Jump to content
Sign in to follow this  
andrei_xxl

Ka-terinca

Recommended Posts

Felicitari.Arata fain broasca, si a fost chiar ieftina :) .Pacat ca ii numai in doua usi.

Share this post


Link to post

Am vazut cu ochii mei ca e corodata, am si frecat cu manutele mele cu smilgher/smirghel sau cum dracu ii zice. Tablita aia e pusa si aiurea, trebuie dat jos filtrul de aer cu tot cu carcasa si tot trebuie sa te chinui un pic ca sa o vezi.

Poansonarea aia cat costa? Ca mai tre'sa dau cica si vreo 20mil la taxa, plus restul de cascaval ca sa o inscriu.

 

@Mengelaus Am avut Tico in 4 usi si mi se pareau multe. :mrgreen: Oricum am o medie de 1 persoana in spate pe an...

Share this post


Link to post

Mdap...am fost la RAR si mi-a iesit totul ca la carte, mai putin frana de mana care tinea mai prost pe stanga. A'ta e'te...kitul de reglaj de frana de mana costa ~2 mil pentru ambele parti, am vorbit la un magazin, si colac peste pupaza tre' adus din Germania :shock: ca in Romanica nu au pe stoc.

Azi imi expira provizoriile si decat sa stau la coada 4 ore sa iau altele mai bine stau pe bara o saptamana, ca vineri imi vine piesa si dupa aia tre'sa-mi iau numere (preferentiale, ca deh...)

Intrebari

- RAR-ul lucreaza sambata?

- cererile pt numere preferentiale cand se depun, cat astept dupa numere si cat costa? DJ-85-YCS as vrea.

Share this post


Link to post

http://www.rarom.ro/

Costă 80 lei, depui toate actele, plăteşti suma asta, spui ce nr. vrei, verifică să nu fie luat, şi îţi spune când să te prezinţi la ridicare.

Eu am depus actele vineri la 13 iar la 14:30 aveam numerele (la rând). Cei dinaintea mea au vrut preferenţiale şi i-a chemat peste 5 zile.

 

Mai multe detalii, live, joi :P

Edited by EM!L

Share this post


Link to post

Imi zise azi o colegã de servici cã dosarele pentru numere preferentiale se depun decat MARTI. Asa o fi sau bântuie?

Tot azi apãru si primul greieras, sub forma cârligului care tine capota ridicatã, are o bucsulitã cam terminatã si zdrãngãne fier pe fier.

Un cric de unde cumpãr si eu? Nemtzãlãul nu mi l-a inclus in pretul masinii, se pare.

Share this post


Link to post
Mdap...am fost la RAR si mi-a iesit totul ca la carte, mai putin frana de mana care tinea mai prost pe stanga.

 

Pai vezi daca n-ai uitat un 50 de ron intre acte? A tinut frana de mana numai pe o parte =))

Mie preferentialele mi-au iesit in aceeasi zi(nu a contat ziua), dar in Bacau.

Share this post


Link to post
Imi zise azi o colegã de servici cã dosarele pentru numere preferentiale se depun decat MARTI. Asa o fi sau bântuie?

E pe câmp...

E acelaşi dosar (cuprinde aceleaşi acte), pe care îl depui la ghişeul 3 (pe Câmpia Islaz), unde eşti întrebat ce fel de nr. vrei, la rând (40lei) sau preferenţiale (80lei), îţi dă o chitanţă şi îţi spune când să vii după ele.

Share this post


Link to post
Pai vezi daca n-ai uitat un 50 de ron intre acte? A tinut frana de mana numai pe o parte =))

Sincer sa fiu s-a uitat ala cam chioras la mine si a si facut testul ala de 2 ori, dar frana de mana oricum trebuia sa o fac pana la urma, asa sunt eu, chichiricios. Asa ca am economisit 50 ron, pentru ca absolut totul mi-a iesit ca la carte.

