Jump to content
Sign in to follow this  
Satori

Scartait, Troncanit, Chitait, Piuit, Tiuit ...

Recommended Posts

Legat de scartait, carait saptamana trecuta am sesizat la Kalos un bazait care m-a innebunit.

Parea ca se aude din bord in partea stanga si seamana cand cu zgomotul facut de cablul de kilometraj de la D1300 cand cu un arc electric.

Interesant a fost ca se auzea mai bine pe drum fara denivelari si de pe la 50km/h in sus, deci am concluzionat ca probabil nu este produs de vre-un surub/piulita slabit/a.

Dupa 3 zile cu zgomot neincetat si multe cautari am descoprit si cauza. Intre axul stergatorului de parbriz din stanga si masca de plastic negru era cazuta dintr-un copac o samanta din aceea sub forma de elice, nu stiu cum ii zice. Asta se pare ca se umfla de vant si bazaia ingrozitor.

Am reusit sa o scot de acolo cu o bucata de sarma si gata, liniste. Eram gata sa o duc in service.

 

Mai are totusi un zgomot de la capacul airbag-ului pasager. Cand e frig afara si trec peste denivelari, care sunt la tot pasul, cam troncane. Stiti sa existe o rezolvare pentru asta, sau e mai bine sa stept sa vina caldura?

Share this post


Link to post

:-? masina mea are 9 luni si 18200km si nu are greierasi si saraca ... ce drumuri a vazut :D Faza cu troncanitul pe spate, nu cred ca are legatura cu trasul franei de mana, ca eu tot timpul o trag. Un singur zgomot ciudat am la ea, si perfidus stie, un usor suierat/fluierat pe loc, cand rotesc rotile si asta nu intotdeauna.

Share this post


Link to post

alins75, ce sa zic... :osanale:

Eu nu aud uneori claxoanele celor din jurul meu. Uneori nu aud telefonul si e in buzunarul meu si ar trebui sa il si simt... ce sa zic? De frunze nu se poate pune vorba :) )

Share this post


Link to post

Ei sa nu exageram acum, dar era un zgomot mai mult decat enervant, si era si puternic.

RadioCD-ul din dotare merge to timpul cu volumul cam pe la 9,10 si cu toate astea se auzea.

Iar frunza nu era frunza ci fruct de artar, intre timp m-am asigurat ca asa se numeste pentru ca nu eram sigur. (vezi poza)

Mi-am zis ca daca cineva aude un bazait asemnator nu strica o sugestie. :thumbl:

post-3289-1164112055_thumb.jpg

Edited by alins75

Share this post


Link to post

Stiu despre ce vorbesti, si eu am masina plina de asa ceva :) ) Dar niciodata nu am auzit nimic.

Nu... pe bune. Ar trebui sa fie reclama la anvelopele pe care le folosesti si la motor... :) )

Share this post


Link to post

Sunt convins ca nu ai auzit, dar asta doar pentru ca nu au cazut acolo unde trebuie. :) )

Share this post


Link to post
Am un zgomot foarte enervant cand turez masina in gol pe la 2-3000 rpm. Parca ceva intra in rezonanta. In bord se aude.Am miscat, am dat palme si nimic. Face mai ales cand e frig.

 

Am rezolvat. Dupa indelungi cautari, pipaituri si crunte dureri de spate am dibuit problema. Cablul de acceleratie in momentul cand luam piciorul de pe acceleratie se atingea de caroserie exact pe unde iese de la pedala in compartimentul motor. Nu mai speram. Problema eu am identificat-o iar remedierea s-a facut la service prin tensionarea cablului. :banana:

Share this post


Link to post

De unde poate sa apara zgomotul acela,la treceri peste denivelari, la trenul de rulare fata al masinii?

Nu este suficient de bine insonorizata?

Ce se poate face?Cum as pute scapa de acest zgomot?cumva prin antifonarea semiaripii,cu ce?

