Jump to content
Sign in to follow this  
Satori

Scartait, Troncanit, Chitait, Piuit, Tiuit ...

Recommended Posts

Chiar nimeni :(

 

Am ajuns sa dau cu masina prin toate gropile sa vad de unde se aud. :wallbanger:

Share this post


Link to post

Si? De unde se aud? :) ) :) )

Share this post


Link to post

Sato, nu rade, ca eu sunt chiar disperat.

Share this post


Link to post

Poate te ajutam(cu un sfat :D ) dar unde ai localizat greierii?

ps: Sper ca ai presiunea in pneuri de 2.1 bari

Share this post


Link to post

Bre, sunteti cu nervii la pamant. Da muzica mai tare !

Share this post


Link to post

Presiunea e 2.0.

 

Greieri sunt pe la centuri si unul prin partea dreapta a bordului.(si in stanga)

 

Stiu ca muzica e o solutie si da sunt cu nervii la pamant. :dizzy:

Dau muzica tare si peste 5 min nu ma pot abtine si o opresc sa vad "daca se maai aude ceva" :dizzy: :wallbanger:

 

Acuma sa nu va imaginati ca sunt ditamai greierii- baalauri su alte jivine. Sunt mici paraieturi, chitaituri ici colo.

M-am bagat cu capu sub bord saa vad ce se poate auzi. M-am ingrozit la cate surse de zgomot am vazut, nu mai spun ca nu mai puteam scoate capu` dintre pedala de frana si ceaa de ambreiaj.

Edited by dadu1976

Share this post


Link to post

In partea stanga, la mine chitaia/tzacanea din cauza la "cutia cu cipuri" de la alarma. Era prinza cam superficial cu izolidband (eu zicandu-le ca nu vreau vreo gaura in bord) L-am prins mai bine tot cu izolid si acum nu mai face zgomot.

ps: Mai imi trosnea si mie usa cand plecam cu demaraj...azi am dat cu niste solutie uleioasa (la tub sub presiune) pe la toate usile la balamale, inchizatori...(o sa revin cu un post si o sa va zic daca si-a facut treaba) :->

Am dat chiar si la balamalele si la inchizatorile de la bancheta spate, deoarece imi revenise un scartait, cand treceam prin gropi mai adanci.

ps2: Singurele "tzacanituri" mai sunt la manerele usilor din fata, cand apesi mai tare pe ele...(am inteles ca s-ar fi slabit suruburile de la ele...) E greu sa dai fata de usa jos? La ce trebuie sa fiu atent?

Share this post


Link to post
Bre, sunteti cu nervii la pamant. Da muzica mai tare !

 

Asta da solutie, Dom` Tolin. Asta da masina!!!

Share this post


Link to post
... Asta da masina!!! ...

Tu ti-ai ales-o ! Te-am obligat eu ? Eu doar te-am avertizat: cine pleaca la drum cu stangul, termina tot asa !

 

Altfel, vaicareala neproductiva.

Share this post


Link to post

Tin sa va anunt ca nu se mai aude nici o trosnitura dupa ce am dat cu ulei (la spray, care are o vascozitate foarte mare) pe la balamalele usilor si la inchizatori.

Share this post


Link to post
post-6548-1176960234_thumb.jpghai ca ma bag si eu cu un scartait. De cand e masina noua am auzit ceva in partea dreapta dar numai cand mergeam pe piatra cubica, am crezut ca e de la stergator pentru ca ma uitam la el si trepida. Dupa ce mi-a mai trecut euforia si m-am mai obisnuit cu masina am inceput sa cercetez fenomenul. In partea dreapta, langa parbriz bordul scartaie. Am batut usor cu degetul in zona respectiva si de acolo e. Din torpedou nu am acces la zona aia, stie cineva ce anume tre sa ii fac?

Share this post


Link to post

S-ar putea sa fie plasticul de pe stalpul din fata. Bate putin in el...si vezi cum "suna".