Nu mai da spaga :mrgreen:

Edited by andrei_xxl

Share this post


Link to post

Shit. Taxa de inmatriculare 1998 RON, cand am vazut am crezut ca a gresit toanta aia si mi-a trecut anul fabricatiei :dizzy: Am achitat tot, am facut o gramada de drumuri dupa acte si legalizari si tot ce tine de hartogarie, dar in sfarsit am ajuns la coada la Politie. Dupa alte 2 ore de sacrificiu mi-am ales si numerele, DJ-85-YCS, exact ce am vrut. Maine ma duc sa le ridic, dar trebuie sa stau la o coada de neam prost de cel putin 3 ore.

Cam gurmanda gargarita, cu EFIX mi-a scos consum de 8 si ceva in oras, o sa trec pe Petrom sa vad cum se comporta si cat "suge". 1>2 - 20 km/h, 2>3 - 40 km/h, 3>4 - 60 km/h.

Ma bate gandul la o finala cu un pic de zgomot (craiovenilor, unde gasesc asa ceva?), sa vedem cum ma descurc cu banii.

Am observat o chestie. Nu m-am atasat de masina asta cum m-am atasat de Tico. Parca ma simteam mai bine cand bibileam cate ceva la ticalos si ma duceam in casa cu mainile pana la coate de unsoare.

Share this post


Link to post
1>2 - 20 km/h, 2>3 - 40 km/h, 3>4 - 60 km/h

Ia incearca s-o tii mai sus, o sa vezi c-o n-o sa mai fie asa mancacioasa. Pe mine de exemplu n-o sa ma prinda niciodata treapta a 4-a cu 60km/h. De la 70km/h incep sa ma gandesc la a 4-a. Dupa 90-100km/h ii vine randul si ultimei trepte.

Poate gresesc, dar tinuta "incinsa", am simtit mereu ca eu sunt stapana ei, si-mi raspunde ca atare :D

Share this post


Link to post

Sa iti traiasca masina! Am cautat si eu una prin Germania dar am gasit la preturi f. mari.

P.S. Vorbeste cu un moderator sa iti schimbe titlul topicului, era sa postez de cateva ori aici in loc sa postez dincoace :P

Share this post


Link to post

Doamne, mare iti e gradina. Il trimit pe tata azi sa imi ridice numerele, eu fiind la servici. Ii dau buletinul si chitanta aia, ajunge la rand (ca niciodata, doar 5 oameni in fata lui) si stupoare. Nu au vrut sa i le dea decat daca eram eu de fata. Ce sa fac, m-am invoit de la servici si m-am dus. Prostia e ca nu a trebuit sa semnez nimic, decat sa ridic tablele si gata. Stupid ppl.

Am facut calculul in seara asta cam la cat m-a ajuns masina inmatriculata si cu schimbul obligatoriu facut, taxele platite si tot ce trebuie. Un pic peste 3.000E. Asa ca daca aduceti masina din Germania opriti-va macar 7-800 de euro pt cheltuieli diverse, acte, taxe, legalizari, etc.

Oricum inca nu am scapat de cozi. Peste 10-12 zile trebuie sa ma duc sa imi iau certificatul, am doar o dovada valabila 15 zile.

Cat despre masina, am descoperit ca e o afacere proasta sa o speli. In maxim 2 ore se vede praful pe ea de parca am mers cu ea la tara. Pretentioasa culoare.

Problem : cum remediez 2 pete de rugina de la fundul rezervorului? Sunt cam cat unghia mica, dar par cam nasoale.

Share this post


Link to post

Sa ai parte de multe mii de km fara probleme! Inteleg ca ai venit cu ea joi la intalnire si eu eram absent..., las' ca odata tot ne intalnim, poate chiar in trafic, sunt ceva ca-uri in oras deja dar negre nu-s multe!

Numai de bine :)

Share this post


Link to post

Nu e negru, e bleumarin ;) si cu DJ-85-YCS nu sunt multe :D . Ti-am vazut si eu o data titiul in parcare la Kaufland. Poate ajungi la intalnirea viitoare sa iti povestesc mai multe.

