Jump to content
Sign in to follow this  
sebian

Soft Care Sa-i Impiedice Pe Soferi

Recommended Posts

O companie canadiana a conceput un soft care sa-i impiedice pe soferi sa vorbeasca la telefoanele mobile in timp ce conduc

© HotNews.ro

 

 

 

O companie canadiana a dezvoltat un soft care poate impiedica soferul sa primeasca si sa efectueze apeluri telefonice in timp ce conduce, iar apelantilor li se spune ca cel pe care l-au sunat este la volan, informeaza CNN. Compania trebuie sa bata palma cu operatorii de telefonie mobila din SUA pentru a-si comercializa softul pentru care clientii ar putea plati 10-20 de dolari pe luna/familie.

 

Softul companiei canadiene Aegis Mobility functioneaza pe telefoane cu sisteme de operare Windows Mobile sau Symbian si foloseste chip-ul GPS al telefonului pentru a detecta miscarea cu ajutorul antenei GSM. Softul trebuie agreat de operatorii mobili, iar Aegis nu a incheiat inca parteneriate cu cei din SUA, insa lucreaza la asta. Canadienii spera ca la inceputul anului viitor vor semna intelegeri si vor putea lansa primele abonamente, la 10-20 de dolari pe luna pentru o familie.

 

Partea mai interesanta este ca softul poate fi controlat de la distanta prin intermediul unei pagini web astfel ca, spre exemplu, parintii pot afla daca odraslele calca acceleratia mai mult decat e cazul. Acelasi tip de informatii le poate afla si o companie care vrea sa-si monitorizeze angajatii.

 

Principala idee este de a-i face pe soferi sa renunte la vorbitul la celular cand conduc, iar softul face telefonul aproape complet inutilizabil in timpul condusului. Cei care incearca sa-l sune pe sofer vor auzi un mesaj vocal in care li se comunica faptul ca cel apelat este la volan. Utilizatorii preferentiali pot lasa un mesaj vocal de urgenta care e trimis apoi la destinatar imediat.

 

Studii facute in SUA arata ca vorbitul la mobil a fost cauza a 7% dintre coliziunile de pe sosele. Sunt state americane in care e ilegal sa vorbesti la telefon in timp ce conduci, insa sunt permise solutiile stil hand-free. Studiile au aratat ca dispozitivele "maini - libere" nu sunt solutii grozave, pentru ca e mult mai periculos faptul ca soferul isi muta atentia de la drum, la convorbire, decat ca ia o mana de pe volan.

Share this post


Link to post

Deci softul ala face telefonul aproape complet inutilizabil. Macar mesaje poti trimite, cred ca sunt mai putin periculoase, mai ales daca esti pasager intr-un taxi si nu sofer, sau te plimbi cu bicicleta pe camp?

Cred ca de fapt e vorba de un grup de cercetatori canadieni gelosi pe grupurile de cercetatori americani.

Share this post


Link to post

Si de ce as plati pentru asta?

Curios e ca americanii si-au pus problema asta, ei, care au cutii automate si tot timpul au o mana libera.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

Si daca esti in carambol in Ro...la viteza de 1 km/h...nu cred ca merge... Si cum zicea si laurentiu...sa mai dai si bani ptr. asta...mai bine iei o casca...

Share this post


Link to post
Si de ce as plati pentru asta?

Curios e ca americanii si-au pus problema asta, ei, care au cutii automate si tot timpul au o mana libera.

 

La ei e ceva normal sa faci naveta 1/2-1h pe autostrada zilnic, in weekend la un mall mai mare 2-3h cu masina

De aia la ei e standard cutie automata si multi pilot automat, ei cu o mina maninca un hamburger, cu una vb la telefon si cu genunchiul tin volanu' :)

Tentatia e ffff mare sa vorbeasca la telefon (seful meu american incepe sa vb la tel de cind se duce la buda dimineata adica pe la 6.00AM... :) si continua asa toata ziua cu mici pauze) de asta baietii i-si pun problema sa le taie craca la telefoane :)

Share this post


Link to post

Invenţiile sunt din ce în ce mai nasoale...