Share this post


Link to post
S-ar putea sa fie plasticul de pe stalpul din fata. Bate putin in el...si vezi cum "suna".

 

Nu este de pe stilp. Am batut: este din bord, atunci cind bat cu degetul in el se aude cum se aude pe drumurile cu piatra cubica

Share this post


Link to post

Pai... baga-te pe sub bord, vezi de poti sa iti dai seama de ceva. Cred ca ai putea sa ajungi pe acolo, daca scoti torpedoul.

Share this post


Link to post

Bordul pare facut din 2 bucati: una e partea cu airbagul si mai are inca o zona mai in fata spre parbriz. Acolo e buba si nu pot sa ajung acolo

Share this post


Link to post

Salut!

 

Si la mine a inceput sa zornaie in aceiasi zona(bord-dreapta) dar nu am cautat sa vad motivul ci am apelat la metoda cu "DA MUZICA MAI TAREEEEEEEEEEEEEEE!!!!!!!!!!!!!!!" si rezultatul a fost imediat: singurele zgomote erau numai de basi,medii si inalte ,zgomote foartye placute urechilor mele :) ) :) ) :) ) .

 

Oricum, Codeman , daca ii dai de cap sunt interesat de rezolvarea problemei, daca nu merem la centura si intrebam persoanele autorizate , ca de asta sunt acolo.

 

Bafta!

Share this post


Link to post

Oricum, Codeman , daca ii dai de cap sunt interesat de rezolvarea problemei, daca nu merem la centura si intrebam persoanele autorizate , ca de asta sunt acolo

 

Acum sa nu inteleaga lumea ca mergem la fetele de pe centura, acolo e reprezentanta pentru cei care nu sunt din GL.

La cit sunt aia de seriosi ma indoiesc ca se va rezolva. Parca aud: "Lasa ma ca de are 1700 de km ce ai vrea"

Share this post


Link to post

Incercarea moarte n-are si intrebatul nu costa nik.

Share this post


Link to post

Oricum, Codeman , daca ii dai de cap sunt interesat de rezolvarea problemei, daca nu merem la centura si intrebam persoanele autorizate , ca de asta sunt acolo.

 

Se pare ca i-am dat eu de cap, cel putin la mine. Vezi ca sub bord, acolo in partea dreapta, sunt niste mufe, cu manunchiul de fire aferent. La mine alea faceau scandal. Am legat toate cablurile alea cu putina banda si le-am indepartat cat posibil de orice plastic al bordului... si nu mai chitaie!

Share this post


Link to post

salut, eu am un scartait in partea stanga la roata masina are 48000km kalos 94cp, ciudat pentru ca daca sar pe partea pe care se aude nu se aude nimik ... dar in mers daca iau o groapa ceva se aude imediat, vreo sugestie ?

Share this post


Link to post

Sa inteleg ca tu ai o masina cu o singura roata pe stanga?

Share this post


Link to post
daca sar pe partea pe care se aude nu se aude nimik ..., vreo sugestie ?

Sugestie : Scrie mai clar sa intelegem ce problema ai... :scarpin:

Share this post


Link to post

Azi am dat intr-o groapa destul de maricica cu ambele roti de pe dreapta. La un moment dat s-a auzit un zgomot ciudat ca si cum ar lovi ceva (plastic pe fier sau ceva de genul). Masina se pare ca nu are nimic, nu trage stanga/dreapta nu e zgomotoasa la liniile de tramvai si nenumaratele gropite din asfalt mai mult ca de obicei, etc.

Sa ma ingrijorez si sa dau o vizita la service sau e doar o protectie ceva sa nu se rupa amortizoarele?

Thank`s. :)

 

P.S. E lesne de inteles ca i-am umplut frigiderul lui Videanu. :-W

Share this post


Link to post

Pai, or exista ceva limitatoare de cursa a suspensiei, nu?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...