Share this post


Link to post

Pentru ca buburuza a fost cuminte va primi un set nou de jante Wolfrace Kendo Black, 6,5j pe 15 incaltate cu Continental 195/55/15. Abia astept sa le iau maine, ca mesterii de la magazin mi-au dat alte suruburi de prindere care nu se potrivesc. Jantele vechi le am la vanzare la bursa, poate intereseaza pe cineva.

Aren't they beautiful? :X

post-10423-1227635029_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Da, arata super. Le-am vazut si eu la un Seat Ibiza de culoare neagra. Asteptam pozele pe masina :thumbl:

Share this post


Link to post

E faina masina, dar nu prea imi place pretul. :)

Share this post


Link to post

Ti se pare mult? E in stare super buna, nici nu zici ca are 10 ani. E drept ca m-a spart taxa de poluare.

In primavara, daca e cuminte, vreau sa-i fac tot traseul de evacuare Borla si o finala cu sunet si sa-i pun un filtru sport. Dar intai trebuie sa-i vopsesc barile in culoarea caroseriei.

E scumpa rau vopseaua? Sare de 5 milioane vopsitul cu tot cu manopera?

Share this post


Link to post

La Fordul meu m-a asigurat domnu' mecanic ca incearca sa faca un pret rotund (500 de lei) cu tot cu manopera. Nu mi se pare mult.

 

Pai asta zic. La banii aia am luat un Ford Puma cu mai multe dotari ca al tau, mai mare, ceva mai dragut, si cu jumatate din km tai. Plus ca nu am alergat niciunde. Am avut noroc ca proprietarul locuia pe o strada mai incolo. :) )

 

Nu zic ca e rea, e chiar f. frumoasa, si ai dreptate, nu arata de 10 ani. La dotari imi place, probabil e varianta de varf.

Share this post


Link to post

Tu esti unul din cazurile fericite, ai luat-o la pret de pret. Facem schimb? ;) Dar imi dai si o diferenta :P

A mea nu e varianta de varf, mai lipsesc 2 airbag-uri, ABS-ul si chielea.

Share this post


Link to post

Mai acadea. Eu zic sa te relaxezi cu felina ta. La cata rugina are intr-o singura poza s-ar putea ( desi nu iti doresc ) sa mai ai si alte surprize.

Edited by steph

Share this post


Link to post

Misto masinuta, sa o stapanesti fara probleme.

Referitor la barele parasoc, sfatul meu este sa le lasi asa, sau cel mult sa vezi unde le poti reconditiona sa arate ca noi. Nu se merita sa le vopsesti in culoarea caroseriei, vor arata nasol si vor da imaginea de cazan tunat masinii.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

Da, intr-un fel ai dreptate, Laure. Mie mi-e cam teama ca nu-mi nimeresc culoarea si va arata aiurea. Oricum, la cum se circula la mine in curtea spitalului, e si posibilitatea sa mi le agate vreunul. La Tico asa am patit, m-am trezit cu spoilerul spate cocosat si a trebuit sa-l schimb. Plus ca iarna daca te mai pupa cate unul in fund, vopseaua sare imediat.

Si parca are un aer mai simpatic asa, cu ele nevopsite. Poate mi se pare mie. M-a mai invatat un taximetrist "de bine" sa dau cu motorina pe ele, ca sa vezi ce-o sa luceasca atunci :) )

Am executat si o poza, dar cu telefonul. Maine sper sa fac unele mai reusite. Oricum, mi-e necaz ca nu am luat gumele cu talon mai mic, dar la drumurile noastre nu se merita. Sper sa va placa. Mie mi-e drag de ele :X

post-10423-1227720905_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Kool! Vezi sa nu mai ceara si altceva in botosei de Sf niculae, acum ca are ghetutele astea noi :P Arata foarte bine bubu tau!

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...