


Link to post
Ce penali o sa fie aia care o suna pe gigica si cand vad ca nu mai e pe cosmote or sa inchida repede repede :D

 

 

Cam greu sa renunte cineva la Cosmote (voce) cu oferta actuala. Vodafone si Orange sunt departe rau in ceea ce priveste oferta de voce, deci nu cred ca vor fi multi cei care vor renunta la Cosmote in favoarea Orange sau Vodafone. Invers insa...

Share this post


Link to post
Mai e vreun nebun ca mine care să aibă Centul de la Connex (Vodafone)?

 

Am eu :D

Sau, cel putin, asa imi amintesc sa fie, oricum nu l-am mai folosit de mult.

 

Cam greu sa renunte cineva la Cosmote (voce) cu oferta actuala. Vodafone si Orange sunt departe rau in ceea ce priveste oferta de voce, deci nu cred ca vor fi multi cei care vor renunta la Cosmote in favoarea Orange sau Vodafone. Invers insa...

 

Invers insa... nimic. E mare tam tam pentru ca suna amenintator si poate fi, in cazul in care vreun operator mai face vreo boacana, acum clientii au cum sa il rasplateasca. Dar a inceput de ceva zile fenomenul si se presupune ca unii de abia il asteptau si, totusi, au fost doar vreo 100 de teleportari... in total :D

Fiind inca in growth, te poti muta pe Cosmote (si da, cei de la Vodafone sunt mai predispusi sa faca asta) dar, in curand, si Cosmote va trebui sa creasca preturile (de fapt, le tin asa doar ca sa isi faca masa critica sa vanda frumos). Dupa aceea, o sa fie aceiasi branza peste tot, cu mici diferente date de cum percepi tu brandul si ce istoriei ai avut cu respectivul. Personal, nu am incredere in greci si nici in firmele care fac orice sa se imbrace frumos pentru petitori, asa ca nu am de gand sa trec la Cosmote sau ceva asemanator.

Share this post


Link to post

Nici eu, numai pentru ca imi amintesc de Romtelecom aia care ma puneau sa platesc lunar pentru telefonul fix mai mult decat pentru cel mobil.

Eu unul mai si umblu mult, ma intereseaza si acoperirea in orice vagauna.

Share this post


Link to post
Mai e vreun nebun ca mine care să aibă Centul de la Connex (Vodafone)?

 

Inca unul.. :)

Numai ca al meu s-a transformat din centul de week-end in cent oricand , in limita a 200 min,de luni pana duminica,si s-a taiat si un euro de la abonament.

Schimbarea a fost propusa de ei acum cativa ani buni.

Plus bonusurile aferente pt cei 10 ani cu acelasi numar...

Motive sa raman deocamdata pe VF.

Share this post


Link to post

Mie nu mi-au propus nimic, ai naibii!

Asta probabil pentru că, de regulă, n-am vorbim mai mult de 100-150 minute pe lună, în week-end.

Şi probabil n-am fost considerat o pagubă pentru ei.

Aşa că am rămas până în ziua de azi cu "centul", cel cu 500 de minute. + "fidelizări".

Absolut suficient. N-am nici un motiv să mă tele-portez.

Share this post


Link to post

Vad pe aici ca unii din voi nu stiu exact ce se intampla cu portabilitatea asta. Iti vei putea da seama dupa numar in ce retea este. De exemplu eu am nr acum la Vodafone 0726.XXX.XXX ma mut la cosmote o sa am 0766.XXX.XXX. Prefixul se schimba. Da mai exista inca un nebun, am avut centul de la Vodafone, pana acum 1 luna 2, cand m-am suparat si i-am sunat ca vreau sa reziliez... si mi-au propus 10 euro cu tot cu TVA, 200min in retea, 75min nationale, 200sms retea, toate minutele si sms-urile se reporteaza. :)

Share this post


Link to post

Greşeşti.

Portarea se face cu... toate cifrele. Inclusiv prefixul.

În primul rând, afirmaţia ta nu stă în picioare prin faptul că s-ar putea ca "omologul" numărului meu din altă reţea să fie ocupat. Şi atunci ce e de făcut?

Ideea e tocmai de a-ţi păstra integral numărul şi nu doar o parte, că tot la anunţat în târg noul număr ajungi. Şi aia nu mai e portare, ci schimbare de număr (dar cu unul asemănător).

Share this post


Link to post

Eu unul asa stiu, asa eram informat.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...