Share this post


Link to post

fratilor mie imi scartaie arcurile sau o niste bucse ceva ca se aude si din fata si din spate cand trec peste denivelari spuneti-mi si mie va rog daca pot remedia problema cumva si cum

Tnks

Share this post


Link to post

Sunt bucsele de la bara stabilizatoare. Un remediu temporar este curatarea si eventual gresarea lor. Unul tot temporar, dar cu bataie mai lunga este schimbarea lor. Desi nu stiu sa fi "raportat" cineva operatia asta, piesele nu pot fi scumpe, dar e ceva manopera si probabil ca nu intra pe garantie.

Share this post


Link to post
...Unul tot temporar, dar cu bataie mai lunga este schimbarea lor...

 

 

Intradevar o bataie mai lunga de cam ... o saptamana, intrata pe garantie bineinteles. De aia inclin sa cred si eu ca este alta problema si anume scartiit dat de amortizoarele fata. La drum lung dupa ce se "incalzesc" nu se mai aude nimic!

Share this post


Link to post

Pai, depinde si de scartait!

Adevarat ca la rece (chiar in sensul de frig afara) fac mai urat.

Eu cunosc zgomotul asta (cel putin cel pe care-l am eu) de la... Oltcit. Acolo erau bucsele de la bara de torsiune de pe spate.

Eu am zgomotul asta de vreo un an, dar l-am lasat in legea lui. E drept ca s-a mai accentuat, dar nu cat sa ma scoata din pepeni!

Share this post


Link to post

Eu am schimbat bucsile de la bara stabilizatoare pe spate, ce-i drept la Lacetti, pe garantie, si oricum, bucsile in sine ar fi undeva la 10 RON.

Share this post


Link to post

se aude si dupa un drum lung de cam 100 km dar intradevar diminiata cand o scot se aude mai accentuat. Sa ma duc cu ea la Golden-Platin?

Share this post


Link to post

Asa face toate. Asa lucreaza suspensia.

Edited by dadu1976

Share this post


Link to post

Aveti voi urechea prea fina, ce ati fi vrut Mertzan la pretul asta ? :) ) Soultia ar fi sa nu mai traversam sine de cale ferata :dizzy:

:o fftopic: Asta imi aduce aminte de un banc, o tipa intreaba la radio Erevan cum sa faca sa ii stea sanii drepti, raspunsul era sa mearga in patru labe ! =))

Share this post


Link to post

Acelasi scartait se manifesta si la mine si a devenit enervant.

Am vorbit ieri la reprezentanta, cu seful de service, si mi-a spus ca se rezolva (schimba) in garantie.

Sa vad cand i-mi fac timp sa o rezolv.

Share this post


Link to post

Daca se rezolva vin si eu La Sibiu :) )

Share this post


Link to post

Te astept cu cea mai mare placere !

 

Oricum, am sa revin cu informatii - ce si cum - dupa ce se rezolva (cel mai probabil dupa Sarbatori - pana atunci nu prea cred sa-mi fac timp).

Share this post


Link to post

Pe drum denivelat troncane tumburusii de la usi. Sunt eu prea obsedat sau sunt un caz singular?

Share this post


Link to post
Pe drum denivelat troncane tumburusii de la usi.

Doar atat ?

Share this post


Link to post

Ai fost tareeee =))

 

Nu zau- enumerati ce zgomote aveti sa nu mai cred ca sunt singur.

Edited by dadu1976

Share this post


Link to post

Pe drum denivelat eu aud doar zgomotul pe care il dau astia pe post de muzica la Radio 21.

Share this post


Link to post

La mine de la 120km/h in sus se aude un zgomot ciudat dinspre scaunu din dreapta tzaca-tzaca-tzaca-tzaca-las-o-mai-moale-unde-o-calci-asa-tzaca

Share this post


Link to post

:o fftopic:

 

Inseamna ca eu sunt mai norocos : la mine se aude doar dupa 150km/h... :P

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...