Share this post


Link to post

De ce toata lumea crede ca are lagatura cu mainile - inclusiv politistii romani? De cap (a se citi ATENTIE) s-a uitat cu desavarsire?

Share this post


Link to post
...insa sunt permise solutiile stil hand-free. Studiile au aratat ca dispozitivele "maini - libere" nu sunt solutii grozave, pentru ca e mult mai periculos faptul ca soferul isi muta atentia de la drum, la convorbire, decat ca ia o mana de pe volan.

Unii văd că mai amintesc, în treacăt, şi despre asta...

Share this post


Link to post

Nici eu n-as da bani sa-mi taie astia apelul cand e o situatie de urgenta. Si la telefonul acesta am hf, foarte utile cand sunt la volan. Sunt curios cati or sa dea banii astia sa le taie apelul can - vorba aia - sunt intr-un taxi sau alt mijloc de transport. Dar omul cand n-are ce face, munceste la soft-uri (aproape) inutile.

Share this post


Link to post

Este foarte corecta afirmatia lui Sato, degeaba ai dispozitiv "maini libere" daca esti cu gandul la discutie si nu te asiguri cand schimbi banda. Eu chiar am constientizat zilele trecute cat de periculos este sa vb la telefon si sa conduci, pur si simplu am trecut o intersectie pe rosu SI fara sa ma asigur pt ca eram bou si vorbeam la telefon, era o discutie aprinsa (cearta) cu un dobitoc si am fost atit de implicat in discutie incat am facut o gresala imensa, nu imi venea sa cred cat de bou am fost. Acum am invatat si raspund doar la cunoscuti cand conduc iar daca discutia se lungeste mai mult de 30 sec inchid .

Edited by BogdanG

Share this post


Link to post
rin intermediul unei pagini web astfel ca, spre exemplu, parintii pot afla daca odraslele calca acceleratia mai mult decat e cazul. Acelasi tip de informatii le poate afla si o companie care vrea sa-si monitorizeze angajatii.

 

"Odrasla" se presupune ca are peste 18 ani daca tot are carnet, asa ca nu stiu cu ce drept pot afla parintii unde umbla, si cu ce viteza... si cu cine :D .

 

La urma urmei daca te poate monitoriza sefu' prin telefonul mobil ma gandesc ca poate dracia poate trimite automat un sms politiei cand depasesti viteza legala, ca sa nu se mai chinuie sa puna radare. Oricum, mi se pare super sa poata afla orice dobitoc pe unde umbli urmarindu-ti mobilul. Pur constitutional.

Share this post


Link to post

Mda, fara indoiala constitutional. Eu unul n-am deloc chef sa-mi urmareasca cineva mobilul.

Share this post


Link to post

Nu inteleg care e problema constitutionalitatii. Ma indoiesc ca softul asta va fi inclus in orice telefon, obligatoriu.

Este o solutie (buna, rea) pentru companiile care vor sa isi supravegheze angajatii soferi. Si se poate aplica pe telefoanele de serviciu.

Share this post


Link to post

Interesant este ca nici pasagerii dintr-o masina nu-si vor putea folosi telefoanele.

Share this post


Link to post

E interesant softul, mai ales din pct. de vedere al unui parinte. Varianta ieftina de urmarire si supraveghere, iar pt masina ce sa zic nu prea am obiceiul sa vb, daca ma suna raspund scurt si inchid. Ideea nu ar fi rea deloc. Oricum nu e noua mai vroiau unii sa foloseasca celulele GSM dar precizia e de cacao cel putin la noi :) plus aria de acoperire. GPS ai oriunde inclusiv pe munte la draq in praznic :)

Pasagerii i-si pot dezactiva optiunea mai mult ca sigur.

Share this post


Link to post
Eu unul n-am deloc chef sa-mi urmareasca cineva mobilul.

 

Atunci scoate-i bateria. E singura soluţie :mrgreen:

Share this post


Link to post

Si soferul de ce nu poate? Stie telefonul cine conduce masina?

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post
E interesant softul, mai ales din pct. de vedere al unui parinte.

Din pct. de vedere al unui parinte, eu zic sa-si educe corect inainte respectiva odrasla, daca ajunge sa-l urmareasca pe unde a fost, cu ce viteza merge, si sa fie nevoie de asta, inseamna ca au lipsit ceva elemente de educatie la un anumit moment.

Cu totii am trecut pe la varsta asta fara probleme si inca traim, fara sa ne fi supravegheat cineva, eu unul cel putin sunt satul de cate ori i-am mintit pe ai mei ca sunt la Iasi, dar eram la Baia Mare, sau ca sunt la Liesti, dar eram la Constanta. Si...am supravietuit.

Share this post


Link to post

In primul rind cred ca e o diferenta de virsta intre noi si automat vedem lucrurile putin diferit.

Si nu ma gindeam sa o urmaresc cind va avea masina etc adica dupa 18 ani :) , pina atunci.

Nici pe mine nu ma supraveghea nimeni dar asta se intimpla pe vremea lui Ceasca, adica prin 1977 cind masinile le numarai pe degete in Iasi cel putin (taica-meu avea nr.inmatr. 01-IS-803), calitatea soferilor cu totul alta, cel putin prin cartierul meu sint o carutza de haite de ciini, anturajul de la scoala este cu totul altul (fumat, bautura, droguri, sex, in scoala primara nu exista decit cazuri izolate de fumat in rest 0), eu cel putin nu am auzit de disparitii, rapiri etc pe vremea aia. Nu ma gindeam neaparat sa-l supraveghez ci sa am oarecare control preventiv "in caz de", eu zic ca inca nu am ochelari de cal si mentalitate de ...xxx...

Pina la 18 ani o supraveghez (cu o libertate oarecum controlata) si educ dupa aia e majora vaccinata ---e libera sa faca ce vrea.

 

Si apropo de ce ziceai tu pe "vremea ta" ai auzit de asa ceva?

 

http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?s...c=4976&st=0

 

"Zilele trecute,baieteluil meu cel mic,de 4 ani si 9 luni,mi-a spus caare un secret pe care il impartaseste cu doi baieti de la scoala(e la o scoala unde se merge de la 4 ani).Curioasa si putin speriata l-am "tras de limba"si am aflat ca unul dintre colegii noi(5 ani)i-a propus sa mearga la toaleta sa faca sex. ...As fi ras daca nu era vorba de un pici.L-am descusut si mi-a spus ca asta insemna sa se linga la putulica.Nu-mi pot reveni de uimire si revolta,de groaza chiar.Nu stiu daca s-a intamplat asa ceva caci nu a mai spus detalii.Ce sa fac?"

 

Asta apropo de conjunctura, anturaj etc ...

Edited by lascarica

Share this post


Link to post
Nici pe mine nu ma supraveghea nimeni dar asta se intimpla pe vremea lui Ceasca, adica prin 1977 cind masinile le numarai pe degete in Iasi cel putin (taica-meu avea nr.inmatr. 01-IS-803), calitatea soferilor cu totul alta, cel putin prin cartierul meu sint o carutza de haite de ciini, anturajul de la scoala este cu totul altul (fumat, bautura, droguri, sex, in scoala primara nu exista decit cazuri izolate de fumat in rest 0), eu cel putin nu am auzit de disparitii, rapiri etc pe vremea aia.

 

Clar, inainte era mai bine =))

 

Chiar nu v-ati saturat de vremurile alea nefiresti?

Share this post


Link to post

Unele chestii erau nefiresti, altele mai mult decat firesti. Oricum prin schimbarea sistemului de valori (ca veni vorba, care era inainte si care acum? :D ) comparatia devine irelevanta.

Si, ca sa-ti raspund la intrebare, da, pe vremea aia ma cam saturasem (desi, ca si acum, ma cam obisnuisem), dar acum imi e cam dor de unele lucruri. Si nu, nu e vorba ca eram mai... mic :)

Si sa zic ceva on-topic. Aplicatia, asa cum e ea, nu are nici o valoare, nici macar educativa. Dar ideea in sine poate preocupa pe cei ce trebuie sa reduca numarul accidentelor sau sa urmareasca aplicarea legii. Restul sunt... detalii :D

Edited by Abram Burel

Share this post


Link to post

Sa inteleg ca nefiresc este sa doresc o scoala fara droguri, fumat, sex, bautura... sa inteleg ca e firesc sa-mi imbogatesc cunostiintele in materie de injuraturi stind in pauza pe holul scolii...si poate nu m-am exprimat foarte bine asta in SCOALA GENERALA adica pina in clasa a-8-a.

Toate acestea fiind cireasa de pe tortul invatamintului optimizat in 18 ani de idiotii care s-au preumblat in ministerul invatamintului...

Sa inteleg ca e firesc sa ma feresc pe aleile dintre blocuri de masini conduse "sportiv" de copii de 18-20 ani care se cred la Formula 1?

Sa inteleg ca faci parte din categoria soferilor de mai sus? Ca esti adeptul fumatului, drogurilor incepind din clasele I-IV??? Nu cred...

Deacum sint offtopic...

Ideea era de supraveghere nu control...de exemplu sa fii anuntat daca copilul a iesit dintr-o anumita arie de acoperire...

Sint dispozitive+softuri+servicii de genul asta pentru animale de companie, masini, crezi ca un copil de 9-10 ani (cum e cazul meu) e mai putin valoros???

Scuze pt. polemica oarecum offtopic ...

A&B ai fost mai mult decit diplomat :)

Si te contrazic utilitatea este de exemplu pt. companii sa poata sa-si monitorizeze masinile ... de ex. i-ti crapa maseaua dupa un pachet trimis de la Iasi, suni la mesagerie si intrebi de el...la noi acum vei afla ora probabila +-3-4h sau chiar 1zi. Nu ar fi mai bine sa auzi de ex. " masina va ajunge intr-o 1.5h la sediu puteti veni sa luati pachetul" si culmea sa-l si gasesti...

Aberez deacum asa ceva pt Romanica e de vis :)

Edited by lascarica

Share this post


Link to post

Unde am zis eu ca sustin ceea ce se intampla acum in scoli? Si care-i legatura cu vremurile ce le regreta unii?

Buna dimineata :)

Share this post


Link to post
Si apropo de ce ziceai tu pe "vremea ta" ai auzit de asa ceva?

 

http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?s...c=4976&st=0

 

"Zilele trecute,baieteluil meu cel mic,de 4 ani si 9 luni,mi-a spus caare un secret pe care il impartaseste cu doi baieti de la scoala(e la o scoala unde se merge de la 4 ani).Curioasa si putin speriata l-am "tras de limba"si am aflat ca unul dintre colegii noi(5 ani)i-a propus sa mearga la toaleta sa faca sex. ...As fi ras daca nu era vorba de un pici.L-am descusut si mi-a spus ca asta insemna sa se linga la putulica.Nu-mi pot reveni de uimire si revolta,de groaza chiar.Nu stiu daca s-a intamplat asa ceva caci nu a mai spus detalii.Ce sa fac?"

 

Asta apropo de conjunctura, anturaj etc ...

N-am citit toate bazaconiile de acolo, dar concluzia mea e ca nu prea are aluia ce sa i se scoale la varsta aia frageda.

 

Iar referitor la pericolele din jur, eu zic ca existau si acum 5-6 ani cand am dat eu de permis, si totusi n-am patit nimic, traiesc bine mersi si in ziua de azi si voi trai si in continuare.

Masinile alea conduse sportiv, sunt conduse de pusti frustrati, cu parinti si mai frustrati, care inca mai cred in ideea ca masina mare compenseaza scula mica. Daca il inveti de mic pe copil cu fetele, cu o viata echilibrata, daca nu vei sta sa-l controlezi incontinuu "unde e, ce face?", nu vei avea de ce sa-ti faci griji.

In schimb, daca il tii din scurt cat e la liceu, s-ar putea ca atunci cand pleaca la facultate in alt oras sa se dea in stamba, si n-ai rezolvat nimic.

Eu unul cel putin nu suport ca cineva sa urle la mine ca "asa e bine", creierul meu se seteaza pe "read only" imediat, adaugand si fraza cu "ce-i cu dobitocul asta?". In schimb, daca se apuca sa-mi explice calm si frumos unde am gresit, e altceva.

Share this post


Link to post

Motto .. daca nu ar fi tampiti, nu ar fi parinti =)) (axioma :D )

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...